Ege Haberleri

EGE

  Kılıçdaroğlu’nun adaylığına destek

  DOĞAN HABER AJANSI
  18 Mayıs 2010 - 00:00Son Güncelleme : 17 Mayıs 2010 - 21:09

  CHP Genel Başkanlığı’na aday olduğunu açıklayan İstanbul Milletvekili Kemal Kılıçdaroğlu’na Egeli il başkanları yeşil ışık yaktı.

  CHP’de kurultay öncesi genel başkanlığa adaylığını açıklayan Kemal Kılıçdaroğlu’na Ege’deki il başkanlarındarn genelde destek geldi.
  Çanakkale İl Başkanı Serdar Soydan, Deniz Baykal’ın parti için kendisini feda ettiğini ve yeni bir adayla yola çıkılması mesajı verdiğini belirterek şunları söyledi:

  Heyecan yarattı

  “Baykal’ın onurlu davranışı ve istifası toplumda büyük bir heyecan yarattı. CHP özellikle AKP’ye oy vermiş, ama AKP’den umudunu kesmiş büyük bir kesim için ilgi odağı haline geldi. Kemal Kılıçdaroğlu’nun genel başkanlıkla ilgili isminin ortaya çıkması, yine o kesimde, bizde ve partide çok büyük bir heyecan yarattı. Genel Sekreter Önder Sav ile yaptığımız görüşmeler sonucunda, yeni bir adaya destek verme konusunda görüş birliğine vardık. Bu anlamda Kemal Kılıçdaroğlu, hem partide, hem Türkiye’de yeni bir heyecan yaratacaktır. İlk kurultayda genel başkanımız olacaktır. Ama ilk seçimde de başbakan olacaktır. Buna inanıyoruz.”

  Sonuna kadar destek

  Kılıçdaroğlu’nu desteklediklerini açıklayan Uşak İl Başkanı İsmail Demirel de, Baykal’a komplo yapıldığını belirterek, şöyle dedi:
  “Genel başkanın sonuna kadar yanındayız. Baykal istifasının ardından partiye geri dönmeyeceğini söylemiştir. Uşak il ve ilçe örgütü olarak Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığını açıklamasını memnuniyetle karşıladık. Kılıçdaroğlu, toplum tarafından sevilen bir insandır ve aday olduğunu açıklaması sevindiricidir. Baykal da taban ve tavanın hem fikir olacağı bir aday çıkmasını ifade etmişti. Kılıçdaroğlu CHP’ye yakışan bir insandır, il ve ilçe yönetimi olarak sonuna kadar destekliyoruz.”

  İktidara yükseliriz

  Muğla İl Başkanı Süleyman Uslu da “Bizim tavrımız Kemal Kılıçdaroğlu’ndan yana. Baykal’ın dönmeyeceğini düşünüyoruz. Kılıçdaroğlu’nu destekleyeceğiz. Kılıçdaroğlu, açıklamaları ve çalışmalarıyla toplumun sempatisini kazandı. Örgütün başına geçerse iktidara yükseliriz” görüşünü dile getirdi.
  Denizli İl Başkanı Zafer Gönenç de Kılıçdaroğlu’nun adaylığını açıklamasını olumlu bulduğunu belirtti, şöyle konuştu:
  “İl başkanları toplantısından bir gün önce açıklamasını da il başkanlarına düşünme fırsatı verme olarak değerlendiriyorum. İl başkanları bir gün bu karara düşünüp görüşünü netleştirecektir. Ben de 19 ilçe başkanı ve kurultay delegeleriyle görüşerek düşüncelerini aldım.”

  İyi bir gelişme

  Kılıçdaroğlu’nun adaylığını “iyi bir gelişme” olarak niteleyen Balıkesir İl Başkanı İrfan Barış da, “Her şey il başkanları toplantısında netleşecek. Tek aday mı olur, başka aday çıkar mı şu an için bilmek mümkün değil” diye konuştu.
  Manisa İl Başkanı Cahit Kaplan da Kılıçdaroğlu’nun adaylığını olumlu karşıladıklarını vurguladı, başarı diledi.
  Aydınlı çekimser
  Bu konuda tek çekimser açıklama ise CHP Aydın İl Başkanı Tunç Aytur’dan geldi. Aytur, “Şu anda hiçbir şekilde açıklama yapmayı düşünmüyorum. Önümüzü görebilecek durumda değiliz. Bir müddet daha beklemek taraftarıyım. Zamanı gelince, delegelerle bir araya gelip düşüncelerimizi paylaşarak, ortak bir açıklama yaparız” dedi.

  Baykal desteklerse biz de destekleriz

  CHP İzmir İl Başkanı Ekrem Bulgun’un, Kemal Kılıçdaroğlu’nun genel başkan adaylığına şaşırdığı dikkat çekti. Bulgun şunları söyledi:
  “İzmir örgütü için üç şık var. Ya Baykal geri döner, ya dönmez ama başka bir adaya destek verir. Ya da birisi aday çıkar. Şu anda üçüncü şık gerçekleşmiş gibi görünüyor. Kemal Kılıçdaroğlu aday oldu. Genel Sekreter Önder Sav desteklediğini açıkladı. Ama bizim için önemli olan Baykal’ın desteğinin olup olmadığı. Baykal desteklerse biz de destekleriz.”

  Destek istedi

  İZMİR’in Ödemiş İlçesi’nin CHP’li Belediye Başkanı Bekir Keskin, çeşitli açılış ve ziyaretler için komşu ilçe Bayındır’a gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a, Ödemiş’e yapılması düşünülen yeni devlet hastanesiyle ilgili bir dosya sunup, yer konusunda yardım istedi. Keskin, hastanenin konut alanında ve ilçenin en yoğun caddesinde olduğunu belirtip, yeni bir hastane binasına ihtiyaç olduğunu kaydetti. Yatak kapasitesinin de yetersiz olduğunu ifade eden Keskin, “Belediyemiz ile Sağlık Bakanlığı arasında, üç alternatif yer konusunda görüşmeler sürüyor. Bu yerlerden ikisi Zafer Mahallesi’nde, imar planında yeşil alan ve sosyal tesis olarak görünüyor. Üçüncüsü ise ilçenin kuzeyinde imar planında yeşil alan ve sağlık tesisi olarak onaylı” diyerek, yardım istedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı