ANKARA HABERLERİ

Kiklat tekne

Hürriyet Haber
17.07.2012 - 00:00 Son Güncelleme :

Erken Tunç Çağı'nda var olan Kiklad Uygarlığı'nın geliştirdiği, Ege'nin iki kıyısı arasında bilinen en eski deniz ulaşım aracı olan “Kiklad tekneleri” aslına uygun olarak yeniden inşa edilerek suya indirildi.

YEREL HABERLER ANKARA

Hürriyet Haber

Mora Yarımadası'nın hemen doğusunda yer alan adalar topluluğunda MÖ 3000-2000'de hüküm süren Kiklad Uygarlığı'nca geliştirilen, Ege'nin iki kıyısı ve adalar arasında kullanılan bilinen en eski deniz ulaşım aracı “Kiklad tekneleri”, 360 Derece Tarih Araştırmaları Derneği'nin projesiyle yeniden denizle buluştu.
 Çalışmalarını İzmir'in Urla ilçesindeki Limantepe Kazıları'nın yürütüldüğü Ankara Üniversitesi Su Altı Araştırmalar Merkezi'nde sürdüren 360 Derece Tarih Araştırmaları Derneği Başkanı Osman Erkurt, Limantepe'de yapılan su altı kazılarıyla o dönemlerin daha iyi algılanabilmesi amacıyla deneysel arkeoloji çalışmalarına başladıklarını, Ege'nin bilinen en eski deniz ulaşım aracı olan “Kiklad tekneleri”ni yeniden üretmek üzere proje geliştirdiklerini belirtti.
 Ege'nin bilinen en eski deniz ulaşım aracının “Kiklad tekneleri” olduğunu, bu tekneleri Yunanistan'ın Kiklad Adaları'nda (Tavşan Adaları) yapılan kazılarda bulunan seramik malzemelerin üzerindeki çizimlerden yararlanarak yeniden inşa etmek için çalışma yaptıklarını ifade eden Erkurt, Limantepe Kazıları Başkanı Prof. Dr. Hayat Erkanal'ın da aralarında bulunduğu çoğu arkeoloji öğrencilerinden oluşan 30 kişilik ekiple dönemin tekne yapım yöntemlerini kullanarak üç tekne inşa ettiklerini söyledi.
 Erkut, “Kiklad tekneleri”nin Ege medeniyeti araştırmaları için bilinen en eski ulaşım aracı olması dolayısıyla çok önemli olduğunu belirterek, şunları kaydetti:
 “Bir gemi mühendisinin de bulunduğu ekibin yaptığı çalışmada, ahşap malzemeye delikler açtık ve teknemizi doğal liflerle oluşturduğumuz iplerle tahtaları kumaş diker gibi birbirine bağlayarak monte ettik. Tekne, dikiş yerlerinin suda şişmesi sayesinde suya dayanıklı hale geliyor. Düz tabanlı olan bu teknelerin stabilitesi çok kuvvetli olmasına rağmen çok hızlı hareket edemiyor. Bu teknelerde kano küreğine benzeyen kısa kürekler kullanılıyor.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Kiklat tekne haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

15 Aralık 2017, Cuma
 • İmsak
  06:09
 • Guneş
  07:56
 • Öğle
  12:55
 • İkindi
  15:18
 • Akşam
  17:32
 • Yatsı
  19:08
Sayfa Başı