Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kılıçdaroğlu'ndan önemli açıklamalar

  Hürriyet Haber
  04 Ekim 2011 - 13:42Son Güncelleme : 04 Ekim 2011 - 14:21

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin ilk grup toplantısında ''Bugüne kadar parlamentonun bir geleneği vardı. Grup konuşmaları TRT’den yayınlanır vatandaş da dinlerdi. Soru şu TBMM Başkanı bu görüşmelerin canlı yayınlanacağını söylüyor ama TBMM Başkanı TRT Genel Müdürüne söz geçiremiyor'' dedi.

  İşte Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından satır başları:

   

  "Bugüne kadar parlamentonun bir geleneği vardı. Grup konuşmaları TRT’den yayınlanır vatandaş da dinlerdi.Soru şu TBMM Başkanı bu görüşmelerin canlı yayınlanacağını söylüyor ama TBMM Başkanı TRT Genel Müdürüne söz geçiremiyor. TBMM Başkan TRT Genel müdürüne söz geçiremiyorsa Allah aşkına bu başkan kime söz geçirecek. Buradan kendisine söylüyorum. Onun haklarını da merak etmesin biz savunacağız. TBMM Başkanı ile kimse bu düzeyde görüşemez direnç gösteremez. Dilsiz demokrasi örtülü diktatörlüktür.

   

  Türkiye ciddi sorunlarla karşı karşıyadır. Bunun sorumlusu da AKP hükümetidir. Demokrasi söyleminde bulunmak neredeyse suç olmaya başladı. Terör almış başını gidiyor. Dış politikada zaman kaybı yaşanıyor. Yolsuzluklar almış yürüyor. Bizim dışımızda sorumluluğun bilincinde olup da iktidara hatalarını söyleyecek kimse de neredeyse kalmadı. Siz hiç siyasallaşan yargının adalet dağıttığını duydunuz mu. Her şeyi biz dile getireceğiz. Demokrasi içinde bu sorunu çözeceğiz. CHP’li milletvekillerinin görevleri ve sorumlulukları ağırdır.  Bazı gazeteler yazdı AKP’liler çalışıyor CHP’liler tatilde. Hiç ses çıkarmadım. Her arkadaşımdan yaptıkları ile ilgili rapor istedim. Hepsine teşekkür ettim. Tatil tabi ki herkesin hakkı ama biz bu dönemde her zamankinden daha fazla çalıştık. Çalışacağız."

   

  “BUNLAR 12 EYLÜL’ÜN YANINDALAR”


  Biz CHP olarak doğuda batıda kuzeyde güneyde her yerde olacağız. Karamsarlık ve yılgınlık olmayacak direneceğiz ve mutlaka kazanacağız. 22 tane Kanun Hükmünde Kararname çıkardılar. Çoğunluğu olan bir iktidarın KHK çıkarması aslında bir demokrasi ayıbıdır. KHK’lar 12 Eylül ürünü bir uygulamadır.

  Hani 12 Eylül’e karşıydılar bunlar. Tam tersi 12 Eylül uygulamaların yanındalar. Eskiden KİT’ler vardı. Özelleştirildi yağma bitti peki ne yaptılar bakan yardımcılıkları getirdiler. Yağmayı meşrulaştırmak için bakanlıları KHK ile arpalığa dönüştürdüler.


  Biz bunun anayasaya aykırı olduğunu söylerdik. Anayasa Mahkemesi bu başvurumuzu şu ana kadar karar bağlamış değil. Anlaşılan KHK’nın yetki süresinin dolmasını bekliyorlar. KHK ile şunu gösterdiler: Atatürk ilke ve devrimlerinden duydukları rahatsızlık KHK’larda yer aldı. Maalesef bunu da yaptılar.


  “AÇIKLAMA 5 AY HÜKÜMETİN ELİNDE BEKLEDİ”


  Gazze’ye yardım götüren yurttaşımız insan hakları ve hukuka aykırı olarak katledildi. Tüm Türkiye hükümete haklarımızı arayın yurttaşlarımızın kanı yerde kalmasın dedik.


  Bir baktık BM’den rapor çıktı İsrail’in Gazze ablukası meşrulaştı. Hiçbir hükümetin İsrail’e bundan daha büyük desteği olamaz. Sağlayan kim AKP hükümeti. Bu karar ve düzenlenen rapor 5 ay hükümetin elinde bekledi açıklanmadı ne zaman açıklandı Malatya’ya füze kalkanı kurulacağı zaman. Cambaza bak dediler…


  “İSRAİL’İN AVUKATI: AKP”


  Bu arada bizi İsrail’in avukatı olmakla da suçladılar. Mayınlı arazilerin 44 yıllığına ihalesiz olarak İsraillilere verilmesi için kanun çıkaran kimdi AKP hükümeti. O yasayı iptal ettiren kimdi CHP. İsrail’in avukatı kim AKP.


  Kürecik’e kurulan radar ABD radarıdır. İsrail’deki muadili ile eş güdümlü çalışacaktır. Sağlanan istihbaratı İsrail kendi güvenliği için kullanacak Türkiye’ye hiçbir şey vermeyecektir. Bu Başbakan’a soruldu, ABD’nin bunun düzeltileceğini söyledi. düzeltildi mi? Başbakan millete doğru söylemiyor. Bu karar Türkiye’nin dış politikadaki en büyük hezimetlerinden biridir.

   

  DOĞU AKDENİZ’DE SONDAJ

   

  Sondaj gemisi gelene kadar hiçbir tepki gösterilmedi. Güney Kıbrıs’tan bir yetkilinin söylediği söz: Onlar konuşurlar bir şey yapmazlar. Bir şey yapmadık dersek yanlış olur. 33 yıllık Piri Resi’i gönderdik.

   

  SURİYE İLE İLİŞKİLER

   

  Özgürlük ve insan haklarının uygulanmasının yolu savaş değil. bizim dizilerimiz AKP’nin değil Türkiye’nin demokrasi anlayışını oralarda tanıtıyor.

  1 milyar dolar zarar sırtımıza yüklendi. Hiçbir Avrupa ülkesi Suriye’ye ambargo uygulayacağız demedi.

  Mısır, Lübnan, kardeşimizlerdi Güney Kıbrıs’la anlaşmalar imzaladılar Suriye, İran, İsrailile ilişkilerimizi bozuldu.

  Sıfıra sıfır elde var sıfır. Böylece sıfırı bulmuş olduk.

   

  TERÖR SORUNU

   

  İktidar olduklarında sıfır terör vardı. Şimdi Türkiye terör bataklığına düştü. Bana sormuşlardı “İmralı ile görüşülür mü” diye. “Terör sonlandırılacaksa olabilir. Zaten görüşülüyor” demiştim.

  Ama çıkıp hükümetle PKK görüşüyor dediğimizde en ağır hakaretleri ettiler. MİT-PKK görüşmeleri ortaya çıkınca itiraf ettiler. “Benim özel temsilcim görüşüyor” diye. Bununla yetmez çıkıp söylemelisin bu yüzde 95 uyum nedir.

  Bu özel görüşmelerde Başbakan’ın özel temsilcisi CHP’yi PKK yetkililerine şikayet ediyor.

  Bu özel görüşmeler terörü azaltmaz aksine azdırır. Fatura kime çıkıyor. Erdoğan’a çıkmıyor. O zaten 1500 korumasıyla gidiyor gideceği yere. Kaçırılan öğretmenlere, kaçırılan kaymakama, askerlere bakın.

  Bu görüşme terörü bitirmek için değil terörü ertelemek için yaptı. AKP açıkça terörün olmadığı bir ortamda seçimlere gitmek istiyordu. Hatırlayın PKK o dönemde 3 kez ateşkesi uzattığını açıkladı.

   

  ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ

   

  Kim bu ülkede yargının güçlenmesini, kadın erkek eşitliğini temel hakların güçlenmesini istemez.

  Anayasa yapmakla bütün bunlar düzelmiyor. Anayasanın 20. maddesi özel hayatın gizliliğini hüküm altına alıyor. Bakıyoruz savcı tam tersini yapıyor. Sen anayasayı şimdi de uygulamıyorsun. Değiştirince mi uygulayacaksın.

   

  CHP’Lİ BELEDİYELERE BASKIN

   

  Son günlerde belediyelerimize karşı özel bir ilgi var polis tarafından. Bugün de sabahın altısında çalışanlarımızı evlerinde alındı. Sabahın altısı şart mı.Ama tüm bunlara direneceğiz.

   

  ALMAN VAKFI TARTIŞMASI

   

  Başbakan Alman Vakıflarından belediyelerimizin para aldığını söyledi. 24 saat geçemeden çark ettiler.

  Bir başbakan karnından konuşmaz. Başbakan vakit geçirmeden hemen bugün ima ettiği CHP’li belediyelerin isimleriyle birlikte bildiği her şeyi kamuoyuna açıklasın.

  Şerefli bir Başbakan’ın yapması gereken budur.

  Aksi takdirde şerefli Başbakan görevini ihmal etmiş ve suç işlemiş olacaktır. Başbakan’ı suçüstü yakalanmış olmanın telaşı sarmıştır.

  Kimse soramıyor ama ben dayanamayacağım yine soracağım: Bu Deniz Feneri’ndeki köstebek kim Sayın başbakan bir çık anlat Allah aşkına.

   

   

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı