"Özgür Bolat" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Özgür Bolat" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Özgür Bolat

Kılıçdaroğlu gücünü nasıl kullanacak?

Bizim gibi gelir dağılımının eşit olmadığı ülkelerde, toplumda güçlü hiyerarşiler oluşuyor.

Bu hiyerarşi içinde insanlar üste tırmanmak için çeşitli yollar ile güç kazanmaya çalışıyor.

Bu yollardan bir tanesi siyaset.

Siyasette güç tek başına zararlı değil. Gücü nasıl kullanmak istediğinize bağlı.  Siyasetçiler bu gücü bazen kötüye bazen de toplum yararına kullanıyor.

GÜÇ SORUNLUDUR

Ama güçle ilgili bir sorun var. İnsanlara güç kazandıran özellikler (değerler, cesaret, dürüstlük gibi) güç kazandıktan sonra kaybolabiliyor. Yani güç kazananlar bir noktadan sonra o gücün esiri olup, güçlerini kötüye kullanabiliyor.

O zaman da güçlerini devam ettirmek için insanları korkuyla kontrol etmeye çalışıyorlar.

Sadece kendilerine güç kazandıran özellikleri kaybetmeyen liderler güçlerini devam ettirip, halka hizmete devam edebilir.

KILIÇDAROĞLU NASIL GÜÇ KAZANDI?

Jim Collins’in efsanevi kitabı “Good to Great”e göre, güç kazananların çoğu oldukça mütevazi ve egolarının esiri olmayan kişiler.

İnsanlar, grubun değil de kendi çıkarlarını savunan veya kendi çıkarlarını düşünen kişilere güç vermiyor.

Diğer insanların duygularını anlayan ve grubun hedeflerini ileriye götürenler güç kazanıyor.

Eşitlik, dürüstlük, hizmet ilkesiyle davranan ve oldukça mütevazi olan Kılıçdaroğlu’na, insanlar güç verdi.

Tabii ki gücü kazanmak kadar onu devam ettirmek de önemli. Gücünü devam ettirmenin tek yolu bu özellikleri devam ettirmek.

GÜÇ KAZANMANIN KAYBI

Çoğu lider gücünü kötüye kullanıyor.

Birçok araştırma çok açık gösteriyor ki güç kazananlar gücü kazandıktan sonra daha ben odaklı ve daha saldırgan oluyor.

Anlık kararlar veriyorlar. Diğer insanların duygularını hesaba katmıyorlar. Diğer insanların ihtiyaçlarını ve duygularını yanlış okuyorlar.

Önyargıları karar verme süreçlerini daha çok etkiliyor.

KARDEŞ DENEYİ

Hatta kardeşler üzerinde yapılan araştırmalarda büyük kardeşlerin küçük kardeşlere göre insanların duygularını anlamakta daha çok zorlandıkları görülmüş. Çünkü büyük kardeşlerin kazandığı güç onların empati kurmasını engelliyor.

Yarıda bırakılan ünlü Stanford hapishane deneyini hatırlayın. Deneyde gardiyan rolü, yani güç, verilen grup güçlerini inanılmaz derecede kötüye kullanıyor.

GÜCÜN DEVAMI

Kısacası, gücü mütevazilikleri ve çıkarsız tavırlarıyla kazanan kişiler, gücü kazandıktan sonra gücün verdiği avantajla kendisine güç kazandıran özellikleri kaybedebiliyor.

Hatta diğer insanlar bu gücü kaybetmesi için teşvik bile edebiliyor.

Bu insan doğasının bir parçası.

Kılıçdaroğlu’ndan beklenen, kendisine güç kazandıran özellikleri, özellikle Gandi mütevaziliğini, bütün baskılara rağmen kaybetmemesi.

Ancak bu şekilde hizmete devam edebilir.

X