KİLİS HABERLERİ

Kilis'te, 'Lebeniye Günü'

DHA
29.04.2017 - 12:07Son Güncelleme :
DHA

Reşit ÇELEBİOĞLU/ KİLİS, (DHA)- KİLİS'te, Oylum Mahallesi'nde geleneksel olarak her yıl Nisan ayının son Cuma günü gerçekleştirilen 'Lebeniye Günü' düzenlendi. Etkinliğe 7 Aralık Üniversitesi öğrencileri de katıldı.
Yöre halkı, büyük kazanlarda pişirdikleri yoğurt, pirinç, et ve nohutla yapılan ve Kilis'e özgü bir yemek olan lebeniye ve bulgur pilavını gelen misafirlerine ikram ediyorlar. Oylum Mahallesi Muhtarı Horik Rıdvan, evinin bahçesinde ağırladığı üniversitelilere lebeniye ikram ederek, yıllardır sürdürülen bu etkinlikle ilgili bilgiler verdi. Andelip topluluğu öğrencilerinin de eşlik ettiği üniversiteliler daha sonra Oylum Tepesi'ni gezip lebeniye yemeğinin yapılışını izlediler ve yöre halkıyla fotoğraf çektirdi. Öğrenciler, tepede bulunan türbeyi de ziyaret edip binlerce yıl önceye ait buluntulara ulaşılan Oylum Höyük'ü görme fırsatı buldu.
FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kilis haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kilis ilinden Kilis'te, 'Lebeniye Günü' hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Nisan 2017 tarihinde saat 12 07’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kilis'te, 'Lebeniye Günü' haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı