Kılıçdaroğlu’ndan Şimşek’e: Denetimler siyasallaşmasın

Merve ERDİL / ANKARA
29 Mayıs 2010 - 00:00Son Güncelleme : 29 Mayıs 2010 - 01:54

Eski hesap uzmanı olan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün akşam Hesap Uzmanları Kurulu’nun resepsiyonunda Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e, Meclis’e gönderilen Torba Yasa’yı anımsatıp, “Önemli olan denetimin siyasallaşmaması” dedi. Kılıçdaroğlu’nu tebrik eden Şimşek, “Aksine özgürleşiyor” yanıtı verdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, genel başkan seçildikten sonra ilk kez eski meslektaşlarıyla buluştu. Eski bir hesap uzmanı olan Kılıçdaroğlu, Hesap Uzmanları Kurulu’nun dün düzenlenen kuruluş yıldönümü resepsiyonuna katıldı. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Kılıçdaroğlu’nun yanına giderek, Genel Başkan seçilmesinden dolayı tebriklerini iletti.

Şimşekle torba sohbeti

Bunun üzerine Kılıçdaroğlu, “Meclis’te bir tasarınız var, komisyonda yanılmıyorsam” diyerek, geçtiğimiz günlerde TBMM’ye sevk edilen torba tasarıyı sordu. Şimşek ise, “Şu anda alt komisyonda, ben yurtdışında bir KEK toplantısına katıldım. Ancak süreci hızlandıracağız” yanıtı verdi.

Denetimde reformu anlattı

Torba tasarıyı detaylı olarak Kılıçdaroğlu’na anlatan Şimşek, tasarının vergi sistemini bağımsızlaştırdığını ve denetimi güçlendirdiğini söyledi. Büyük şirketlere üç, küçük şirketlere 6 ila 9 yılda bir mutlaka denetim yapılacağını söyleyen Şimşek, “Böylece hiç bir şirket ‘Ben hiç denetlenmeyeceğim’ diyerek, faaliyetlerinin bir kısmını kayıt dışında tutmasın yaklaşımı içine girdik. Bunun için de denetim eleman sayısını, özellikle Gelir İdaresinden boşta kalan bazı elemanların kullanılması yoluyla artırmayı ümit ediyoruz” dedi.  Kılıçdaroğlu ise, “Tasarı Gelir İdaresi’nin bağımsızlığını sağlayan düzenlemeleri içeriyor mu, önemli olan bu” dedi. Şimşek de, Gelir İdaresi Başkanlığı’na batıda olduğu gibi gerek kendi bütçesinde gerekse insan kaynakları üzerinde esneklik tanıdıklarını, kadroyu güçlendirerek, bağımsızlığı sağlayacaklarını anlattı.

Siyasallaşma yok

Kılıçdaroğlu’nun Bakan Şimşek’e “Sayın Bakan denetim siyasallaşmadığı sürece bir sorun yok” demesi üzerine, Şimşek, “Yaptığımız bu düzenlemelerle bırakın siyasallaşmayı bence çok daha özgürleşiyor, çok daha o anlamda özgünleşiyor” karşılığı verdi. Kendisinin de Maliye Bakanlığı’nın bünyesinde çalıştığını hatırlatan CHP Genel Başkanı, Maliye’nin Türkiye’nin en değerli elemanları barındırdığını belirterek “Orası bir okul. O zaman Gelir İdaresi Başkanlığı için güneşi batmayan imparatorluk denilirdi” dedi.

Diyalog iyi

Diyaloğun sonunda Şimşek, Kılıçdaroğlu’na CHP içindeki ekonomi kökenli vekillerin de tasarı çalışmalarındaki katkısından söz ederek, “Biz çok memnunuz, oradaki diyolog seviyesi çok iyi, çalışmalar iyi. Orada ortak katkının ürünü olsun. Memleketin harcamaları sağlıklı vergi gelirleriyle finansa edilsin” dedi. Şimşek ve Kılıçdaroğlu sohbeti el sıkışarak noktaladı.

 

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı