KİLİS HABERLERİ

Kilis'te mera açılışı

DHA
06.04.2018 - 13:37Son Güncelleme :
DHA

Reşit ÇELEBİOĞLU/KİLİS, (DHA)- KİLİS'te Suriye sınırında mera açılışı yapılarak 'Buzağı Yarışması' düzenlendi.
Suri sınırındaki Akıncı köyünde bahar mevsiminin gelmesiyle koyun ve keçiler, törenle meraya bırakıldı. Törene; Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Çayır Mera ve Yem Bitkileri Daire Başkan Vekili Türkay Karaca, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Hayvancılık Daire Başkanı Bekir Ankaralı, AK Parti Kilis milletvekilleri Reşit Polat ve Mustafa Hilmi Dülger, Kilis Valisi Mehmet Tekinarslan, Kilis Belediye Başkanı Hasan Kara, Polateli Kaymakamı Bayram Türker, İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Metin Karakuş, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Songül Kadıoğlu, 7 Aralık Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Nazım Şekeroğlu, Kilis Cumhuriyet Başsavcısı Serdar Durmuş, daire amir ve müdürleri ile davetliler katıldı.
Vali Mehmet Tekinarslan, meraların tarlalar kadar değerli olduğunu belirterek, "Meraların, tarlalar, bahçeler kadar değerli olduğunu bilmemiz gerekiyor. Mera deyip geçemeyiz, eğer meralar yok olursa, ne hayvancılık kalır, ne doğanın dengesi kalır. Şehrimizde tarım adına, çiftçilik adına, faaliyet gösteren, bütün herkese Allahtan kolaylıklar diliyorum. Bolluk, bereketli bir yıl diliyorum. Ben bu programın sadece mera ıslahı için değil, hepimizi bir araya getirmesi, Suriye sınırın sıfır noktasında böyle güzel bir ortamda, böyle bir faaliyetin yapılmasını önemsiyorum" dedi.
Çobanlara çeşitli hediyelerin verilmesinden sonra 38 buzağı arasında ilk 3’e girenlerin sahiplerine Cumhuriyet altını verildi. Kilis tarımına yaptığı katkılardan dolayı Vali Mehmet Tekinarslan tarafından Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Songül Kadıoğlu’na başarı belgesi verildi. Halk oyunları gösterisinin ardından koyun ve keçiler, meraya otlamaya çıkarıldı. Protokol üyeleri de meraya çıkacak koyun ve keçilerin geçişine eşlik etti.
FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Kilis haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Kilis haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Kilis'te mera açılışı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı