Gündem Haberleri

  Kılıçdaroğlu'ndan önemli açıklamalar

  Hürriyet Haber
  06.06.2013 - 12:58 | Son Güncelleme:

  CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu İzmir'de Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği'nde gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. İşte Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından satırbaşları:

  Biz esnaf ve sanatkârı sanayiciyi taciri tüccarı dinlemek istiyoruz.  Bakın seçimler bitti ama biz gittiğimiz her yerde Malatya’da da Tekirdağ’da da Çorlu’da da her yerde fırsat olduğu zaman esnaf ve sanatkârlar odasını ziyaret ediyoruz. Önce kefeyi siyaset organının, yani iktidarın hükümetin eşit açıklaması lazım. Açıyorsunuz gazeteleri okuyorsunuz her şey mükemmel. Bakıyorsunuz herkesin durumu iyi bir tek sizin durumunuz kötü. Bu algıyı yarattılar. Önce bu algıyı değiştirmek gerekli. Ekonomi çok iyi. Herkes memnun. 2012 sonu itibariyle protesto edilen senet sayısı 1 milyondan fazla. İcra müdürlüklerine gelen dosya sayısı. 8 milyon dosya var 2002. 2012’de bu sayı 20 milyon 772 bine çıkmış.

  Reklam panolarında Ankara Ticaret Odası’nın bir reklamını görüyorsunuz. Sizin paranızla verilen bir reklam. İMF borcumuzu sıfırlayan iktidara teşekkür ediliyor, Değerli dostlarım borcun adresi değişti miktarı aynı. Dış borç stoku 2002 129 milyar dolar.  Aralık 2012’de 336 milyar 900 milyon dolar. Adres değişmiş borç atmış. Benim paramla sen hükümet şakşakçılığını ne yapıyorsun diye sormanız lazım. Borç atmış esnafın, çitfçinin derdi var. Koltuğunda oturuyor siniz paranızla şakşakçılık yapıyor. Ankara bitti İstanbul’a ilan veriyor, İzmir’e ilan veriyor.

  "ÇALIŞANI CEZALANDIRAN BAŞKA ÜLKE YOK"

  Çalışıyorsun, primini yatıyorsun sonra emekli oluyorsun ama emekli paranla geçinemiyorsun. Çalışıyorsun sana iktidar sen misin çalışan deyip haracı kesiyor. Sayın Başbakan kızıyor “Bu CHP her şeyi Anayasa Mahkemesi’ne götürüyor” diye. E halkın hakkını savunmayacak mıyız? Dünyada çalışanı cezalandıran başka ülke yok.

  Bu esnaf oyunu kime verdi. Anayasa Mahkemesi’ni gittik Erdoğan eleştirdi çoğu esnaf alkışladı. Sosyal devlet vatandaşın sağlını korumak zorundadır. Ne demek borcun var ben sana bakmam. Bunu da Anayasa Mahkemesi’ne götürdük.

  "BU KRİZ ZENGİNLERİN KRİZİ"

  Bu kriz zenginlerin krizi. Fakirlerin krizi olsa çoktan çözülmüştü. Krizi ne yapıyor ihraç ediyor. Faturasını başka ülkelerine çıkaracak. O faturadan biz de nasipleniyoruz. Başbakan Türk lirası çok değerlidir diyor. Obama 3,5 trilyon dolar bastı. Doların fiyatını değiştirdi kendi malları ihraç edilsin diye. Kim akıllı. Kim krizi ithal ediyor kim krizi ihraç ediyor.  Bakın Japonlar da karar aldı yen basacak. AB’de Euro basacaklar. Biz sadece seyirciyiz.

  Real ekonomiyi dışladık finans ekonomisini öne çıkardık. O yüzden büyüyemiyoruz. Hepimizin ilk tanıdığı mahallenin bakkalıdır. Onun saygısını unutmayız ODTÜ’den bir hocamız yoksulluk araştırması yapıyor. Yoksul ailelerle araştırma yapması lazım. Fakat kim bu yoksul aileler. Diyorlar ki “Mahallenin bakkalı bilir ona soracaksın.” Bakkal tek tek anlatıyor.  Hoca soruyor “Nereden biliyorsun”  Cevap veriyor adam “Orada yaşayan çocuklar var eve ekmek götürmüyorlar ben buradan ekmek makarna yolluyorum.”

  Bu ekonomi politikası bu ülkeyi nereye götürecek. AVM şikayet ediyorsunuz, 50 kez AVM’ler için kanun teklifi verdik. Ne dediler “Esnaf mutlu. Başbakan esnaf şikayetçiyse  birleşip AVM kursun” dedi. Ne oldu esnaf gidip AKP’ye oy verdi. İstediğinizi yapın Erdoğan esnafın oyu cebimde derse ezilmeye devem edersiniz. Ali Çoşkun neden milletvekili olamadı. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanlığı yaptı. AVM tasarısını TBMM’ye getiren adam. “Sen misin yasayı getiren” dediler vekil yapmadılar. Her esnafın Gezi Parkı eylemine imza atanlar kadar yürekli olması lazım.

  "ESNAFIN ÇÖKTÜĞÜ BİR TOPLUM YOKTUR"

  Esnafın çöktüğü bir toplum yoktur dünyada. Sorunları siz de biliyorsunuz ben de biliyorum. Bu sorunların tamamını arkadaşlarımım parlamentodan dile getirdiler. Ancak iktidar bize “Esnaf halinden memnun. Siz esnafı tanımıyorsunuz, öyle olsa biz bu kadar oyu nereden alacağız” dedi. E o da kendi açısından haklı.

  Hepiniz vergi veriyorsunuz. Bunun hesabını sorduğunuz anda bu ülkeye demokrasi gelir. Son 10 yılda 1.1 trilyon doların üzerinde vergi topladılar.  Ne yapıldı bu parayla. Sizin hangi sorununuz çözüldü. Biz sizin sesinize kulak veriyoruz. Siz de bize kulak verin. Sorunu çözmemiz için birbirimizi iyi anlamamız lazım. Biz “Önce bu ülkenin insanı kazanmalı” deriz.

  Yabancıya karşı değiliz ancak bacak bacak üzerine atıp havadan para kazanma dönemini bitirmek istiyoruz. Nasıl? Ancak siz güç verirseniz destek verirseniz olur bu. Çözülmeyecek sorun yoktur önemli olan sorunu kimin lehine çözeceksiniz. Oy verdiniz mi. Verdiniz. Sorununuz çözüldü mü? Hayır. Demokrasilerde bunun çaresi nedir. Başkasına oy verirsiniz. Bakarsınız o surunu çözecek mi çözemeyecek mi?

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı