« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Kilo verme hedefiyle başladı dünya üçüncüsü oldu

Milli sporcu Gözde Canbolat Kilo vermek amacıyla başladığı muay thai sporunda kısa sürede dünya üçüncülüğüne ulaştı...

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
"Annem, muay thainin kız sporu olmadığını savunup, bir yerim kırılır korkusuyla karşı çıkarken, babam her zaman arkamda oldu" "Dövüş sporu yapanların, yürekli, korkusuz ve gözü kara olması gerekiyor” Antrenör Eroğlu: ”Bayanların son zamanda dövüş sporlarına olan ilgisi arttı. Bunun en önemli nedeni, sağlıklı bir vücuda sahip olmak istemeleri"

 Kilo vermek amacıyla başladığı muay thai sporunda kısa sürede dünya üçüncülüğüne ulaşan milli sporcu Gözde Canbolat, sporun hayatını olumlu yönde değiştirdiğini söyledi.

Dört yıl önce başladığı muay thaide kısa sürede büyük başarılar yakalayan Canbolat, dünya üçüncüsü olarak kendisine güvenenleri mahcup etmedi.

Muay thai ile tanıştıktan sonra milli takıma girmeyi kendisine hedef
belirlediğini ifade eden Canbolat, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Bu
hedefime ulaşabilmek için çok çalıştım. 2009 yılında maçlara çıkmaya başladım. Her gün antrenman yaparak kendimi geliştirdim. 2010 yılında da Özbekistan'da düzenlenen Muay Thai Dünya Şampiyonası'nda 3. olup, bana güvenenleri yanıltmadım" dedi.

Bu spor sayesinde Gazi Üniversitesi BESYO Spor Yöneticiliği bölümüne girdiğine dikkati çeken Canbolat, "Kilo vermek amacıyla başladığım muay thai, hayatımı değiştirdi" diye konuştu.

 Annesi karşı çıktı, baba destek oldu

Milli sporcu Canbolat, muay thaiyi seçtiği zaman aile içinde fikir ayrılıkları yaşadıklarını belirterek, "Annem, muay thainin kız sporu olmadığını savunup, bir yerim kırılır korkusuyla karşı çıkarken, babam her zaman arkamda oldu. Bu noktaya geldikten sonra ise annem de destek olmaya başladı. Ailemin benimle gurur duyuyor olması, benim en büyük mutluluğum" ifadesini kullandı.

Hedefi dünya şampiyonluğu

Denizli'de 24 Haziran Pazartesi günü yapılacak Türkiye Muay Thai Şampiyonası'na çok iyi hazırlandığını ve büyük emek harcadığını vurgulayan Canbolat, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye Şampiyonası'nda ilk sırada yer almak ve altın madalyanın sahibi olmak istiyorum. Bunun için çok iyi bir hazırlık süreci geçirdim. Burada şampiyon olursam, Brezilya'da yapılacak Dünya Şampiyonası'na katılmaya hak kazanacağım. Orada ülkemi en iyi şekilde temsil edip, en büyük hayalim olan dünya şampiyonluğuna ulaşmak istiyorum."

Dövüş sporu yapanların yürekli, korkusuz ve gözü kara olması gerektiğini söyleyen milli sporcu, "Maçlarda sakatlıklar olabiliyor ama sakatlanırım endişesiyle maça çıkarsanız, daha büyük yaralanmalar meydana gelebiliyor. Örneğin Özbekistan'da yapılan Dünya Şampiyonası'nda suratıma diz yemiştim ve burnum kırılmıştı. Bu olay gözümü korkutmadı aksine bu spora daha çok bağlanmamı sağladı" şeklinde konuştu.

Antrenör Eroğlu

Şahin Spor Kulubü'nün sahibi ve Gözde Canbolat'ın antrenörü Şahin Eroğlu ise bayanların son zamanlarda dövüş sporlarına ilgisinin arttığına dikkati çekti.

Bu ilgi artışının en önemli sebebinin, sağlıklı bir vücuda sahip olmak ve kendini savunma mantığıyla artmasının olduğunu söyleyen Eroğlu, "Bunu yapmanın en güzel yolu da muay thai ve kick boks yapmak. Vücudun kendi ağırlığıyla orta çıkan yumruk ve tekmelerin kullanıldığı bu spor, daha iyi bir vücuda sahip olmak için en etkili yollardan biri. Bayanlar bunun yanı sıra kendilerini savunmayı da öğreniyorlar" şeklinde görüş belirtti.

Bayanların kesinlikle spor yapması gerektiğini belirten Eroğlu, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Spor demek, sağlık demek. Bütün hastalıklara tek çarenin spor olduğunu düşünüyorum. Bayanlara özellikle muay thai ve kick boks yapmalarını tavsiye ediyorum. Ülkemizde keşfedilmeyen çok olimpiyat şampiyonu olduğuna inanıyorum. Onları keşfetmemiz gerekiyor. Çok ciddi bir genç potansiyelimiz var ama spor yapmıyorlar. Gençler zamanlarını boşu boşuna internet kafelerde harcamasın, lütfen herkes spora yönelsin.”

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler