Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  Kilis’te 20 bin Suriyeli okullu oldu

  AA
  30.09.2015 - 09:43 | Son Güncelleme:

  Kilis İl Milli Eğitim Şube Müdürü Mahmut Kesikminare, Suriyeli çocukların eğitimlerinde başarılı olmalarını istediklerini ve önemsediklerini vurgulayarak, "Çünkü onlar yarın ülkelerine döndüklerinde Türkiye'nin gönüllü birer elçileri olacaklar ve ülkemizi dünyaya tanıtacaklar" dedi. Kesikminare, okul çağına gelmiş 32 bin çocuktan 20 binini okullu yaptıklarını da belirtti.

  Suriyeli öğrencilerin eğitiminden sorumlu Şube Müdürü Kesikminare, ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan ve Kilis'te kamplara yerleştirilen Suriyelilerin sayısının 24 bine, şehrin çeşitli yerlerinde kiraladıkları evlerde yaşamını sürdürmeye çalışanların ise yaklaşık 100 bine ulaştığını belirtti.

  Kent genelinde eğitim çağına girmiş 32 bin kişiyi tespit ettiklerini dile getiren Kesikminare, bunlardan 20 binini "okullu" yaptıklarını aktardı. 28 okulda yaklaşık 20 bin Suriyeli öğrencinin eğitim görmeye başladığını ifade eden Kesikminare, şunları söyledi:

  "Ulaşamadığımız öğrencilerimiz genellikle lise ve üniversite düzeyindeler. Onlar için de alan taramasını yapıp elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Şu an itibarıyla okula kazandırdığımız öğrencilerimizin bütün ihtiyaçları karşılandı, çantaları, kitapları, defterleri ve kırtasiye malzemeleri dağıtılarak eğitim-öğretime hazır hale getirildi. Bizler bu çocuklarımızın eğitimlerinde başarılı olmalarını istiyor ve önemsiyoruz. Çünkü onlar yarın ülkelerine döndüklerinde Türkiye'nin gönüllü birer elçileri olacaklar ve ülkemizi dünyaya tanıtacaklar."

  400'ü Suriyeli 600 öğretmen görev yapıyor

  Suriyeli öğrenciler için kurulan okullarda yaklaşık 400'ü Suriyeli olmak üzere toplam 600 öğretmenin görev yaptığını anlatan Kesikminare, öğrencilerin kendi dillerinde eğitim gördüğünü, bunun dünyada ender rastlanan bir durum olduğunu vurguladı.

  Okullarda aksamaların yaşanmaması için 56 idarecinin koordinatör olarak görev aldığını anlatan Kesikminare, böylelikle ortaya çıkan ihtiyaç ve sıkıntıların daha çabuk çözüme kavuşturulduğunu söyledi. Kesikminare, Suriyeli öğrencilerin tüm imkanlara sahip olduğunu ifade etti.

  Suriyeli Öğretmen Rabi Arif de kendilerine kucak açan Türk halkına duyduğu minnettarlığı dile getirerek, "Türk devleti olmasaydı bugün bu çocuklarımız eğitimden mahrum kalacaklardı. Allah onlardan razı olsun, okulumuz ve öğrencilerimizin bütün ihtiyaçlarını karşılıyorlar. Onlara ne kadar teşekkür etsek azdır" diye konuştu.

  Suriyeli çocukların okul heyecanı

  Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak aileleriyle Türkiye'ye sığınan ve Malatya'da kurulan konteyner kente yerleştirilen yaklaşık 3 bin Suriyeli çocuk, okula kavuşmanın heyecanını yaşadı.

  Merkeze bağlı Fatih köyünde kurulan Beydağı Konaklama Tesisi'nin yöneticisi ve İl Afet ve Acil Durum Müdürü Hamza Demiralp, konteyner kentteki 41 derslikli okulda dersbaşı yapıldığını söyledi.

  Konaklama tesisinde yaklaşık 3 bin öğrencinin okul heyecanı yaşadığını anlatan Demiralp, "Konteyner kentimizdeki okulda yaklaşık 200 Suriyeli, 50 de Türk öğretmen çocuklara eğitim veriyor. Yeni eğitim öğretim yılının tüm öğrencilerimize hayırlı olmasını diliyorum" dedi.

  Suriyeli çocukların vatanlarından uzakta olmaları nedeniyle okula biraz buruk başladığını dile getiren Demiralp, şöyle konuştu:
  "Burada onlara gerekli ilgi ve alakayı gösteriyoruz. Öğrenciler okullarını, öğretmenlerini, idarecilerini çok seviyorlar. Çocuklarımızın her türlü ihtiyaçları da tarafımızca karşılanıyor. Onların iyi bir eğitim dönemi geçirmesi için elimizden geleni yapacağız. Konteyner kentte çocukların kendilerini iyi hissetmeleri için çeşitli sosyal aktiviteler de düzenliyoruz. Çeşitli kurslar gerçekleştiriyoruz. Burada eğitim alan Suriyeli çocukların iyi Türkçe öğrenmelerini istiyoruz. Bu çocuklar ülkelerine döndüğü zaman orada bizi temsil edecekler. Bugünün çocukları yarının idarecileridir."

  Suriyeli öğretmen Esma Muhammed de konteyner kentte eğitim alan çocukların gönül rahatlığıyla okullarına geldiğini belirtti.

  Türkiye'de olmaktan duyduğu mutluluğu dile getiren Muhammed, "Türkiye'ye çok teşekkür ediyoruz" dedi.

  Konteyner kentte eğitim gören 4’üncü sınıf öğrencisi Aysel Barak, ülkesindeki savaştan kaçarak yaklaşık 3 yıl önce ailesiyle Türkiye'ye geldiğini anlattı. Okula başlamanın heyecanını yaşadığını belirten Barak, okulda her türlü ihtiyacının karşılandığını söyleyerek yetkililere teşekkür etti.

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı