Gündem Haberleri

  Kılıçdaroğlu'dan DTP'ye Anayasa hatırlatması

  Emre BAYLAN/ANTALYA, (DHA)
  30.10.2008 - 19:09 | Son Güncelleme:

  CHP Grup Başkan Vekili Kemal Kılıçdaroğlu, ‘Türkiye federasyonlara bölünsün’ önerisini broşür halinde TBMM'de milletvekillerine dağıtan DTP'ye Anayasa'yı hatırlattı.

  Kılıçdaroğlu, “İster DTP, ister başka parti, ayrışma yönünde politika oluşturan bütün partilere karşıyız. Tasada ve kıvançta birlikte olma toplumu yaratmalıyız. Anayasamız da öyledir” dedi. AKP'yi de eleştirmeyi ihmal etmeyen Kılıçdaroğlu, “AKP, toplumu bütünleştirmek bir tarafa, toplumu ayrıştırma konusunda çaba harcayan bir parti konumuna geldi. Bu çok tehlikeli bir gelişme” diye konuştu.

  Antalya'da partisinin il teşkilatını ziyaret eden Kemal Kılıçdaroğlu, gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Pazartesi günü yeni konularda yeni belgeler açıklayacağını kaydeden Grup Başkan Vekili, yaklaşan yerel seçimlerin AKP açısından ciddi bir kırılma sürecini beraberinde getireceğini savundu.

  BELEDİYELER YOLSUZLUK ALANI

  Yerel yönetimlerin AKP yolsuzluklarının odaklandığı alanlar olduğunu ileri süren Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:
  “Yerel yönetimler sürecine girmiş bulunuyoruz. AKP açısından bu süreç ciddi bir kırılmayı getirecek. Yerel yönetimler AKP açısından yolsuzlukların odaklandığı alanlar olarak karşımıza çıkıyor. AKP'nin gerçek yüzünü, yüzüne taktığı müslümanlık maskesi dahil irdeleyeceğiz. Yoksulu sömüren bir siyasal parti, 21'inci yüzyılın Türkiye partisi olamaz. İnsanların yoksulluğunu acımasızca sömürüp, onları oy deposu olarak görenleri kamuoyunda teşhir edeceğiz. Pazartesi günü Ankara'da bir toplantı ile yeni yolsuzlukları, yeni belgeleri acıklayacağız. Halka gidince din iman söyleminde bulunan AKP'nin iş kendilerine gelince nasıl han hamam olduğunu, nasıl lüks araba olduğunu, nasıl gemiler olduğunu hep beraber göreceğiz.”

  ANTALYA DOSYALARI

  Basın toplantısını takip eden yerel basının Antalya'yla ilgili dosyalar bulunup bulunmadığına ilişkin sorularına ise Kılıçdaoğlu, “Antalya'ya da sıra gelecek. Antalya'da Antkart olayını biliyoruz. Dosyanın biraz olgunlaşmasını bekliyoruz. Antalya'da bir özel hastanede, her hastaya sadece bir sefer kullanılması gereken tıbbi malzemelerin farklı hastalarda kullanıldığını belgeleriyle ortaya koymuştuk. Bu konuda Sağlık Bakanlığı hiçbir girişimde bulunmadı. İnsan sağlığını bu kadar kolay feda eden kişi hala Sağlık Bakanı olarak koltuğunda oturuyor. Antalya'da söyledik, parlamentoda söyledik ama soruşturma dahi açılmadı” diye konuştu.

  AKP'Lİ TÜREL'E YÜKLENDİ

  Her belediye başkanının halkına hesap verebilir nitelikte olması gerektiğine dikkat çeken Kılıçdaroğlu, “Onları hesap verir noktaya getireceğiz. Antalyalıların da en fazla buna hakları vardır. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'in yangın çıkarken nerede tatil yaptığını unutmaya hakları yoktur. Ben bir İstanbullu olarak unutmuyorsam, Antalyalılar, Büyükşehir Belediye Başkanı'nı bu çerçevede unutmamalılar" dedi.

  ‘AKP TOPLUMU BÖLÜYOR’

  Kılıçdaroğlu, açıklamalarının devamında AKP'nin kendi zenginlerini yaratan bir parti konumuna geldiğini belirterek, şunları söyledi:
  “Bu Türkiye'de çok ciddi bir ayrışma sürecini de başlattı. AKP'li olmak ve AKP'li olmamak gibi işadamları gibi medya, devlet daireleri böyle bir ayrıma doğru gidiyor. AKP toplumu bütünleştirmek bir tarafa, toplumu ayrıştırma konusunda çaba harcayan bir parti konumuna geldi. Bu çok tehlikeli bir gelişme.”

  POLİTİKALARIN SINIRI ANAYASA

  Soru üzerine DTP'lilerin federasyon önerisini broşür haline getirip milletvekillerine dağıtmasına ilişkin görüşlerini açıklayan Kılıçdaroğlu, Anayasa vurgusu yaptı. “Her siyasal parti TC Anayasası'nın öngördüğü koşullarda politika yapmalıdır” diyen CHP Grup Başkan Vekili, şöyle devam etti:
  “Toplumu birleştirme, kardeşlik duygusunu pekiştirme, insanları biraraya getirme yönünde çaba harcamak ve politika yapmak zorundayız. Eğer toplumu ayrıştırırsanız bu yola giderseniz, bu toplumda kopmalara yol açar, iç kavgalara, huzursuzluğu yol açar. Hangi siyasi parti yaparsa yapsın, ister DTP ister başka parti. Ayrışma yönünde politika oluşturan bütün partilere karşıyız. Tasada ve kıvançta birlikte olma toplumu yaratmalıyız. Anayasamızda öyledir. Deprem olduğu zaman koşuyoruz, milli takımımız kazandığı zaman seviniyoruz, bir yurttaşımız herhangi bir yerde haksızlığa uğradığı zaman üzülüyoruz. Bu tasada ve kıvançta beraber olmaktır. Ama siyasi partiler bunu bozacak politikalar oluşturursa, bunu bozacak bildiriler, broşürler, deklarasyonlar hazırlarlarsa bu doğru bir uygulama değildir. Buna her Türkiye Cumhuriyeti yurttaşının karşı çıkması gerekir.”

  ‘MUSTAFA'YI DAHA İZLEMEDİM’

  CHP Lideri Deniz Baykal'ın beğenmediği Can Dündar'ın ‘Mustafa’ adlı belgesel filmi hakkındaki izlenimlerinin sorulması üzerine Kılıçdaoğlu, filmi izlemediğini söyledi. En kısa sürede izleyeceğini kaydeden Kemal Kılıçdaroğlu, “Her sinema filmi eleştirilebilir. Filmin genelinde Mustafa Kemal'i bir insan olarak anlatıyorsa güzel bir filmdir diye düşünüyorum” dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı