Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kılıçdaroğlu'ndan Bayraktar'a istifa çağrısı

  Uğur MART/ ULUKIŞLA,(Niğde),(DHA)
  07.07.2012 - 21:03 | Son Güncelleme: 07.07.2012 - 21:42

  Niğde’nin Ulukışla İlçesi’nde öğrenci yurdunun açılışına katılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Samsun’da yaşanan sel felaketinin sorumlusu olarak gösterdiği Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın istifa etmesini istedi. Kılıçdaroğlu, "TOKİ, dere yatağına konut yapacağına, üniversite kampuslerine yurt yapsın" çağrısında bulundu.

  Ulukışla’da davul zurnalarla ve yoğun ilgiyle karşılaşan CHP Lideri Kılıçdaroğlu, işadamı Ali Demir tarafından anne ve babası için yaptırılan Fadik Demir Kız Öğrenci Yurdu ve H. Ali Demir Kütüphanesi’nin açılışını yaptı. Kadınların eğitiminin önemini anlatan Kılıçdaroğlu, Samsun’daki sel felaketiyle ilgili de açıklamalar yaptı. "Bizim ortak paydamız, geleceğe güvenle bakmamızın mihenk taşı, Mustafa Kemal Atatürk’tür" diyen Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: "Bunu herkesin böyle bilmesi gerek. Aydınların bir sorumluluğu vardır ve daha farklıdır. Çünkü aydın eğitilmiş, konuyu bilen, geleceği gören yürekli bir insan olmak zorundadır. Aydın toplumun önderi olmak zorundadır. Aydın, elinde bir meşale toplumu çağdaş uygarlığa taşıyan kişidir. Aydının bir özelliği daha vardır; Aydın korkak değildir. Korkaktan aydın olmaz. Eğer aydın olunsaydı Türkiye Cumhuriyeti ulusal kurtuluş savaşı veremezdi. Halide Edip Adıvar’ı biliyoruz. Sultanahmet Meydanı’nda işgalin en yoğun olduğu dönemlerde bir aydın bilinci içerisinde çıkmış kürsüye, kadınları örgütlemiştir. Bugün kendisine aydın diyen pek çok kişinin, pek çok yazarın gıkı ve sesi çıkmıyor. Baskından korkuyor, ‘Beni hapse atarlar’ diyor. Hapse girmekten korkmayacak aydın. Bedel ödemekten korkmayacak. Sadece Türkiye’de değil, dünyanın neresinde bir aydınlanma hareketi olursa, her zaman destek olacağız. Eğer Mustafa Kemal ve arkadaşlarının verdikleri Ulusal Kurtuluş Savaşı tüm mazlum ülkelere örnek olmuşsa, nedeni budur. Aydın sorumluluğudur, aydın yürekliliğidir. Onun için yola çıkıp, onun için mücadele ettiler. O da biliyordu bir imparatorluktan devraldığı Türkiye Cumhuriyeti’ni, o da biliyordu kulun ne olduğunu, bireyin ne olduğunu. Adım adım kararlılıkla yüreklilikle yoluna devam etti, ödün vermedi ilkelerinden."

  EĞİTİMİ ANLATTI

  Eğitimin önemini anlatan ve kız çocuklarının mutlaka okutulmasını öneren CHP Lideri Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:"Eğitim, özgürce soru sorma, hayatı ve dünyayı sorgulama hakkını kazandırmak demektir. Eğitim köle düzenini yaratmak için verilmez, eğitim dünyayı sorgulamak için verilir. İnsanın yaratılışında zaten vardır. Anneler babalar bilir, çocuk dillendiğinde en çok soru sorar, çevresini tanımak ister, insanları tanımak ister. Allah vergisidir bu. Madem ki bu yetisi var, çocuğun eğitimiyle bu pekiştirilir. Eğitimle daha güzel bir noktaya getirilir. Eğitimle geleceği görürken çevresini görür, dünyayı sorgular, insan haklarını, insanı siyasette temel merkez yapar. Eğitim bunu verir insana. Eğer siz eğitimle çocuğun dünyayı sorgulamasını elinden alırsanız, ‘sen konuşma ben konuşacağım, sen düşünme ben düşüneceğim’ derseniz o eğitim eğitim değildir. Bunun için öğretmenlere her zaman her yerde saygı duyacağız. Çocuklarımızı okutacağız."

  ADAM OL, KOLTUKTAN AYRIL

  Samsun’da yaşananları eleştirirken, Türkiye Cumhuriyeti’nin çok basit bir sorununun 80 küsür yılda çözülemediğini bildiren Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: "Çocuğumuz üniversiteyi kazanıyor. Bir süre sonra anne babası ,‘Çocuk Ankara’ya, İstanbul’a, Diyarbakır’a, Mersin’e gidecek, nerde kalacak benim çocuğum?’ diye düşünüyor. Niçin öğrenci yurdu sorunu çözülmez? Düşünün bir felaket yaşadık. Samsun’da dere yatağı giden yere TOKİ konut yapar, insanlar ölür. ‘Vatandaş sorumluluk bende’ der, ama koltuğuna yapışmış oradan kalkmaz. Bu kadar yüzsüzlük olur mu arkadaşlar, sorumluluk sendeyse adam ol, o koltuktan ayrıl. TOKİ dere yatağına konut yapacağına üniversite kampüslerine yurt yapsın. Elini tutan mı var? ’TOKİ’nin böyle bir görevi var’ diyorlar. Görevi varsa neden görevini yerine getirmiyor? Neden çağdaş yurtlar yapmıyor? İçinde soğuk suyu, sıcak suyu olan 1-2 kişilik odalar yapmak çok mu zor? Son derece kolay. Eğer 6 ay içerisinde hükümet söz versin, bu ülkede yurt sorunu çözülür. Çözmüyorlar, kim çözmeye kalkıyor? Bu ülkenin namuslu insanları. Onlardan birisi de burada. Kendisini yürekten kutluyorum."

  ’KADINLAR OKURSA TOPLUM EĞİTİLİR’

  Kadınların eğitimine değinen Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle tamamladı: "Hayatta ilk dersi annelerimizden alırız. Konuşmayı da annelerimizden öğreniriz. O nedenle ana dili deriz. Anadan öğrendiğimiz dildir bu. Eğer bir toplumun kadınları okur ise, kadınları kültür sahibi olursa, yüksek düzeyde kültüre sahip olursa, siz o toplumu eğitmiş olursunuz. O nedenle kadının okuması çok önemlidir. Kadınları okumayan bir toplum gelişemez, yüksek kültür düzeyini yakalayamaz. O nedenle kız öğrenci yurdu çok çok önemli, tekrar sizi kutluyorum. Eğitim yaşam boyu sürer. ‘İlköğretimi, liseyi, üniversiteyi bitirdim’ yok. Hayatın her alanında eğitim var. Doğup ölünceye kadar her insan eğitimden payını nasibini alır. Eğitim bu kadar önemlidir."

  Konuşmasının ardından katılımcılarla birlikte yurdun açılış kurdelesini kesen Kılıçdaroğlu, bir süre yurdu gezdikten sonra karayoluyla Aksaray’a hareket etti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı