Kilo mu vermek istiyorsunuz? Akdeniz diyetinden vazgeçin, İskandinavlar gibi yiyin!

Birce BORA/ LONDRA
02.09.2014 - 13:53 | Son Güncelleme:

Danimarka’daki Kopenhag Üniversitesi’nden bilim insanları 181 aşırı kilolu yetişkin üzerinde yaptıkları bir deney sonucunda, bolca taze balık, av eti, taze baharat ve sebze içeren İskandinav diyetini uygulayan kişilerin şimdiye dek en sağlıklı diyet olarak bilinen Akdeniz diyetini uygulayanlara kıyasla 3 kat daha hızlı kilo verdiğini ortaya çıkarttı.

Deneye katılanların 68’inden Akdeniz diyetine çok benzeyen “Modern Danimarka diyeti”ni takip etmelerini ve normalde yedikleri yiyecekleri tüketmeye devam etmelerini isteyen uzmanlar, geri kalan deneklere ise geleneksel İskandinav yemek tariflerinden ve mevsimlik ürünlerden oluşturdukları “Yeni İskandinav Diyeti”ni uygulamalarını söyledi.

Her iki gruba da kalori saymamalarını ancak yedikleri porsyonların boyutunu ufaltmalarını söyleyen araştırmacılar, deney sonucunda İskandinav diyetini uygulayan deneklerin hem çok daha fazla kilo verdiğini hem de daha sağlıklı olduğunu belirtti.

Araştırmayı gerçekleştiren ekibin başında bulunan Dr Meinart Larsen, Barcelona’daki Avrupa Kardiyoloji Cemiyeti toplantısında yaptığı basın açıklamasında “ Bizim hedefimiz Yeni İskandinav diyetini, 21. Yüzyılın Akdeniz diyeti haline getirmek” dedi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı