Kılıçdaroğlu: "İşsizlik bütün kötülüklerin anasıdır"

hurriyet.com.tr/EKONOMİ
17 Temmuz 2012 - 14:57Son Güncelleme : 17 Temmuz 2012 - 15:52

Partisinin 34.'üncü Olağan Kurultayı'nda konuşan CHP Genel Başkanı, konuşmasının önemli bir bölümünü ekonomideki gelişmelere ayırdı. "İşsizlik bütün kötülüklerin anasıdır" diyen Kılıçdaroğlu'nun konuşmasında öne çıkan satır başları şunlar:

*Büyük balık, küçük balığı yutar. Dünya değişti, artık hızlı balık yavaş balığı yutuyor. İşin özü budur, Türkiye hızlı olmak, güçlü olmak, üretmek, gönenç toplumu olmak zorundadır.

*Bu stratejinin en önemli silahı hızlı yetenek inşasıdır. Bunun yolu çağdaş eğitimle olur. Türkiye'nin elindeki en önemli silah ne bor madeni, ne toryum madenidir.

 
‘İHRACAT RAKAMI ŞİŞİRİLİYOR’

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran’ın geçtiğimiz hafta açıklanan Türkiye ekonomisinin son 6 ayını ele alan Ekonominin Balonu Söndü Mü: Sert iniş mi, yumuşak iniş mi?” başlıklı raporda öne çıkan unsurlar ise şunlar:

*Suni ekonomik gelişme balonu toplumu sürdürülemez bir tüketim furyasının içine attı.

*ilk çeyrek büyüme oranı, “İran’a altın ihracatı” numarasıyla yapılan şişirmeye rağmen yüzde 3.2’de kaldı.

*İran’dan petrol ve gaz ithalatında “altınla ödeme”nin ihracat gibi gösterilmesi, ilk çeyrek büyüme oranını kağıt üzerinde 0.6 puan şişirdi.

*İlk beş ayda İran’a altınla yapılan petrol gaz ödemesinin ihracat gibi gösterilmesi cari açığı da kağıt üzerinde yaklaşık 3 milyar dolar aşağı çekti 

*AKP, “yumuşak iniş” söylemi ile kendi iradesi ve kontrolünde programlı bir gelişme gibi göstermeye çalışsa da bu süreç, büyümenin bağımlı olduğu dış sermaye girişi ve tüketimdeki yavaşlamanın bir sonucu.

*Türkiye cari açığın gayri safi milli hasılaya oranı bakımından en kötü durumdaki 4. ülke. Bizden daha kötü durumdaki ülkeler yüzde 12,7 ile Mozambik, yüzde 13 ile Kenya, yüzde 15 ile Moğolistan.

*En son veriye göre yüzde 9.9’la çift hane sınırında seyreden işsizlik oranı, 10 yılda Türkiye’yi hızla büyüttüğü iddia edilen AKP’nin işsizliği yenemediğini gösteriyor.

*Resmi işsiz sayısı buzdağının görünen ucunu yansıtıyor. Sadece umudunu yitirdiği için iş aramayanlar eklendiğinde bile işsizler ordusu 5 milyona yaklaşıyor.

*320 milyar dolara ulaşan dış borç stokunun, 78.6 milyarı kısa vadeli olmak üzere 208 milyar doları özel sektöre ait bulunuyor.

*Yurttaşların bankacılık ve finans sistemine olan borç yükü, ilk yarıda 20 milyar liraya yakın net artışla 250 milyar liraya yaklaştı.

En güçlü silah, genç ve başarıya aç insan potansiyelidir. Bunu harekete geçirmemiz gerekiyor.

*Üreten Türkiye diyoruz. Nasıl olacak?

*Türkiye'nin üretebilmesi için, dört politikanın bilinmesi ve yürütülmesi gerekiyor.
 
*Vergi politikanızı, para potilikanızı, bütçe politikanızı ve teşvik politikanızı buna göre yapılandırmanız gerekiyor.
 
EN BÜYÜK SORUN İŞSİZLİK
*Üretmeyen Türkiye'nin en ciddi sorunlarından birisi işsizliktir. Her dört gencimizden biri işssiz. Kadınlar büyük ölçüde çalışma yaşamının altına itildi. Şu anda sosyal toplum bu halde;
 
1- Genç boşanmalar çığ gibi artıyor
2- İş kazalarında Avrupa birincisi, dünya üçüncüsüyüz.Son 10 yılda 10723 kişi iş kazasında öldü. Terörden daha fazla
3- Kadına şiddet yüzde 1400 arttı
4- Hapishaneler tıka basa doldu.
5- İcra dairelerinde dosya sayılarında ciddi patlama var.
 
*İşsizlik bütün kötülüklerin anasıdır. İşsizlik, sağlıklı, geleceğe güvenle bakan bir toplumun en büyük tehlikesidir. Bu tehlikeyi görmemiz gerekir.

*Neden üreten Türkiye diyoruz? Üreten Türkiye, işsizliği engelleyen bir Türkiye'dir.
 
*Tüketen Türkiye, finans sektörünü ön plana çıkaran bir Türkiye'dir. Son 10 yılda ödediğimiz faiz 328 milyar dolar, bu ülkenin insanları faiz ödedi. 10 tane GAP yapıyor.
 
*2003-2010 arasında ithal ettiğimiz gıdaya 70 milyar 449 milyar dolar ödedik.  Nasıl oluyor da son 10 yılda Türkiye bu hale geliyor?

*Biz neden üreten Türkiye diyoruz?

*Bunun ilk hedefini koyan ülkemizde Mustafa Kemal Atatürk'tür.  Bu partinin kurucu genel başkanı Mustafa Kemal Atatürk'tür. O diyor ki, çalışın, üretin. Onun için diyoruz; ''önce üreteceğiz, çalışacağız, sonra gönenci, toplumun her kesimine hakça dağıtacağız...''

BÜYÜME GENİŞ KESİME YAYILMIYOR
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun ekonomiye yönelik değerlendirmelerine ilişkin konuşan DİSK Genel Başkanı Erol Ekici “Toplumun geniş kesimlerinin faydalanmadığı bir büyüme söz konusu. İşsizlik rakamları ise açıklandığı gibi yüzde 9 değil yüzde 18’lerde” dedi.

Toplumdaki normal bireylerin günlük yaşamına bakalım değişen ne var” diyen Ekici şunları aktardı: “Eğer ekonomik büyüme bir tek büyük şirketlerin karlarını arttırdığı bir şeyse ve bu büyümeden işçiler, emekliler, toplumun geniş kesimleri bu büyümeden yararlanmıyorsa bu sanal bir büyümedir. Kimse bizi bu büyüme rakamlarına da inandıramaz.

Büyümek için üretmek lazım. Sanal bir büyüme olduğunu biz iliğimize kadar kemiğimeze kadar yaşayarak görüyoruz. Son 10 yılda çok sayıda özelleştirme yapıldı. Peki tek bir üretim üssü istihdam alanı açıldı mı. O koca koca AVM’lerde ışıltılı parlak reyonların arkasında 500-600 liraya, sigortasız çalıştırılan binlerce insan var. Fakat kimse bunları görmüyor.”

Kılıçdaroğlu: İşsizlik bütün kötülüklerin anasıdır CHP'NİN 34. KURULTAYI YAPILIYOR

GERÇEK İŞSİZLİK YÜZDE 18
TÜİK’in son açıkladığı yüzde 9.0’lik işsizlik oranına ilişkin de konuşan Ekici “Tek bir gün bile çalışan, anketörlük de yapan veya iş umudunu yitiren de iş sahibi görünüyor. Öte yandan mevsimsel etki oldukça belirgin bu rakamda. Bizim DİSK olarak yaptığımız hesaplamalar göre gerçek işsizlik yüzde 18’ler seviyesinde.

 

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı