Gündem Haberleri

  Kılıçdaroğlu, Haniye ile görüştü

  A.A
  03.01.2012 - 12:18 | Son Güncelleme:

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Gazze'deki Filistin Hükümetinin Başbakanı İsmail Haniye ile görüştü.

  Parti Genel Merkezi'nde gerçekleşen ve basına kapalı yapılan görüşme, 45 dakika sürdü. Görüşmenin ardından açıklama yapmadan genel merkezden ayrılan Haniye, basın mensuplarını selamladı ve eliyle “zafer” işareti yaptı.

  Öte yandan Haniye'nin gelişi ve gidişi sırasında yoğun güvenlik önlemleri alındığı gözlendi.

  Kılıçdaroğlu-Haniye görüşmesine, CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu ile İstanbul Milletvekili Osman Korutürk de katıldı.

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Gazze'deki Filistin Hükümetinin Başbakanı İsmail Haniye ile yaptığı görüşmeye ilişkin, “Kılıçdaroğlu görüşmede, Hamas ile El Fetih arasındaki son anlaşmanın ve ona göre atılmakta olan adımların Filistin halkının birlik ve bütünlüğünü sağlayacak olması nedeniyle Filistin davasına da güç katacağını vurguladı” dedi.

  Loğoğlu, Kılıçdaroğlu ve Haniye arasındaki görüşmeye ilişkin basın mensuplarına bilgi verdi.

  Görüşme talebinin Haniye'den geldiğini, “Bu görüşmenin doğru ve yararlı olacağını ve görüşmeden dolayı memnuniyet duyduklarını” dile getiren Loğoğlu, görüşmeye Haniye'nin yanı sıra başkanı olduğu hükümetin 4 bakanı ve sözcülerinin de katıldığını söyledi.

  Görüşmede, Kılıçdaroğlu'nun, Filistin davasına ve Filistin halkına olan desteği vurguladığını belirten Loğoğlu, “Bu bağlamda, Hamas ile El Fetih arasındaki son anlaşmanın ve ona göre atılmakta olan adımların Filistin halkının birlik ve bütünlüğünü sağlayacak olması nedeniyle Filistin davasına da güç katacağını vurguladı” dedi.

  Kılıçdaroğlu'nun Hamas ile El Fetih arasındaki mutabakattan duyduğu memnuniyeti dile getirdiğini belirten Loğoğlu, şöyle devam etti:

  “Sayın Kılıçdaroğlu, CHP'nin öteden beri bu ülkede kurtuluş savaşını vermiş insanların kurduğu bir parti olarak, Filistin'in mücadelesine destek olduğumuzu, Filistin'in BM'nin saygın bir üyesi olarak bağımsız bir devlet olarak yerini almasını, bizimde bunu görmek istediğimizi belirtti. Yıkılan bütün duvarlardan sonra tek duvarın Filistin halkının etrafına örüldüğünü, Gazze'ye yapılan şiddeti, İsrail'in uyguladığı ablukayı gayrimeşru bulduğumuzu ve bunun kaldırılmasını istediğimizi genel başkanımız vurguladı. Palmer raporunun maalesef bu anlamda bu ablukayı meşru kılacak bir etki yapmasından da duyduğumuz rahatsızlığı dile getirdi.”

  Haniye'nin de görüşmede Türkiye'nin ve CHP'nin desteğinden dolayı teşekkür ettiğini dile getiren Loğoğlu, “Haniye, Gazze hakkında İsrail'in uyguladığı şiddet, uyguladığı ablukanın olumsuz sonuçları hakkında örnekleriyle ayrıntılı bilgi verdi. İlaç, sağlık sorunları, elektrik kesintileri, ölen insanların, yıkılan binaların sayısı gibi konularda çok ayrıntılı bilgiler verdi. El Fetih'le yapılan görüşmenin sonuna kadar arkasında olacaklarını, yani varılan mutabakatın uygulanması konusunda sonuna kadar kararlı olduklarını söyledi. Türkiye'deki bütün siyasi yelpazenin ve bütün Türkiye halkının Filistin davasının yanında olmasının güvencesini hissettiklerini, bedenen Türkiye'den ayrı olsalar bile gönüllerinin hep burada olduğunu vurguladı” diye konuştu.

  Görüşmede Mavi Marmara saldırısının gündeme gelmediğini, Palmer raporu çerçevesinde değerlendirmeler yapıldığını anlatan Loğoğlu, Filistin'deki seçimlerin görüşmede gündeme gelip gelmediğine ilişkin bir soru üzerine Haniye'nin “Hükümet kurulması, devlet başkanlığı seçimlerinin yapılması için kendilerine düşeni yapacaklarını” söylediğini aktardı.

  “Kılıçdaroğlu'nu Gazze'ye davet etti”

  Faruk Loğoğlu, görüşme sırasında Haniye'nin CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu Gazze'ye davet ettiğini bildirdi.

  “Bu Ortadoğu söylemi bağlamında, memnuniyetle karşılanan bir davet oldu” diyen Loğoğlu, Kılıçdaroğlu'nun daha önce de “Gazze'nin de dahil olduğu Filistin halkıyla teması noktasında da girişimleri olduğunu” hatırlattı.

  Loğoğlu, görüşmede Haniye'nin Kılıçdaroğlu'nu ilk kez gördüğünü söylediğini belirterek, Haniye'nin “İlk defa görüyorum ama sanki uzun zamandır dostmuşuz gibi hissettim kendimi” ifadelerini kullandığını aktardı.

  “CHP olarak kendilerinin, Filistin halkının, Filistin davasının arkasında olduklarını Gazze'yi de o bütünlük içerisinde gördüklerini” bildiren Loğoğlu, görüşmede Suriye konusunun da gündeme geldiğini ifade ederek, sözlerini şöyle tamamladı:

  “Kemal bey sordu, sayın Haniye de, 'Suriye'deki gelişmeleri çok üzücü bulduklarını, kan akmasından çok ciddi rahatsızlık duyduklarını, Suriye'nin iç meselelerine Suriye halkının kendisinin karar vermesi gerektiğini ve Suriye'de dış müdahaleye karşı olduğunu' belirtti. Bu görüşler bizim partimizin görüşlerinden bazılarıyla da uyumlu bir görüş. Biz de dış müdahale ve dayatmaya karşıyız, Suriye halkının, Suriye'deki meseleleri kendi iç dinamikleriyle çözmesinden yanayız” dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı