"Bahar Akıncı" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Bahar Akıncı" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Bahar Akıncı

Kim demiş İzmir’de sosyal hayat sıfır diye?

Ekim kapıya dayandı. Sandaletteki ayaklar pandispanya gibi içine büzüştü.

Bu demektir ki, Bahar’ın da her hafta sonu kendini vurduğu Kuzey Ege yollarından İzmir’e dönme, şehirli olma vakti geldi. Gelecek mayısa kadar, siz de, ben de yaz boyu kaleme aldığım, fotoğrafladığım, her cumartesi buradan anlattığım Cunda, Foça, Bozcaada, Sakız, Midilli, Assos yazılarının kupürleri ile avunacağız.
Koca kış ne yapacağız? İşte bu sayfa, bu yüzden burada! “İzmir’de yapacak hiçbir şey yok” diyenlere inat, bu hafta sona ermeden çekin kapınızı, vurun kendinizi İzmir’in sokaklarına.

Bu gece:
Yasemin Mori konseri

Derdini kısa ve öz anlatabilen şarkıları ve içimizi gıcıklayan ses rengi ile sahnesine, rüküşlüğüne, iki yana sallanmasına bayıldığım Yasemin Mori konseri bu gece Opus’ta. Konser saat 00.00’da başlıyor. Bilet fiyatı ise 30 papel. Bence değer.

Pazartesi:
Çellistanbul konseri

Adını, sihirli atmosferi ve tarihi zenginliği ile bilinen İstanbul şehrinden esinlenerek alan Çellistanbul Viyolonsel Kuarteti, 2002 senesinde Murat Berk’in öncülüğü ile kurulmuş. Aynı okuldan mezun olup yurtdışında eğitimlerini tamamlayan dört çellistten oluşan grup yurt içi ve dışında müzik yapmak ve Türkiye’nin zengin müzik tınısını dünyaya sergilemek amacıyla çalışıyor. Sıkıcılıktan uzak, canlı, hareketli bir konser izlemek isteyenlere duyurulur! Konser Adanan Saygun’da, saat 20.00’de başlıyor.

www.aassm.org.tr

Salı:
Tire Pazarı

Salının su götürmez sıkıcılığına birebir! Tire Pazarı’nı görmeden, Tire’yi görmüş saymayın kendinizi. Sebze, meyve, kıyafet, çeyizciler, oyuncakçılar,sabuncular, keçeciler, semerciler, nalıncılar... Hepsi burada. Ödemiş gibi çevre ilçelerden de kalkıp ürününü satmaya gelenler de var. Aynı zamanda turistik bir pazar. Yazın turizm acenteleri bile pazara özel tur düzenliyor.

www.turistip.com

Turistik ama fiyatları çok uygun. Hele ki büyük şehir pazarlarına alışanlar için.

Çarşamba:
Kundalini Reiki Semineri

Ben henüz o deryalara dalmadım ama biliyorum reiki ile ilgilenen epey Egeli var. Kundalini Reiki; şu an mevcut olan şifa ve kendini geliştirme sistemleri içinde belki de en sade ve temel olanı. Eğitmen: Dt. Turgay Köyağasıoğlu, Eğitim süresi: Yarım gün/4 saat, Saatleri: 14.00-18.00, Ücret: 100 TL (3 aşama için).

www.turgayreiki.com

Perşembe:
Ümitköy Balıkçısı

Perşembe sendromuna birebir! Balıkçı Hasan’dan sonra Kordon’da en sevdiğim balık+meze+rakı mabedi. İsterseniz öğlen uğrayın, “deniz ürünleri böreği+salata+çipura(ya da levrek)+meşrubat+tatlı”dan oluşan 25 liralık mönü ile keyif yapın. Ya da nefis bir İzmir gecesinde 50 liradan başlayan mönülerin keyfini çıkarın.

www.kordonumitkoybalikcisi.com

Cuma:
Fettah Can, İzmirArena’da.

Yakın bir arkadaşımın ısrarı ile dinledim. Yumuşak bir ses ve “aa meğerse onunmuş” dediğimiz tanıdık şarkılar. Canlı performansını ben de ilk kez izleyeceğim. Ama İstanbullu müzikseverlerden olumlu rapor aldım, bilginize... Bilet fiyatları 20 TL. Biletix, Alsancak Peximet ve Arena Gişe’de.

X