Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kılıçdaroğlu: Bu kez kedi trafoya girmeyecek

  Enver ALAS / İSTANBUL, (DHA)
  09 Ağustos 2014 - 16:01Son Güncelleme : 09 Ağustos 2014 - 16:01

  Seçim çalışmaları kapsamında çeşitli ilçelerde parti otobüsünden vatandaşları selamlayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Bostancı’da basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

  ABD jetlerinin Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütüne yönelik hava saldırılarıyla ilgili bir soruyu Kılıçdaroğlu, "IŞİD’in 49 vatandaşımızı rehin aldığını biliyoruz. Musul Başkonsolosluğu önünde Türk bayrağının indirdiğini de biliyoruz. Dolayısıyla terör dünyanın hiçbir demokratik ülkesinde kabul edilemez. Teröre karşı ortak tepki vermek zorundayız. Ancak hükümet IŞİD terörüne karşı bir tepki vermiyor, vermek de istemiyor. Çünkü IŞİD’in elindeki silahları Erdoğan gönderdi, kendi elindeki silahları gönderdi. IŞİD aldı bu silahlarla konsolosluğumuzda çalışan vatandaşlarımızı rehin aldı. Bu tabloyu bütün yurttaşlarımızın görmesini istiyorum" diye yanıtladı.

  "HERHALDE BU KEZ KEDİ TRAFOYA GİRMEYECEK BAŞKA BİR ŞEY OLACAK"

  Bir gazetecinin "İçişleri Bakanlığı’nın il emniyet müdürlüklerine gönderdiği bir yazıyla seçim günü Cihan Haber Ajansı’nın sandık başlarında engelleneceği söyleniyor. Bunun seçimin şeffaflığı açısından nasıl değerlendiriyorsunuz?" şeklindeki bir soruya Kılıçdaroğlu, "Bir haber ajansının seçim sonuçlarını izlemesi kadar doğal bir şey olamaz. Ancak siz bir haber ajansını seçim sandıklarının bulunduğu ortamlara ’girmesin’ diyorsanız o zaman siz orada bazı numaralar çekiyorsunuz demektir.

  Bir haber ajansının tek görevi vardır toplumu aydınlatmaktır. Aldığı bilgiyi süratle topluma aktarmaktır. Ancak siz bir haber ajansını özellikle yasaklamaya kalkarsanız bu doğru değildir. Buna tepki vermemiz lazım. Buna sadece CHP’nin toplumun tüm dinamik unsurlarının tepki vermesi gerekir. Bir ülkede siyasal iktidar haber ajanslarını yasaklamaya kalkıyorsa orada demokrasiden söz etmek mümkün değildir" şeklinde yanıtladı.

  Haber ajanslarının seçimleri takip etmesinin yasaklanmasının seçimin şeffaflığına gölge düşürdüğünü de sözlerine ekleyen Kılıçdaroğlu, "Herhalde bu kez kedi trafoya girmeyecek başka bir şey olacak" diye konuştu.

  Kılıçdaroğlu basın mensuplarına yaptığı açıklamalardan sonra programına kaldığı yerden devam etti. Kılıçdaroğlu, seçim otobüsünden Bağdat Caddesi’nde vatandaşları selamlamaya devam ediyor.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı