« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Kılıç'tan 'deplasman yasağı'na veto

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Türk futbolunda “dört büyükler” olarak isimlendirilen takımlar arasında oynanan maçlarda, konuk takım taraftarlarının stada alınmaması yönündeki kararı onaylamalarının mümkün olmadığını kaydetti.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Türkiye'de spora çok büyük yatırım yaptıklarına dikkati çeken Kılıç, “Deplasmana taraftar götürmekten kaçınmak yerine, deplasmanda taraftar bulundurmanın önündeki psikolojik engelleri ortadan kaldırmaya gayret etmemiz lazım. Ne yasak kararı alın, ne de almayın derim. Taşın altına ellerini koymaları gereken, bizzat kulüp başkanları olmalıdır. Her adımı devletin atması gerekiyor. Bunu sorumluluktan kaçmak gibi görüyorum” diye konuştu.

Taraftarların birbirlerine olan tahammülsüzlüğünü anlamanın mümkün olmadığını ifade eden Bakan Suat Kılıç, şöyle devam etti:
“22 stadı Türkiye'ye kazandırma dönemindeyiz. Spora ve futbola bu kadar yatırım yapan bir ülkede, futbol taraftarlarının birbirlerine karşı tahammülsüzlüğünü tolere edebilmek mümkün değildir. Kulüplere teknik direktörlere ve başkanlara düşen önemli görevler var. Özgürlükleri bu kadar ön plana çıkardığımız dönemde, deplasman yasağını onaylamamız mümkün değil.”

Hiçbir zaman deplasman yasağı önerisi içinde olmayacağına dikkati çeken Kılıç, “Deplasman yasaklarını da makul ve yerinde bulmam. Deplasmana taraftar götürme yasağını öneren ve bu yönde ilk adımı atan kişi de olmam. Bakanlığımız da bu yönde ilk adımı atan kurum olmamaya ayrıca özen gösterecektir. Deplasman yasağı için kararı almaları gereken kulüp başkanlarının doğrudan kendileridir. Devlete, emniyete, valiliğe ve adeta statlarda güvenliği sağlamaktan kaçınıyormuşcasına deplasman yasağı yükünü yıkmak kimsenin hakkı olmamalıdır” değerlendirmesini yaptı.

2013 Akdeniz Oyunları

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, 2013 Akdeniz Oyunları için inşa edilen tesislerin tamamlanması sonrasında, Mersin'in bir spor kenti haline geleceğini ifade etti.

Tesislerde tamamlanma oranının belli bir seviyeye geldiğini belirten Kılıç, “Tesislerde fiziki gerçekleşme durumumuz 1. etap ihalelerde yüzde 25 ila yüzde 70 düzeyinde. 1. etapta olimpik yüzme havuzu, 7 bin 500 kişilik spor salonu var. Mersin Stadı var. Nevin Yanıt Atletizm Sahası var. 5 parça işin ihalesi yapıldı” dedi.

Spor Genel Müdürlüğü'nden (SGM) her hafta bir ekibin Mersin'e giderek, yapılan tesislerin fiziki gerçekleşme ve olimpiyatlara yetişme performanslarını yerinde gözlemlediğini anlatan Bakan Kılıç, “Olimpiyat köyü 3500 kişilik bir yurt kompleksi olarak inşa ediliyor. Köyün bir kapalı yüzme havuzu var. Hızlı bir imalatımız var. 3. kuşak ihalelerde yapıldı, ancak kesinleştirilmedi. Mevcut tesis envanterinin restorasyon çalışmaları var. Bu etapta, yeni baştan bu tesislerin inşa edilmesi var. Mersin kenti bu tesislerin tamamlanmasıyla birlikte spor kenti haline gelmiş olacak” diye konuştu.

Bakan Suat Kılıç, daha öncesinde Yunanistan'a verilen oyunlar nedeniyle zaman sıkıntısı yaşadıklarını ifade ederek, “Kayıp 4 yılımız var. Çünkü oyunlar daha öncesinde Yunanistan'a verilmişti. Fakat inşallah tesisler oyunlara yetişecek” değerlendirmesini yaptı.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler