Kilis Haberleri

KİLİS HABERLERİ

  Kilis’in içme suyu sorunu bitiyor

  DHA
  27 Şubat 2017 - 13:43Son Güncelleme : 27 Şubat 2017 - 13:44

  Kilis’in içme suyu sorunu bitiyor

  Reşit ÇELEBİOĞLU/KİLİS, (DHA)- ORMAN ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yapımı süren ve Kilis’in uzun vadeli içme suyu ihtiyacını karşılayacak olan Yukarı Afrin Barajı’nda yüzde 27 fiziki gerçekleşmeye ulaşıldığı bildirildi.

  Kilis’in içme suyu problemine son verecek olan Yukarı Afrin Barajı temelden 60 metre yüksekliğe ve 37,77 milyon metre küp su biriktirme hacmine sahip bulunuyor. Geçen yıl temeli atılan ve Kilis’e yılda 18,9 milyon metre küp içme suyu temin edecek barajın bugün itibarıyla yüzde 27 fiziki gerçekleşmeye ulaşıldığı kaydedildi.

  Planlamalarını yaparken şehirlerin uzun vadeli su ihtiyaçlarını göz önünde bulundurduklarını vurgulayan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu “İçme suyu problemlerini çözerken günlük geçici tedbirler almıyoruz. Planlarımız uzun vadeli ve o ilin gelecekteki nüfus durumuna göre oluşturuluyor. Bu çerçevede yapımı devam eden Yukarı Afrin Barajı’nda da çalışmalarımız bütün hızıyla sürüyor. Baraj inşaatında rölekasyon yolu, dolu savak kazıları ve dolu savak beton imalatlarını tamamladık. Ayrıca derivasyon tünelini de tamamlayarak su çevrildi ve gövde sıyırma kazıları yüzde 90 oranında tamamlandı” dedi.

  İçme suyunu Kilis’e iletecek isale hattı ve arıtma tesisinin baraj inşaatına paralel yürütüleceğini belirten Veysel Eroğlu şöyle dedi:

  "Yukarı Afrin Barajı’ndan Kilis’e suyu iletecek 43 kilometrelik Yukarı Afrin İçme suyu İsale Hattının ihalesini bu yıl içerisinde yaparak 2019 yılında hizmete alacağız. Ayrıca günlük 52 bin metre küp su arıtma kapasiteli Kilis Yukarı Afrin ikinci Kademe İçme suyu Arıtma Tesisinin yapım ihalesini de bu yıl yaparak 2019’da tamamlayacağız. Bu proje mevcut kaynaklar Narlıca ve Yeni yapan ile işletmede bulunan Seve Barajı ile birlikte işletilecek."

  FOTOĞRAFLI

  Etiketler:
  YASAL BİLGİLENDİRMEHurriyet.com.tr’nin Yerel Haberler bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği haberler otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde bu bölüme editoryal müdahalede bulunmamaktadır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.
  KilisBugün17 ºCKısa Sağınak Yağışlı
  • Perş16 ºC
  • Cuma17 ºC
  • Cmts20 ºC
  • Pazr20 ºC
  • Pzts19 ºC
  • Salı18 ºC

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı