Gündem Haberleri

  Kılıçdaroğlu Bingöl'de halka seslendi

  Ferit ASLAN- Adil ÖNAL/BİNGÖL, (DHA)
  26.05.2011 - 16:33 | Son Güncelleme:

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Bingöl'de halka seslendi. Kılıçdaroğlu kendisini izleyen ilginç giyimli bir vatandaşı vatandaşı otobüsün üzerine davet ederek el sıkıştı.

  KILIÇDAROĞLU BİNGÖL'DE KONUŞTU / FOTO GALERİ

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Bingöl mitinginde, "Çatışmayı bitireceğim, kardeşliği egemen kılacağım. Bunun sözünü veriyorum size. Kim ne derse desin bu ülkede herkes ama herkes huzur ve barış içinde yaşamalıdır" dedi.

  Başbakan Erdoğan’ı eleştiren Kılıçdaroğlu, "Bir pankart var ’Erdoğan, Hakkari Belediyesi’ne laf atıyor, gelsin Bingöl Belediyesi’ni görsün’ diye. Ama görmez. Ben ona Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı’nın rüşvet defterini gönderdim. Diyor ki ’Rüşvet defterini aldım ama toplayan adamın imzası yok’. İmzası olsa ’Parmak izi yok’ diyecek, parmak izi olsa ıslak imzayı isteyecek" dedi.

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Bingöl’de PTT Meydanı’nda düzenleyeceği miting öncesinde polis sıkı güvenlik önlemleri aldı. Elazığ’dan karayoluyla Bingöl’e geçen Kılıçdaroğlu’nun mitingi geçikmeli başlarken, o gelinceye kadar, alanda toplanan yaklaşık 5 bin kişiye CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, bir konuşma yaptı.

  CHP Lideri Kılıçdaroğlu, seçim otobosünün üzerine çıkmasıyla birlikte yanına giden sarıklı ve sakallı bir kişi, kendisine bir demet çiçek verirken, otobüsün üzerinde ilginç bir görüntü oluştu.

  Kılıçdaroğlu, çocukluğunun Bingöl’ün Genç İlçesi’nde geçtiğini, ilk ve ortaokulu Genç’te okuduğunu söyleyerek, "Bingöl her zaman bizim için önemlidir. Gururla söylüyorum ben Bingöllüyüm, ben Gençliyim. Bingöl, yaylaları turizmi ile göz alıcı bir kentimizdir. Ama şu sorunu yaratanların halen anlamış değiliz. Bu kadar güzel kentimiz nasıl olur kan kaybına uğrar. Doğru dürüst fabrikaları ve yolları olmaz" dedi.

  ’YOKSULLUĞU TARİHE GÖMECEĞİM’

  AK Parti’nin Bingöl’de 3 milletvekili çıkardığını söyleyen Kılıçdaroğlu, şöyle dedi:

  "Bingöl, 3 milletvekili verdi, Bingöl hizmet ister. Bingöl’ün hizmet isteme hakkı vardır. Bir fabrika bile kurmadı mı? Cezaevi mi yaptı? Modern cezaevi. Diyarbakır’a da söz vermişti. ’Eskiyi yıkıp yenisi yapacağım’ demişti. Dünyada ilk kez bir başbakan fabrika değil hapishane sözü veriyor. Doğu ve Güneydoğu’da fabrika için özel teşvik vereceğiz. Gelmedi mi, devlet gelip fabrika yapacaktır. Size söz veriyorum. Siz hiçbir Bingöl milletvekilinin Meclis’te kürsüye çıkıp Bingöl’ün derdini anlattığını gördünüz mü? Ben görmedim. Bingöl’de yoksulluk, işsizlik, yatağa aç giren çocuklar var. Yoksulluğu bitirmemiz lazım. Sefaleti bitirmemiz lazım. Akşam hanımların tencereleri kaynayacak ki çocukların karnını doyurabilsin."

  Ülkede 15 milyona yakın yoksul insan olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

  "Yoksulluğu tarihe gömeceğim. Yoksulluk kalmayacak. Tek bir çocuk yatağa aç girmeyecek. Her hanede geliri olmayan veya asgari ücretin altında olan kadının banka hesabına en az 600 lira para yatıracağız. Kimseye muhtaç olmayacak, kimseye yalvarmayacak. ’Gelirim yok. Çocuğum açtır’ demeyecek. Yoksulluğu arka bahçemiz haline getirmeyeceğiz. ’Parayı nereden bulacaksın?’ diyorlar. Haramilerde para çok halkta para yok. Haramilerin saltanatını yıkıp, halkın iktidarını kuracağız. Halk zenginleşirse bu ülkede huzur ve barış olur."

  Kılıçdaroğlu, AK Parti’nin 9 yıldır iktidarda olduğunu hatırlatarak vatandaşlardan belediye hizmetlerinden memnun olup olmadıklarını sordu. Yerel yönetimleri güçlendireceklerini, yerel yönetimlere kaynak yaratacaklarını belirten Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

  "Bunun yolu halkın iktidarından geçiyor. Yolu size hizmet eden CHP’den geçiyor. AKP’den memnunsanız oyunuzu AKP’ye verin. ’Hayır razı değiliz, herkes iş ve aş sahibi olsun’ diyorsanız sırtınızı AKP’ye verin, gelin 6 oka, oyunuzu CHP’ye verin. Orada huzuru, barış ve kardeşliği bulacaksınız. Bingöl’ün yaylaları meşhurdur. Yaylaları, suları, bereketli yağmurları ve çalışkan insanları var. Peki Allah aşkına her şeyi var sandığa giderken düşünsünler nasıl olurda bu ülkede ithal kurbanlık koyun geliyor. Bunu düşünsünler. Bu ülkede 1 yılda 20 milyar dolar parayı tarım ürünleri ithalatına ödüyoruz. Amerika, Rusya, Brezilya’ya ödüyorsunuz. 5 milyar dolarını bizim çiftçiye ver bırak Türkiye bütün Ortadoğuyu beslesin. Yeniden ayağa kalkıp ülkeye sahip çıkmalıyız. Barış ve huzuru sağlamamız gerekir."

  ’ÇATIŞMAYI BİTİRECEĞİM, KARDEŞLİĞİ EGEMEN KILACAĞIM’

  CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

  "Çatışmayı bitireceğim, kardeşliği egemen kılacağım. Bunun sözünü veriyorum size. Kim ne derse desin bu ülkede herkes ama herkes huzur ve barış içinde yaşamalıdır. Bir pankart var. ’Erdoğan, Hakkari Belediyesi’ne laf atıyor, gelsin Bingöl Belediyesi’ni görsün’ diye. Ama Bingöl Belediyesi’ni görmez. Ben ona Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı’nın rüşvet defterini gönderdim. Diyor ki ’Rüşvet defterini aldım ama toplayan adamın imzası yok’. İmzası olsa ’Parmak izi yok’ diyecek, parmak izi olsa ıslak imzayı isteyecek. Sizden yetki istiyorum, yetki verin, güç verin Türkiye’ye ayağı kaldıracağız. Türkiye’ye özgürlüğü getireceğiz. Yandaşa para çok, vatandaşa gelince para yok. Para ödenmiyorsa vatandaşın hakkı teslim edilmiyor. Bunu yolu iktidarı değiştirmekten geçer. Ben gözümü Merkez Bankası’nın parasına dikmedim, Diyarbakır’da çocuklarına sabah kahvaltısı veremediği için intihar eden anneye diktim. Alın parayı başına çal diyorum ben. Oylarınız çantada keklik olmasın, AKP’ye oylarınız ile ders verin. ’Yeter’ deyin artık. Bingöl’ün ne günahı var? Emeklilerin durumu iyi değil mi? 9 milyon emeklinin tamamının oyunu bekliyorum. Size milli gelir artışından pay vermek ve sahip çıkmak için sizden destek bekliyorum."

  ’YOKSULLUĞU TEŞHİR ETMEK GÜNAHTIR’

  Kılıçdaroğlu, "Mütedeyin kardeşlerime sesleniyorum" dedikten sonra şöyle devam etti:

  "Yoksulluğu teşhir etmek günahtır. Bunlar tam tersine yoksulluğu teşhir ediyorlar. O aileden kadının yoksulluğunu kimse bilmeyecek. Ben söz veriyorum bedava yemek dağıtımına son vereceğim. Sadece muhtar çifti ve emeklinin derdi yok, bu ülkede dertli bir toplum yarattılar. Huzur yok, barış yok bu toplumda. Biz bunları sağlayacağız. Benim için yandaş yok sadece vatandaş var. Recep Tayyip Erdoğan’ın kimyasını bozdum, ezberini bozdum, şifresini çözdüm. Merak etmeyin."

  İLGİNÇ KONUK

  Kılıçdaroğlu konuşmasının ardından miting alanında kendisini izleyen ve elinde "Hoşgeldin Başkan Şahin Muhammed" yazılı pankart taşıyan ilginç giyimli vatandaşı seçim otobüsüne davet etti. Elindeki çiçeği kendisine hediye eden vatandaşla bir süre konuşan Kılıçdaroğlu halkı selamladıktan sonra meydandan ayrıldı.

  SİLOPİ MİTİNGİ İPTAL

  Kılıçdaroğlu’nun Şırnak’ın Silopi İlçesi’nde bugün düzenleyeceği ikinci miting ise iptal edildi. Kılıçdaroğlu, Silopi yerine bugün ikinci mitingini Mardin’de gerçekleştirecek.

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, gazetecilere yaptığı açıklamada Kılıçdaroğlu’nun gezisinde kullandığı helikopterin arıza yapması nedeniyle programlarda aksamalar yaşandığını söyledi. Tanrıkulu, "Helikopterdeki arıza nedeniyle programda yaşanan gecikme yüzünden Silopi’de bugün saat 15.30 yapmayı plandığımız mitingi iptal etmek zorunda kaldık. Mardin’de bugün 17.00’deki mitingimizi ise yapacağız" dedi.

  YUMURTALI SALDIRIYA UĞRADIĞI KOVANCILAR’DA SEVGİYLE KARŞILANDI

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, uçakla geldiği Elazığ’dan karayoluyla mitingte konuşacağı Bingöl’e giderken, geçen 19 Mayıs günü Tunceli mitinginin ardından geçtiği ve içinde bulunduğu parti otobüsüne bir kişinin yumurtalı saldırısına uğradığı Elazığ’ın Kovancılar İlçesi’ne bir kez daha uğradı. Kılıçdaroğlu, ilçede bu kez sevgi gösterileriyle karşılandı. Kılıçdaroğlu’nun önünü kesen bir grup, onu uzun süre alkışladı.

  Otobüsü durduran Kılıçadaroğlu, esnaf ve vatandaşlarla bir süre sohbet etti. Kılıçdaroğlu, geçen haftaki olayla ilgili, "Üzülmeyin, böyle şeyler olur, o da kendisinin ifade yolunu böyle bulmuş. Ben kendisinden davacı da olmadım. İlginize, dostluğunuza, misafirperverliğinize teşekkür ediyorum. Bizler bir ağaç gibi tek ve hür ama bir orman gibi kardeşçe yaşayacağız" dedi.

  Esnaf temsilcileri de olay nedeniyle Kemal Kılıçdaroğlu’ndan özür dilediler ve yumurta atanın kendilerini temsil etmediğini söylediler. Kılıçdaroğlu, Kovancılar’dan alkışlarla uğurlandı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı