Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kiliseyle komşu eğlence mekanları arasında kriz

  Bünyamin YIL/ ADANA (DHA)
  27 Eylül 2005 - 02:00Son Güncelleme : 27 Eylül 2005 - 02:00

  Adana’nın en merkezi yerindeki Bebekli Katolik Kilisesi (Aziz Paulus) ile çevresindeki düğün salonu, kahvehane ve müzikli kafenin ruhsat konusundaki anlaşmazlığı, episkoposluk ile AKP’li belediye arasında krize yol açtı.

  Rahip Niewinski, eğlence yerlerinin ibadeti engellediğini söylüyor, işletme sahipleri ise ‘Papaz herkesle kavga ediyor’ diyor.

  BEBEKLİ Kilise’nin Rahibi Roberto Niewinski, ibadeti engellediği, imarsız olduğu ve yasalara aykırı ruhsat verildiği iddiasıyla Seyhan İlçe Belediyesi’nden Tepebağ Mahallesi’ndeki kilisenin yakın çevresindeki eğlence yerlerinin kapatılmasını talep etti. İlçe belediyesi, şikayete konu işyerlerinin ruhsatını iptal etmeyince İskenderun’daki Latin İtalyan Katolik Kiliseleri Anadolu Apostolik Vekili Episkopos Luigi Padovese, kiliseyi kapatma tehdidinde bulundu.

  Seyhan Belediyesi, eğlence mekanlarının ruhsatlarının Adana Valiliği tarafından verildiğini belirterek sorunun mahkemeler aracılığıyla çözümlenebileceğini kilise yönetimine iletti.

  Kilise kendi arsasını sattı

  Kilisenin bulunduğu Tepebağ Mahallesi’nin 41 yıllık muhtarı Ferhat Arkun ise, kilisenin çevresindeki arsaların 1968 yılında dönemin rahibi tarafından esnafa satıldığını belirtti. Muhtar Arkun, ‘Şimdi buraları yeniden ele geçirmeye çalışıyorlar. Kilise yakınındaki işyeri sahipleri çok huzursuz. Kamulaştırma yapılacaksa dahi esnafın mağdur edilmemesi lazım’ dedi.

  Rahip esnafla uğraşıyor

  Yeni Görgün Düğün Salonu’nun İşletme Müdürü Mustafa Aydın, 24 yıldır kiliseyle iyi ilişkilerini sürdürdüklerini söyledi. Son olarak görevlendirilen rahip Roberto Niewinski’yle bu ilişkilerin bozulduğunu ve rahibin esnafla uğraşmaya başladığını iddia eden Aydın, ‘Kilisenin önünde esnaf araç park etse, şikayet edip ceza kestiriyor’ dedi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı