Kılıçoğlu, 400 milyar doların yönetiminde

Hürriyet Haber
24.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

TÜRK Eximbank Genel Müdürü Ahmet Kılıçoğlu, dünyada 400 milyar dolarlık ihracat finansmanı gerçekleştiren Uluslararası İhracat Kredi ve Yatırım Sigortası Kuruluşları Birliği'nin (Berne Union) yönetim kuruluna girmeyi başardı.

DÜNYADAKİ Eximbanklar ve muadili kuruluşların birliği olan Ulusalararası İhracat Kredi ve Yatırım Sigortası Kuruluşları Birliği'nin (Berne Union) 57'nci Genel Kurulu Washington'da yapıldı. Türk Eximbank Genel Müdürü Ahmet Kılıçoğlu, Berne Union Yönetim Kurulu ve Orta/Uzun Vadeli İhracat Kredi Sigortası Komitesi İcra Kurulu üyeliklerine seçildi. Böylece, dünyada 400 milyar dolarlık ihracatın finansmanını gerçekleştiren Berne Union'un yönetiminde Türkiye de söz sahibi olmayı başardı.

Washington'daki toplantıya 40 ülkeden 48 üye kuruluş ile Dünya Bankası, Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) gibi uluslararası finans kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Aralarında ABD Eximbank, Hermes (Almanya), COFACE (Fransa), EID/MITI (Japonya) gibi kuruluşların da bulunduğu Berne Union üyelerinin Türkiye'ye yönelik kapsadıkları işlem tutarı 18.7 milyar dolara ulaşıyor. Türkiye bu rakam ile Berne Union üyelerinin en çok işlem hacmi gerçekleştirdikleri ilk beş ülke arasında yer alıyor.

Genel Kurul toplantısında, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu ve üye ülkelerin faaliyetleri açısından önem arz eden bazı ülkelerdeki ekonomik ve politik gelişmeler ile ihracat kredi ve garantilerine ilişkin teknik konular ele alındı. Bu çerçevede, Genel Kurul'da bir konuşma yapan Ahmet Kılıçoğlu da, Türkiye ekonomisi ve uygulanan istikrar programındaki son gelişmeler hakkında bilgi verdi.

RAHAT KONUŞTUM

Bugüne kadar Berne Union toplantılarında konuşma yaparken kendini çok da rahat hissetmediğini söyleyen Kılıçoğlu, şöyle konuştu:

‘‘Çünkü, aslında sizin de pek inanmadığınız şeylerdi orada söylemek zorunda kalıyordunuz. Oysa bu sene, konuşmamı göğsümü gere gere yaptım. İlk defa Berne Union toplantısında için rahat bir konuşma yaptım. Çünkü, ekonomide elle tutulur, somut iyi gelişmeler vardı ve bunları anlattım.’’

Türk Eximbank'ın 18 Mayıs 2000 tarihi itibarıyla kullandırdığı kısa vadeli kredi tutarının 1 milyar 386 milyon dolar olduğunu söyleyen Kılıçoğlu, bu tutarın 1999 yılının eş dönemine göre dolar bazında yüzde 15, Türk Lirası bazında ise yüzde 88'lik bir artışı ifade ettiğine dikkat çekti.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı