ANKARA HABERLERİ

Kılıçdaroğlu bugün emeklilerle buluşuyor

Hürriyet Haber
28.06.2010 - 00:00Son Güncelleme :

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bugün Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün ve Yönetim Kurulu üyelerini kabul edecek. Ergün, Kılıçdaroğlu’na derneklerine üye olması için davette bulunacak ve az katlı bahçeli olarak öngörülen Emekli Yaşam Merkezlerinin kurulmasını da talep edecek.

Hürriyet Haber

TÜED Başkanı Ergün ziyaret sırasında, CHP Genel Başkanı’na kalın bir dosya sunarak sorunlarını aktaracak. Ayrıca, emeklilerin taleplerini iletecek.

Emekliler, Kılıçdaroğlu’na, geçinemediklerini belirterek, “Maaşımız en az bin TL olmalı” diyecek. En büyük sıkıntılarının geçim sıkıntısı olduğunu anlatacak olan emekliler, yaşam standartlarının yükseltilmesini talep edecek.

İntibak yasası

Kılıçdaroğlu’na sunulacak dosyada, İntibak Yasası’nın bir an önce çıkartılması istenilecek.Emekliler yıllardır bekledikleri İntibak Yasası’nın çıkarılması gerektiğini ifade edecek. Emekli dosyasında yer alan bir diğer madde de sağlık hizmetleri olacak. Sağlık katkı payının kaldırılmasını isteyecek olan emekliler, “Yıllardır sağlık sigortası primi ödeyen emekliler neden hâlâ katkı payı ödüyor” diye soracak.

TÜFE hakları

Emekliler, 2000 yılında doğan TÜFE farklarını talep ederek, 19 günlük farkın 10 yıldır ödenmediğinden dert yanacak. Dosyadaki bir diğer madde ise; promosyon hakkı. Emekliler, 2007 yılında dava ettikleri bankalardan promosyon hakkını istediklerini belirtecek.

Emekli kenti

Kılıçdaroğlu’na sunulacak dosyada, Emekli Yaşam Merkezlerinin kurulması da yer alacak. Emekliler, TOKİ gibi kuruluşların emekli evleri yapmasını önerecek ve, “Hem ucuz hem emeklilerin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik yüksek katlı olmayan, az katlı bahçeli ev” isteyecek. Ayrıca kurulacak evlerin sağlık kuruluşlarına yakın olması önerilecek.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Kılıçdaroğlu bugün emeklilerle buluşuyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı