Ege Haberleri

EGE

  KİK itirazları reddetti asfalt müjdesi

  Utku BOLULU İZMİR (DHA)
  05 Temmuz 2012 - 15:18Son Güncelleme : 05 Temmuz 2012 - 15:14

  Kamuİhale Kurumu, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin yaptığı asfalt ihalesine itiraz eden ihaleyi kaybeden iki firma tarafından yapılan itirazları reddetti.


  İzmir'de 5 aydır sonuçlanamayan ve bozuk yollara müdehale edilemediği için kentte kriz yaratan ihaleyi kazanan belediye şirketi İZBETON'la en kısa sürede sözleşme imzalanarak asfaltlama çalışmaları başlayacak.
  İzmir'de kış ayları sonrası bozulan yollar ve yeni yapılan akslar asfalt beklerken, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 2 yıllık asfaltlama ihalesi ancak üzerinden 5 ay geçtikten sonra sonuçlandı. Kentin yıllardır asfaltlama işini yapan İZBETON'un en iyi üçüncü teklifle geride kalması üzerine Büyükşehir Belediyesi'nde kriz yaratan, daha sonra ilk iki firmanın birbirlerini şikayetinin haklı bulunmasıyla İZBETON'a verilen ihaleyi, firmaların bu sonuca itirazları üzerine Kamu İhale Kurumu verdi.

  Mart ayı başında yapılan ve Nisan ayında sonuçlanan ihaleyi önce 159 milyon 357 bin 200 TL'lik teklifle Arma İnşaat-Cengizler Yol Yapı San.-Seda İnşaat ortak girişimi kazandı. Firma'yla sözleşme imzalanması için hazırlık yapılırken, 180 milyon 700 bin 500 TL'yle ikinci en iyi teklifi veren Bergiz İnşaat, Arma İnşaat-Cengizler Yol Yapı San.- Seda İnşaat firmasıyla ilgili bazı yetersizlik iddialarıyla sonucu itiraz etti. Arma İnşaat-Cengizler Yol Yapı San.-Seda İnşaat ortak girişimi de Bergiz İnşaat'la ilgi benzer gerekçelerle itiraz da bulundu. Bunun üzerine İhale komisyonu iddiaları incelemek için firmaların SGK kayıtları, iş bitirme belgelerini incelemeye aldı. İhale komisyonu incelemesinin ardından birbirlerinden şikayetçi olan ilk iki firmayla ilgili iddiaları doğrulayan belgelere ulaşıldığı gerekçesiyle ihaleyi üçüncü iyi teklifi 189 milyon 900 bin TL'yle veren İZBETON A.Ş.'ye verdi.
  İhaleye, ilk ihale sonucuna da itiraz eden Bergiz İnşaat ile 229 milyon 638 bin TL'lik teklifle dördüncü en iyi teklifi veren Özcan Yapı Üretim Sanayi şirketi bu kez KİK'e yaptı.

  KİK, 4 Temmuz günü yaptığı toplantısında gerçekleştirdiği değerlendirmeyle iki itirazı da reddetti. Böylece, Büyükşehir Belediyesi İhale Komisyonu'nun verdiği ihaleyi İzbeton'un kazandığına dair karar geçerli oldu. Büyükşehir Belediyesi, en kısa sürede İZBETON'la sözleşme yaparak, asfaltlama çalışmalarını başlatacak.

  KRİZE ALTERNATİF İHALE
  Öte yandan KİK'in kararı öncesi asfalt krizini önlemek için İzmir Büyükşehir Belediyesi, iki aylık bir ihaleyle, İZBETON'dan asfaltlama için hizmet alımı yapmak için harekete geçmişti. Bir hafta sonra İZBETON'la 2 aylık bir sözleşme yapılacaktı. Ancak, KİK kararı gelince, bu iki aylık ihalenin iptali için harekete geçildi.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı