Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kılıçdaroğlu: Demokrasinin sıradan olayları

  Faik KAPTAN/İSTANBUL (DHA)
  23.11.2009 - 16:06 | Son Güncelleme: 23.11.2009 - 16:06

  VİYANA'da katıldığı bir panelde çıkan olaylar sonrası yaklaşık 60 kişilik bir grubun, toplantının yapıldığı Mozaik Derneği salonunu işgal ederek, sloganlar atması sonrası çıkan olaylarla ilgili konuşan CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, “Bunları demokrasilerde insanların gösterebilecekleri sıradan bir olay olarak görüyorum”dedi.

  Kemal Kılıçdaroğlu, Atatürk Havalimanı VIP salonunda yaptığı açıklamada üç ayrı toplantı yaptıklarını belirterek, “Üç ayrı yerde de zaman zaman arkadaşlarımız karsı görüşlerini ifade ettiler. Daha önce de Anakent belediye başkanı adayıyken de benzer tepkiler oldu . Dolayısıyla bu tepkileri demokrasilerde insanların tepkilerini gösterebildikleri sıradan bir olay olarak algılıyorum. Benim orada en çok mutlu olduğum konu, bütün bu tepkileri yurttaşların Almanya'da ve Avusturya’da alkışlarla protesto etmeleriydi. Protesto edenler salondan ayrıldıktan sonra, yaklaşık 1000 kişi ile Viyana’da güzel bir toplantı yaptık. Kadınlar çocuklar gençler hep beraber güzel bir toplantı yaptık Dolayısıyla olay, çok büyütülecek bir olay değil” dedi.

  BAŞBAKANA İNANMASINLAR

  Kılıçdaroğlu, “Sayın Başbakan her gittiği yerde Dersim olayını gündeme getiriyor. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusu üzerine de şunları söyledi:

  “Sayın Başbakan konuşmasında beni de suçlayan bir ifade kullanmış. Sadece bizim Başbakana değil dünyadaki bütün başbakanlara halka doğruları söylemek yakışır. Eğer halka doğruları söylemez yanıltırsanız başbakanlığınız zedelenir. Sayın Recep Tayyip Erdoğan benim konuşmanın o bölümünü alkışladığımı söyledi. Bu doğru değil. Sayın başbakan tutanaklara baksın. Ben sayın başbakandan bir özür bekliyorum. Bana bir özür borçlu. Sayın başbakanın doğruları söylememe geleneği sadece bu olay ile sınırlı değil. Daha önce dokunulmazlıklar konusunda söz verdi, caydı. Offer konusunda söyledi doğru olmadığı çıktı ortaya. Dolayısıyla biz başbakanı biliyoruz. Bütün yurttaşlarımızı geride yaşanan acı olayları kine intikama dönüştürmeye değil, tam tersine hoşgörüyü güzelliği kardeşliği, topluma egemen kılmaya davet ediyoruz. Sayın başbakana inanmasınlar. Sayın başbakanın yaptığı çağrılara kulak asmasınlar Sayın başbakan demokratikleşme özgürleşme söylemleri altında Türkiye’yi bölüyor. Sayın Genel başkanımız , Sayın Başbakan için çok açık ve net bir ifade kullandı. ‘Kendisi bölücüdür’ dedi. Şu ana kadar sayın başbakan bu suçlamaya yanıt vermiş değil. Sayın Recep Tayip Erdoğan bu ülkenin bölünmesi için adeta kurgulanmış, düşünülmüş getirilmiş ve oraya konmuştur. Daha önce ben kendisine Türkiye’yi pazarlıyorsunuz, demiştim. Önce itiraz etti sonra kabul etti. Dolayısıyla yurttaşlarımızın sayın başbakanımızın sözüne itibar etmelerine gerek yok”
  Kılıçdaroğlu, Tunceli Belediyesi'ndeki istifalarla ilgili bir soruya da, “Bu soruların muhatabı bizim partimizin yöneticileridir. Ama parlamento ile ilgili sorularınız varsa, grup başkanvekili olarak bunları yanıtlarım” dedi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı