Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kılıç: Kılıçdaroğlu halka ve Ak Parti'ye hesap verecek

  Yalçın KAYA / ANKARA, (DHA)
  24 Ocak 2011 - 13:28Son Güncelleme : 24 Ocak 2011 - 13:27

  Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Grup Başkanvekili Suat Kılıç, partinin Merkez Karar Yürütme Kurulu (MKYK) toplantısına katılmak üzere genel merkeze gelişinde açıklamalarda bulundu ve basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

  CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun, AK Parti’yi Hizbullah’la ilişkilendiren açıklamalarıyla ilgili olarak, "Yapılan, çok büyük bir siyasal yanlıştır, büyük bir ayıptır, AK Parti’ye yönelik derin ve kabul edilmesi imkansız bir iftiradır," değerlendirmesinde bulunan Kılıç, iddiasını ispatlayana kadar AK Parti’nin Kılıçdaroğlu’nun ‘yakasını bırakmayacağını’ söyledi ve "Sayın Kılıçdaroğlu, AK Parti ile suç örgütleri arasında irtibat kurmaya yönelik bir beyanlarından dolayı Türk halkına da hesap verecektir, yargı önünde de AK Parti’ye de hesap verecektir," dedi.

  CHP liderinin hafta sonu yaptığı açıklamaları ‘talihsiz’ olarak nitelendiren Kılıç, AK Parti ile Hizbullah arasında doğrudan bir bağlantı kurulmuş olduğunu hatırlattı. "Yapılan, çok büyük bir siyasal yanlıştır, büyük bir ayıptır, AK Parti’ye yönelik derin ve kabul edilmesi imkansız bir iftiradır," dedi ve şunları ekledi:

  "SAYIN KILIÇDAROĞLU, TÜRK HALKINA DA AK PARTİYE DE HESAP VERECEKTİR"

  "Sayın Kılıçdaroğlu, AK Parti ile suç örgütleri arasında irtibat kurmaya yönelik bir beyanlarından dolayı Türk halkına da hesap verecektir, yargı önünde de AK Parti’ye de hesap verecektir. Bu tür siyasal çirkinliklerin, siyasal parti genel başkanlarına yakışmadığını her zeminde ifade etmek lazım."

  "KILIÇDAROĞLU, PKK’YA YAKIN KİMSELERİ İŞE ALDI, PKK’YI DA KAPSAYACAK ŞEKİLDE GENEL AF İSTEDİ"

  Kılıçdaroğlu’nun, SSK Genel Müdürü olduğu dönemde PKK’ya yakınlığıyla bilinen kimseleri işe almış olmakla suçlandığını hatırlatan Kılıç, CHP liderinin, bu konuyla ilgili olarak, kamuoyunu tatmin edecek açıklamalar yapmadan, referandum öncesinde yine PKK’yı da kapsayacak şekilde bir genel af talebinde bulunduğunu dile getirdi. Kılıç, "Bu konunun yükü ve ağırlığı da üzerindeyken AK Parti’ye yönelik suçlamalarda bulunması ve iftiralarını ardı ardına gerçeklermiş gibi gündeme getirmesi, kabul edilebilir bir durum değildir," diye ekledi.

  "ANA MUHALEFET PARTİSİNİN BU KADAR KÖŞEYE SIKIŞMASI SON DERECE ÜZÜCÜ"

  Abdullah Öcalan’ın önerdiği, ‘Hakikatleri Araştırma Komisyonu kurulması’ önerisinin CHP tarafından da desteklendiğini kaydeden Kılıç, "Yani bu yönüyle bakıldığında, CHP Genel Başkanı ve parti sözcüleri, kendilerini, terör örgütü tarafından beklenen gelişmelerin ve taleplerin yanında konumlandırmış bulunmaktadırlar. Türkiye’nin ana muhalefet partisinin siyaseten bu kadar köşeye sıkışması, son derece üzücü ve talihsiz bir durumdur," diye konuştu.

  ERGENEKON TUTUKLULARININ MİLLETVEKİLLİĞİNE ADAY GÖSTERİLMESİ YORUMLARI

  Silivri’deki duruşmaların, yargılama süreci devam eden davalarla ilgili olduğunu hatırlatan Kılıç, partisinin, devam eden duruşmalarla ilgili bir beyanda bulunmayacağının altını çizdi ve şunları ekledi:

  "CHP’NİN, HUKUK KAVRAMINA BAKIŞININ BİR GÖSTERGESİDİR"

  "Ama devam eden yargı sürecini etkilemek pahasına oradaki isimleri Meclis’e taşıma vaadi, yine CHP’nin hukuka ve hukukun üstünlüğü kavramına bakışının bir göstergesidir. Hukuk, demokrasi, hukukun üstünlüğü ve adil yargılama süreci gibi kavramlar, CHP açısından hiçbir önem, hiçbir anlam ifade etmemektedir."

  "ANA MUHALEFET LİDERİ OLAN ZAT, DELİLSİZ KONUŞAMAZ"

  Açıklamalarından sonra basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Suat Kılıç, Kılıçdaroğlu’na karşı bir dava açılıp açılmayacağının sorulması üzerine, sürecin devam ettiğini, CHP liderinin, ‘çok büyük bir çirkinliğin’ altına imza attığını kaydetti. Kılıç, "Ana muhalefet lideri olan zat, belgesiz konuşamaz, bilgisiz konuşamaz, delilsiz konuşamaz. Bu cümleleri, bu iddiaları dile getiren, iddiasını ispatla mükelleftir. Bu kadar ağır bir çirkinliği iktidar partisine yönelten biri, bu çirkinliklerini ispat edemediği takdirde, iftirasının altında kalmaya mahkumdur," diye ekledi.

  "AK PARTİ, İDDİASINI İSPATLAYANA KADAR YAKASINI BIRAKMAYACAKTIR"

  İddiasını ispatlayana kadar AK Parti’nin Kılıçdaroğlu’nun ‘yakasını bırakmayacağını’ söyleyen Kılıç, söz konusu durumun, devlet ve millet adına kabul edilebilir bir durum olmadığını ve bu nedenle, her zeminde hak ve hukuklarını arayacaklarını dile getirdi. Kılıç, açıklamalarını "Ve sayın Kılıçdaroğlu’nu da, diğer yandan, terör örgütünün taleplerine aracılık eden söylemlerinin de hesabını vermeye her zeminde çağıracağız," diyerek bitirdi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı