Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kılılçdaroğlu: "Yanlış kayaya çarptılar"

  A.A
  01 Mayıs 2011 - 12:27Son Güncelleme : 01 Mayıs 2011 - 13:37

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın yolsuzluk iddialarına yönelik açıklamalarıyla ilgili, “Bizim güzel bir sözümüz var, 'Yavuz hırsız ev sahibini bastırır' ama bu kez yanlış kayaya çarptılar" dedi.

  Kılıçdaroğlu, parti otobüsüyle Yozgat'ın Boğazlıyan ilçesine hareketinden  önce gazetecilerin sorularını yanıtladı.

  Bir gazetecinin bugünün 1 Mayıs olduğunu hatırlatarak, mesajını sorması  üzerine Kılıçdaroğlu, öncelikle gazetecilerin bayramını kutladı. Kılıçdaroğlu,  gazetecilerin çok çalıştığını, zor koşullarda görev yaptığını, ancak çoğunun  sendika üyesi olmadığını belirterek, “Halkın iktidarında bütün gazeteci  arkadaşlarımız sendikalı olacaklar, yazdıkları haberin de arkasında durma gücünü  elde edebilmeleri için” diye konuştu.

  Bütün işçilerin, emekçilerin, alın teri dökenlerin, çiftçilerin, herkesin  1 Mayıs bayramını kutlayan Kılıçdaroğlu, “Bugün özgürlük günü, düşüncelerini  özgürce ifade etsinler. Biliyorum; AKP iktidarında insanlar düşüncelerini  rahatlıkla ifade edemiyorlar, ama bu bir ön adım olsun. 12 Haziran'dan sonra  inşallah daha sağlıklı, daha tutarlı, daha güzel günlere hep beraber ulaşacağız”  dedi.

  Kılıçdaroğlu, “Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile Van'daki bir yolsuzluğa  ilişkin aranızda bir polemik başladı. Bakan Akdağ da bazı belgeler açıkladı.  Sizin iddianızın yalan olduğunu iddia ettiği belgeler açıkladı ve sizden de özür  istedi. Bununla ilgili düşünceleriniz nelerdir?” sorusu üzerine şunları  söyledi:
  “Bizim güzel bir sözümüz var. (Yavuz hırsız ev sahibini bastırır) diye.  Şimdi buradan AKP iktidarına ve Sayın Başbakana sormak istiyorum: Savcıya  doğrudan talimat verme yetkisini, 'soruşturmayı durdurun' yetkisini nereden,  hangi yasadan alıyorlar? Varsa böyle bir yasa öğrenelim. Böyle bir yasa yoksa  niçin savcıya 'soruşturmayı durdurun' diyorlar? Üstelik bir, iki, değil; üç rapor  var. 'Durdurun' ne demektir? 'Siz durdurun ben yandaş birisini göndereceğim, o da  kapatacak'.
  İkinci bir soru daha soruyorum: Durdurulmasını istediğiniz olayın işini  yapan firma kim? Kimin için bunu durdurmak istiyorsunuz? Bunu da bir  açıklasınlar, kimdir bu adam? Gücünü nereden alıyor? Bir soruşturmayı durdurma  gücünü nereden alıyor bu kişi? Ve Sayın Recep Bey, eğer gerçekten bu konuda halkı  bilgilendirmek istiyorsa şunu öğrenmek isterim: Siz eğer gerçekten savcıya  yardımcı olacaksanız, soruşturmayı durdurma yerine müfettişler soruşturmaya devam  eder, elinizde ek deliller vardır. Götürür savcıya teslim edersiniz.  Soruşturmanın gizliliği vardır. Siz soruşturmanın gizliliğine müdahale  ediyorsunuz. Dedim ya 'yavuz hırsız ev sahibini bastırırmış'. Ama yanlış kayaya  çarptılar.”

  Kılıçdaroğlu, “Eskişehir'de CHP'li belediye başkanının açtığı sergide,  minarenin üzerinde bir ucube yazısı vardı, bu olayla ilgili ne düşünüyorsunuz?”  sorusuna da “İnsanların değer yargılarıyla kimsenin oynamaya hakkı yoktur.  Sanata, sanatçıya, onun özgürlüğüne saygımız var. Ama toplumumuzun değer  yargıları var, herkesin bu değer yargılarına saygılı olması lazım” yanıtını  verdi.

  “Belediye Başkanından konuyla ilgili bilgi aldınız mı?” sorusu üzerine  Kılıçdaroğlu, konuyla ilgili bilgi aldığını belirterek, “Orası bir sergi salonu,  onlarca, yüzlerce ressam gelerek, sergisini açıyor. Pek çok kamu kuruluşunun  böyle salonları var, sanatçılara açık. Gelip resimlerini sergilemişler” diye  konuştu.

  Bir başka soru üzerine de Kılıçdaroğlu, eski CHP genel Başkanı Deniz  Baykal'ın kendi seçim bölgesinde yumurtalı saldırıya uğramasıyla ilgili il  başkanı ile görüştüğünü ifade ederek, “Eğer bunu bir partilimiz yapmışsa gereği  yapılacaktır” dedi.

  Kemal Kılıçdaroğlu, “Devlet Bakanı Ali Babacan'ın, CHP ve diğer  partilerin seçim bildirgelerinin sadece vaat ve laflardan ibaret olduğu yönündeki  eleştirisinin” hatırlatılmasına karşılık da “Sayın Babacan seçim  beyannamelerinin ne anlama geldiğini bilmiyor. Ne söyleyeyim ben. Bilgisi olmayan  insana ben bundan sonra seçim beyannamesinin bir vaat olduğunu mu anlatacağım.  Hükümetin bütçesi ne? Bütçe de bir vaattir. Bunu bilmeyen bir kişinin aslında  Türkiye'de bakan olması en büyük yanlıştır” diye konuştu.

  CHP VAN BELGESİNİ AÇIKLADI

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı