Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kılavuzu Barzani olanın ders verme hakkı yok

  Şükrü KÜÇÜKŞAHİN - Okan KONURALP / SİVAS
  05 Temmuz 2007 - 00:00Son Güncelleme : 05 Temmuz 2007 - 01:05

  CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Başbakan Erdoğan’ın CHP ile bazı kurumları kastederek yaptığı "Kılavuzu karga olanın..." suçlamasına, "Kılavuzu Barzani olanın Türkiye’de kimseye kılavuzluk dersi vermeye hakkı yoktur" sözleriyle cevap verdi.

  Sivas mitingi için uçakla kente giderken gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Baykal Sosyalist Enternasyonal’in CHP’yi üyelikten çıkaracağı iddialarıyla ilgili olarak ise "Enternasyonalin böyle bir sorunu yok. PKK’nın siyasi uzantısı, ikinci cumhuriyetçi ve AKP’li bazı çevrelerin böyle bir sorunu var" diye konuştu. Baykal sözlerini şöyle sürdürdü:

  PAZARLAMACI KILAVUZ

  360 vekille cumhurbaşkanı seçemeyenin kılavuza ihtiyacı vardır. Türkiye’deki ve K. Irak’taki terörist sayısını karıştıran bir başbakanın kılavuza ihtiyacı vardır; ama haksızlık etmeyelim. Başbakanın kılavuzu da var. En önde gelen kılavuzu Cüneyd Zapsu’dur. Hem kılavuzu hem pazarlamacısıdır. Kılavuzu Barzani olanın kimseye kılavuzluk dersi vermeye hakkı yoktur. Kuzey Irak’ta yaşanan olumsuzluklara karşı temel eksiklik hükümetin siyasi irade koyamamasıdır. Hükümet bu konuda önce açık tavır takınmalı. Tavır takınmak için de yetkiye ihtiyaç yok. Başbakan’ın ağzını açması, Kuzey Irak’taki bu şikáyetlerini, Türkiye’nin haklılığını, söylemesi için yetkiye ihtiyaç yok. Dışişleri Bakanı da bunu yapabilir. Bunu yapmıyorlar, siyasi amaca yönelik bir girişim olma ihtimalini ön plana çıkarıyor.

  ŞAŞIRTACAĞIZ

  Baykal, Sivas ve Malatya’da Erdoğan’a yüklendi şöyle konuştu: "Şimdi milleti ’bana 370 milletvekili vermezseniz kriz çıkar’ diye tehdit ediyor. Hadi canım sen de. Kriz çıkarsa, altında ilk sen kalırsın." Baykal, "Her seçimde bir sürpriz vardır. Bu seçimde de sürpriz var. Şaşırtacağız milleti" dedi.

  Sivaslılara emanet

  Sivaslılar, dünkü mitingde hemşerileri CHP İstanbul 1. Sıra Milletvekili Adayı İlhan Kesici’ye büyük ilgi gösterdi. CHP lideri Deniz Baykal, İstanbul’daki Sivaslılara da "İlhan Kesici size emanet" diye seslendi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı