Ege Haberleri

  Kilisede dostluk

  Hürriyet Haber
  31.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Protestan Cemaati'nin ibadet izni istediği Aya Vukla Kilisesi'ni bir Yunan ve Türk şirketi ortaklaşa restore ettirmek için başvurdu.

  BAĞIMSIZ Protestanların Pastörü Ertan Çevik'in, Kültür Bakanlığı'na ibadet izni başvurusunda bulunmasıyla gündeme gelen Aya Vukla Kilisesi, Türk-Yunan dostluğunun simgesi haline geldi. Yunanistan ve Türkiye'den iki şirket, kiliseyi restore ettirmek için başvuruda bulundu.

  Şirketler başvurmuş

  GEÇEN hafta İzmir'e gelerek Sivil Düşünce ve Demokrasi Hareketi Derneği'nin inanç turizmi konulu sempozyumuna katılan Ortodoks Fener Rum Patriği Bartholomeos, ‘‘Şirketler bize başvuruda bulundu. Biz de konuyu inceleyeceğimizi bildirdik’’ dedi.

  Onarılmazsa yıkılacak

  SEMPOZYUM sonrası Aya Vukla Kilisesi'nde Vali Yardımcısı Mustafa Tamer'le incelemelerde bulunan Bartholomeos, ‘‘Aya Vukla, Ermeni yapımı bir Ortodoks Kilisesi. Ancak çok bakımsız kalmış. Şimdi depo olarak kullanılıyor. Restore edilmezse, ayakta kalması zor’’ dedi.

  İsimlerini açıklamadı

  ŞİRKETLERİN isimlerini gizli tutan Bartholomeos, açıklama için resmi girişimlerin tamamlanmasının beklendiğini söyledi. Vali Yardımcısı Tamer ise, ‘‘Bartholomeos'un ricası üzerine Aya Vukla'yı ziyaret ettik. Ancak kilisenin akıbetini belirleme yetkisi Bakanlığa ait’’ diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı