Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Kim bu adamlar?..

BİLDİĞİM kentlerde dolanırken, gözlerim hep o eski evleri, konakları, tarihin "ta..."sından gelen yapıları arar.<br><br>Bir teki bile yok.

Ne o ahşap eski ev, ne belki bin yaşındaki ağaçlar...

Yağmalanmış bir kent kültürüne kızıp doğaya vursak kendimizi, doğa da artık yok... O koylar yok, yaylalar yok, meyve bahçeleri yok, koruluklar yok, yeşil alanlar yok...

O cennet yurt artık yok...

*

Siyasetçi
ve bürokratlar elbette bu büyük yağmanın elebaşıları. Ama "bilimsel" bir kılıf bulmadan yağma zordur.

(.....)

Kültür ve Tabiat Varlıklarını Kuruma Kurulları, adından da anladığınız gibi kültür ve tabiat varlıklarını korumak için kuruldu. Coğrafyamızı bölgelere ayırdılar ve bu kurullara teslim ettiler.

Kurullar bilim adamları, mimarlar, mühendisler, hukukçular, şehir plancılarından oluşturuldu ki tabiat ve kültür varlıkları kurtulsun.

Sonrası bildiğiniz gibi:

Tabiatın ve kültür varlıklarının yağmalanması, bu kurulların onayıyla sürüyor.

Böylece kültür ve tabiat varlıklarının "yok edilmesi" bilimselleşmiş de oldu.

*

Maliye Bakanı
’nın yıkılma kararı olan villalarının izni iki villadan üç villaya çıkınca ve bunun 3 No’lu Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu kararı ile yapıldığı anlaşılınca, o günkü yazımda "Kim bu adamlar?.. Birisi kimliklerini açıklasın" diye sormuştum.

Meslektaşımız Erhan Öztürk, Tercüman’da açıkladı.

"Doçent Dr." unvanı olan dört mimar, iki şehir plancısı, bir hukukçudan oluşuyor kurul.

*

Ülkemizin aydınları (!) bunlar.

Nerede ne zaman bir kültür-doğa yağması yapılsa, altından ya "bilirkişi" olarak, ya "koruma kurulu" olarak, ya "uzman" olarak böyle bilim (!) adamlarının imzası çıkıyor.

Akdeniz foklarının yuvası üzerine marina yapılırken de, Sorgun Ormanları’nın kesilmesinde de, Bergama altın rezaletinde de, İstanbul’un çirkinleşmesinde de, Karadeniz’ın eşsiz kıyılarının yok edilmesinde de bu adamların imzaları var.

Bir cenneti yok ediyorlar.

Unvanlarından-diplomalarından utanmadan...
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI