Gündem Haberleri

  Kilo aldırıyor ama ömrü uzatıyor

  Hürriyet Haber
  11.07.2012 - 11:34 | Son Güncelleme:

  Sigarayı bıraktıktan sonra, özellikle ilk 3 ayda kilo alındığı belirlendi.

  İngiliz ve Fransız bilimadamları konuya ilişkin 62 araştırmanın sonuçlarını değerlendirdi ve sigarayı bıraktıktan sonra bir yılda ortalama 4-5 kilo alındığını belirtti.
  İngiliz Tıp Dergisi'nden yayımlanan araştırmada, sigarayı bıraktıktan sonraki ilk ayda 1,1 kg, ikinci ayda 2,3 kg, üçüncü ayda 2,9 kg, altıncı ayda 4,9 kg ve bir yılın sonunda 4,7 kg alındığı ortaya çıktı.

   

  Araştırmaya imza atanlardan Henri-Jean Aubin, kilo alımının kişiden kişiye çok farklılık göstermesine şaşırdıklarını belirterek, bir yılın sonunda sigarayı bırakanlardan yüzde 16'sının kilo verdiğini, yüzde 13'ünün 10 kilogramdan fazla aldığını vurguladı.


  Aubin, sigarayı bırakmanın, görünüşüne daha fazla önem veren kadınlar için "daha zor" olduğunu belirtti. Dr. Aubin, sigarayı 40 yaşında bırakan kişinin sağlıklı geçireceği yaşam süresinin 9 yıl arttığına da dikkati çekti. Bugüne kadar yapılan araştırmalar sigarayı bırakan kişinin ortalama 2,9 kg aldığını ortaya koymuş ancak kilonun ne kadar sürede alındığına ilişkin bilgi verilmemişti.


  Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre sigara nedeniyle her yıl 5,1 milyon kişi yaşamını yitiriyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı