Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İşte Kılıçdaroğlu'nun ilk gün yürüdüğü yol... Yürüyüş kaç gün sürecek?

  Rifat BAŞARAN/ANKARA / Fotoğraflar: Selahattin SÖNMEZ
  15.06.2017 - 11:11 | Son Güncelleme:

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP milletvekili Enis Berberoğlu’nun tutuklanmasının ardından bugün Ankara Güvenpark'tan İstanbul’a ‘Adalet Yürüyüşü’nü başlattı. Kılıçdaroğlu, ilk molasını 4 saat sonra verdi. Kılıçdaroğlu ve beraberindekilerin ilk günkü yürüyüşünü Batıkent Hipodromu'nda sonlandırdı. Kılıçdaroğlu yürüyüş sırasında "Yürüyüşüm gayet güzel gidiyor. Yürüyeceğim. Haklı olduğumuz için dünyaya, Türkiye'ye, bütün insanlara mesaj vermek istiyoruz. Adalet istiyoruz" diye konuştu. 25 gün sürecek 432 kilometrelik yürüyüşün ilk günü, 19 kilometrenin katedilmesiyle sona erdi. Yürüyüşün yarın sabah 08.00'de CHP'li tüm vekillerin katılımıyla devam edeceği öğrenildi.

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, ‘Adalet’ yürüyüşü Güvenpark’taki ilk noktada iki bin kişiyle başladı. Kızılay sonrasında Sıhhiye, Opera, Ulus, İstanbul Yolu, Varlık, Lalegül, Batıkent ve son olarak Eryaman Hipodrum çıkışına geldiğinde Kılıçdaroğlu’na eşlik eden sayısı, polisin verdiği bilgiye göre 10 bin kişiye ulaştı. Katılanlar ellerinde Türk bayrakları ile ‘adalet’ yazan dövizler vardı. Selvi Kılıçdaroğlu Kızılay’dan sonra yürüyüşe bir süre daha devam edip sonra bıraktı. Oğlu Kerem Kılıçdaroğlu ile nişanlısı ise ilk molaya kadar yürüyüşü sürdürdü.

  432 KİLOMETRE, 25 GÜN SÜRECEK

  25 gün sürecek 432 kilometrelik yürüyüşün ilk günü, 19 kilometrenin katedilmesiyle sona erdi. Yenimahalle Belediyesinin Hipodrom’da kurduğu çadırlarda geceyi geçirecek olan yürüyüşçüler, yarın sabah İstanbul Maltepe Cezaevine doğru yollarına devam edecekler.

  23 MOLA NOKTASI

  CHP’liler İstanbul’a kadar toplam 23 nokta belirledi. Yürüyüşte E-5 Karayolu güzergahı takip edilecek.

  İşte Kılıçdaroğlunun ilk gün yürüdüğü yol... Yürüyüş kaç gün sürecek

  KILIÇDAROĞLU'NDAN YÜRÜYÜŞ SONRASI AÇIKLAMA

  Kılıçdaroğlu, ilk günkü yürüyüşün sonunda "Endişeli değiliz. Umarım hedefe ulaşırız. Az önce bir haber geldi. Bir gazeteci arkadaşımızın serbest bırakıldğına ilişkin olarak. Bu bizi mutlu etti. İnşallah İstanbul’a vardığımızda gönül ister ki hapiste hiçbir gazeteci kalmasın.Zaman zaman yolda provokatif eylemler de oldu. O tahriklere kapılmadık. Kapılmayacağız. Biz haklıyız. Adalet için yürüyoruz. Yürümeye devam edeceğiz. Gün gelecek bugün adaletsizliği yaratanlar için de adalet geçerli bir kavram olacak. Onlara da adalet lazım olacak. Biz, onlar adaletsiz yargılandıkları zaman yine yollarda olacağız. Adalet bu ülkede yaşayan 80 milyon vatandaşın hak ettiği bir olgudur. Dolayısıyla kararlılıkla, azimle yolumuza devam edeceğiz.Bir ara uçakta seyahat ederken meclis başkanına şunu söylemiştim: 150’nin üzerinden gazetecini hapiste olduğu bir ülkede siz demokrasiyi dünyaya anlatamazsınız. Gerçekten de demokrasiyi dünyaya anlatamazlar. Bu yürüyüşümüzü uluslararası yayın organlarının da çok geniş bir şekilde verdiklerini söylediler. Bizim televizyonlarımız da geniş bir şekilde vermiş" dedi. 

  İşte Kılıçdaroğlunun ilk gün yürüdüğü yol... Yürüyüş kaç gün sürecek

  'AKŞAM BURADA KONAKLAYACAĞIZ'

  CHP lideri, "Bu yürüyüşümüz bir şenlik aslında adalet arıyoruz. Endişeli değiliz. Diğer illerde de elbette olacaktır. Adalet bizim için geçerli bir kavram. Diğer illerde ilçelerde adalet yürüyüşü olursa mutluluk duyarız. Akşam burada konaklayacağız. Şenlikli bir akşam olacak. Ben de arkadaşlarımla beraber olacağım" diye konuştu. 

  ÇADIRLAR KURULDU

  CHP Genel Başkanı Bülent Tezcan, Kılıçdaroğlu ve yanındaki CHP’lilerin, hipodromun açık otoparkının bir bölümüne kurulan çadırlarda sabaha kadar konaklayacağını söyledi. Geceyi bir karavanda geçirmesi beklenen Kılıçdaroğlu yarın sabah saatlerinde İstanbul’a doğru tekrar yola çıkacak. 

  İşte Kılıçdaroğlunun ilk gün yürüdüğü yol... Yürüyüş kaç gün sürecek

   

  Bahçeliden Kılıçdaroğluna yürüyüş tepkisi...Bahçeli'den Kılıçdaroğlu'na yürüyüş tepkisi...  

  "YÜRÜYÜŞÜM GAYET GÜZEL GİDİYOR"

  Kılıçdaroğlu, yürüyüş sırasında yaptığı açıklamada "Yürüyüşüm gayet güzel gidiyor. Yürüyeceğim. Haklı olduğumuz için dünyaya, Türkiye'ye, bütün insanlara mesaj vermek istiyoruz. Adalet istiyoruz" diye konuştu.Herkes için adalet istediklerini belirten Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: Sadece kendim için değil, çocuklarım, ailem için değil, benim gibi düşünmeyen, farklı partilerden olan, farklı kimliklerden olan bütün insanlar için adalet istiyorum. Adaleti yüceltmek, güçlendirmek hepimizin görevidir. Bunun için yürüyorum. Umarım vicdan sahibi herkes bunu duyar" dedi. 

  ARBEDE ÇIKTI

  Kılıçdaroğlu ’Adalet Yürüyüşü’ne devam ettiği sırada Akköprü mevkiinde kısa süreli arbede çıktı. iki grup arasında arbedeye polis araya girerek sonlandırdı.

  İşte Kılıçdaroğlunun ilk gün yürüdüğü yol... Yürüyüş kaç gün sürecek
  Yürüyüşte Kılıçdaroğlu'na oğlu Kerem ve oğlunun nişanlısı eşlik ediyor

  Saat: 11.20 'Adalet Yürüyüşü'nü başlatmak için partililerle Güvenpark'a gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, burada yaptığı konuşmada, ""Bir dikta yönetimi ile karşı karşıyayız. Adaletin olmadığı bir ülkede yaşamak istemiyoruz" dedi. Kılıçdaroğlu şöyle konuştu:

  "Bu ülkeye adalet ya gelecek ya gelecek. Daha önce söyledim, eğer bir bedel ödemek gerekiyorsa o bedeli önce biz ödeyeceğiz. Bu ülkenin geleceği için, çocuklarımızın geleceği için hep birlikte mücadele etmek zorundayız. Bu yürüyüşümüzün bir siyasal partiyle ilgisi yok. Bu yürüyüş kutlu bir yürüyüştür. Bu yürüyüş adalet yürüyüşüdür. Adaleti isteyen herkes bu yürüyüşe destek vermek zorundadır."

  "Cezaevleri tıka basa dolu olan bir ülkede adalet olmaz. Adaletin olmadığı bir ülkede devlet olmaz. Adaletin olmadığı bir ülkede barış olmaz. Adaletin olmadığı bir ülkede huzur olmaz. Adalet adalet adalet… Bu soylu kavramın anlamını vermek, bu soylu kavramın gereğini yapmak zorundayız.
  Herkesin düşüncesine saygılıyız. Herkesin siyasal görüşüne saygılıyız. Ama herkes ama herkes yargıyı, yargının bağımsızlığını ve adaleti savunmak zorundadır. Biz üzerimize düşeni yapıyoruz. Adaleti savunuyoruz."

  "Bütün dünya duysun. Biz Türkiye’de kendi topraklarımızda bir dikta yönetimiyle karşı karşıyayız. Dikta istemiyoruz. 20 temmuz darbesini yapanları istemiyoruz. Kendi ülkemizde demokrasi istiyoruz. Özgürlük istiyoruz. Taşeron işçileri, emekliler, köylüler, işçiler, memurlar herkes için adalet istiyoruz.
  Adaletin olmadığı yerde insan olmaz. İnsanca yaşamak için adalet istiyoruz."

  Akşenerden Adalet Yürüyüşü açıklamasıAkşener'den 'Adalet Yürüyüşü' açıklaması

  CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, evinin önünde 'Adalet Yürüyüşü' öncesinde ise şu açıklamayı yaptı:

  "Adaletin olmadığı bir yerde devlet de olmaz, adaletin olmadığı bir yerde insan da olmaz. O nedenle adalet yürüyüşünü başlatıyoruz. Bugün yürüyeceğim. Umuyorum, vicdanları sağır olanlar bizim bu yürüyüşümüz anlamını kavrarlar. Umuyorum vicdanları sağır olanlar bizim bu yürüyüşümüze bizim bu sesimize bizim bu sözümüze kulak verirler. Biz gerginlik istemiyoruz biz kavga istemiyoruz. Biz birlikte beraber huzur içinde yaşamak istiyoruz. Biz mahkemelerde gazeteciler istemiyoruz. Biz hapishanelerde gazeteciler istemiyoruz. Biz hapishanelerde öğretim üyeleri istemiyoruz. Dolayısıyla bunlar bize acı veriyor ve bu acıyı sonlandırmamız gerekiyor. Söylemiştim, eğer bir bedel ödemek gerekiyorsa o bedeli önce ben ödeyeceğim diye. Şimdi yürüyorum yürüyeceğim. İstanbul’a kadar bu son olmayacak. Bizim yürüyüşümüz bu ülkeye adalet gelinceye kadar devam edecek.

  Enis Berberoğluna 25 yıl hapis... Valilikten son dakika yürüyüş açıklamasıEnis Berberoğlu'na 25 yıl hapis... Valilikten son dakika yürüyüş açıklaması

  28 GÜN SÜRMESİ BEKLENİYOR

  Ankara Güvenpark'tan başlayacak ve Maltepe Cezaevi'nde son bulacağı belirtilen yürüyüşte, Kemal Kılıçdaroğlu'nun günde 18 km katedeceği belirtildi. NTV'nin haberine göre, Kılıçdaroğlu ve CHP'lilerin yürüyüşünün 28 gün sürmesi bekleniyor. 69 yaşındaki CHP Lideri'nin, bu nedenle yürüyüşün yaratabileceği sıkıntıları kendisiyle paylaşanlara, "Siz kendinize bakın" şeklinde yanıt verdiği gelen bilgiler arasında.

  ÇAPAN: PARTİ MESELESİ DEĞİL

  CHP’li Çetin Çapan ise, bu mücadelede bizde varız diyerek, “Destek veren herkesin sosyal paylaşım sitelerindeki profil resimlerini “Adalet” yazısıyla değiştirme çağrısı yaptı. Bizler CHP’li olarak savaş değil barış istiyoruz. Adalet İstiyoruz. Genel Başkanımızın ve partimizin aldığı bu kararda, Adalet isteyen herkesi bu şekilde tepki vermeye çalışıyorum. Bu parti meselesi değil Adalet isteyen herkes için” diye konuştu.

  İşte Kılıçdaroğlunun ilk gün yürüdüğü yol... Yürüyüş kaç gün sürecek

  VALİLİKTEN AÇIKLAMA

  Ankara Valiliği, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Güvenpark'tan başlatacağı yürüyüşe ilişkin güvenlik tedbirleri alındığını bildirdi. Valilikten yapılan açıklamada, Kılıçdaroğlu'nun Ankara Güvenpark'tan başlatacağı ve İstanbul Maltepe'ye kadar sürdüreceği yürüyüşle ilgili bazı önlemler alındığı belirtildi.

  İşte Kılıçdaroğlunun ilk gün yürüdüğü yol... Yürüyüş kaç gün sürecek

  Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

  "Yapılacak etkinlikte kamu düzeninin, kamu güvenliğinin, trafik düzeninin ve toplantıya katılanların güvenliğinin sağlanması esastır. Bu amaçla, alınacak güvenlik tedbirlerine etkinliği düzenleyen ve katılanların uyması zorunludur. Katılımcılar, Güvenpark'taki toplanma alanına üst araması yapılarak alınacaktır. Yürüyüşün Ankara ili sınırları içerisindeki kısımlarında katılımcıların güvenliğini ve trafik düzenini sağlamak amacıyla korteje, Valiliğimize bildirilen makul sayıdaki kişi katılabilecektir. İl merkezinden sonra yürüyüşe devam edecek olanlar, güvenlik kuvvetlerince kendilerinin tanınabilmesi ve güvenliklerinin sağlanabilmesi için pazu bandı, yelek ve yaka kartı kullanacaktır."

  İşte Kılıçdaroğlunun ilk gün yürüdüğü yol... Yürüyüş kaç gün sürecek
  Kılıçdaroğlu'nun spor ayakkabılarla geldiği görüldü.

  - Ankara sınırları içinde E-5 Karayolu güzergahı takip edilecek

  Açıklamada, yürüyüş güzergahı olarak Ankara ili sınırları içinde E-5 Karayolu güzergahının takip edileceği duyuruldu.
  Güzergahta bulunan yerleşim yerlerinde miting ve benzeri etkinlikler yapılamayacağı vurgulandı.
  Yürüyüş sırasında varsa kaldırımlar, yoksa banketlerin kullanılacağı bildirilen açıklamada, taşıtların seyrine mani olacak ve trafik güvenliğini tehlikeye düşürecek şekilde yola girilemeyeceği kaydedildi. Valilik açıklamasında, katılımcıların can güvenliği ve trafik düzeninin sağlanması için hava kararmadan önce yürüyüşün günlük olarak sonlandırılacağı aktarıldı.

  - Güvenpark'ta güvenlik tedbirleri

  Yürüyüşün başlangıç noktası Güvenpark ve çevresinde, sabahın erken saatlerinden itibaren polis ekipleri tarafından yoğun güvenlik tedbiri alındı.

  Parkın etrafı bariyerlerle kapatıldı, katılımcıların alana üst araması yapıldıktan sonra alınması için noktalar oluşturuldu. Genelkurmay Başkanlığı önündeki kavşaktan Güvenpark'a giden Milli Müdafaa Caddesi ulaşıma kapatılırken, parktaki dolmuş duraklarının hareket noktası yürüyüşün başlayacağı saate kadar İnönü Bulvarı'ndaki Deniz Kuvvetleri Komutanlığının önüne alındı. Güvenpark'ı Necatibey Caddesi'ne bağlayan Kumrular Caddesi ile Yahya Galip Caddesi de geçici süreyle trafiğe kapatılan yollar arasında yer aldı. Bu yollarda park halinde bulunan bütün araçlar güvenlik tedbirleri çerçevesinde kaldırıldı. Güvenlik önlemleri kapsamında bomba imha uzmanı ekipler de Güvenpark ve çevresinde dedektör köpeklerle arama yaptı.

  Bu arada, hem yürüyüş güzergahında hem de Güvenpark ve Kızılay çevresinde çevik kuvvet polisleri görevlendirildi.

  CHP’den Maçka Parkı’nda Adalet NöbetiCHP’den Maçka Parkı’nda 'Adalet Nöbeti'

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı