ANKARA HABERLERİ

Kılıçdaroğlu: Hakimlerin siyasal görüşleri olabilir ama vicdanı, ahlakı olmayan hakim olmaz diye düşündük 

DHA
29.04.2017 - 13:43Son Güncelleme :
DHA

"OYLAR SANDIKTA DEĞİL YSK'DA ÇALINMIŞ. HIRSIZLIĞIN ADRESİ BAŞKA BİR YER OLMUŞ. AKLIMIZA GELMEDİ" 

"YÜZDE 51 İLE KAZANDI DENİYOR AMA HİÇBİRİNİN YÜZÜ GÜLMÜYOR" 

ANKARA (DHA)-  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP il başkanları toplantısında konuştu. YSK'nın referanduma ilişkin verdiği kararı eleştiren Kılıçdaroğlu, "Yüzde 51 ile kazandı deniyor ama hiçbirinin yüzü gülmüyor. Oylar sandıkta değil YSK'da çalınmış. Hırsızlığın adresi başka bir yer olmuş. Aklımıza gelmedi. Birileri araya giriyor. Doğuda sayım bittikten sonra  kural değişiyor. Hakimlerin siyasal görüşleri olabilir ama vicdanı, ahlakı olmayan hakim olmaz diye düşündük. Bu kadar saygısız grubun YSK'da kümelendiğini hiç düşünemedik. Ağır konuştuğumu bu konuşmayı da onların hak etiğini biliyorum. Bir hakim cübbe giyiyorsa, düğmesi ve iliği olmaz. Siyasi otoritenin  önünde eğilen talimat ile hareket eden kişiye hakim denmez. Onlar toplumun en zavallı kişileridir. İradesiz kişilerdir" dedi. 

"EVET DEMENİN FARZ HAYIR DEMENİN GÜNAH OLDUĞUNU ANLATMAYA ÇALIŞTILAR" 
Kılıçdaroğlu, "Haksız, adaletsiz ve hukuksuz bir süreç bunu sadece biz söylemiyoruz bütün dünyanın göz önünde yaşadığımız bir süreçti. Bu süreçte devletin bütün kadroları, imkânları, parası, forsu kullanıldı. Bu tür baskıların olacağını zaten biliyorduk. Sıradan bir partisi değiliz. Dünyanın en köklü 4 partisinden biriyiz. Bütün zor koşullara rağmen, direnen gelenekten geliyoruz. Baskılara boyun eğmedik. Bütün örgütüme, arkadaşlarıma yürekten teşekkür ediyorum.  Bir kez daha CHP'nin demokrasi için ne kadar önemli olduğunu sadece Türkiye'ye değil bütün dünyaya anlatmış olduk. Mücadelemiz demokrasi için dönüm noktasıdır. Anayasa görüşmelerinden itibaren bu tür baskıların olacağını zaten biliyorduk. Dini en acı şekilde istismar ettiler. Evet demenin farz hayır demenin günah olduğunu anlatmaya çalıştılar" ifadelerini kullandı. 

"HAKİMLERİN SİYASAL GÖRÜŞLERİ OLABİLİR AMA VİCDANI, AHLAKI OLMAYAN HAKİM OLMAZ DİYE DÜŞÜNDÜK" 
YSK'nın referanduma ilişkin verdiği kararı eleştiren Kılıçdaroğlu, "Oylar sandıkta değil YSK'da çalınmış. Hırsızlığın adresi başka bir yer olmuş. Aklımıza gelmedi. Birileri araya giriyor. Doğuda sayım bittikten sonra  kural değişiyor. Hakimlerin siyasal görüşleri olabilir ama vicdanı, ahlakı olmayan hakim olmaz diye düşündük. Bu kadar saygısız grubun YSK'da kümelendiğini hiç düşünemedik. Ağır konuştuğumu bu konuşmayı da onların hak etiğini biliyorum. Bir hakim cübbe giyiyorsa, düğmesi ve iliği olmaz. Siyasi otoritenin  önünde eğilen talimat ile hareket eden kişiye hakim denmez. Onlar toplumun en zavallı kişileridir. İradesiz kişilerdir" dedi. 

"YÜZDE 51 İLE KAZANDI DENİYOR AMA HİÇBİRİNİN YÜZÜ GÜLMÜYOR" 
Kılıçdaroğlu, "İl ve ilçe başkanları referandum sürecinde gittikleri yere tekrar gidecek, nezaket ziyaretleri yapacak. Mührün olmadığı hiçbir belge geçerli değildir. Yüzde 51 ile kazandı deniyor ama hiçbirinin yüzü gülmüyor. Çünkü kaybettiklerini çok iyi biliyorlar. Kazanan biziz her yerde gururla söyleyeceksiniz, bu ülkenin ve bu ülkenin demokrasisi. Bütün dünya biliyor. Bu süreçte tam bir uyum içinde çalıştık. İl başkanlarından ricam, kadın kollarına önem verin çalmadığımız kapıları onlar çalıyorlar, giremediğimiz yerlere onlar giriyorlar" diye konuştu. 

"NOHUT KADAR AKIL VARSA"

Kılıçdaroğlu, "YSK'ya niye güvendiniz denilebilir. Kanun maddeleri çok açıktı. Nohut kadar akıl varsa seçim maddelerini anlar. YSK'nın nasıl bir kanunsuzluğa imza attığını herkese anlatın" dedi. 

(FOTOĞRAF) 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Kılıçdaroğlu: Hakimlerin siyasal görüşleri olabilir ama vicdanı, ahlakı olmayan hakim olmaz diye düşündük  hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Nisan 2017 tarihinde saat 13 43’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kılıçdaroğlu: Hakimlerin siyasal görüşleri olabilir ama vicdanı, ahlakı olmayan hakim olmaz diye düşündük  haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı