Gündem Haberleri

GÜNDEM

  KİK gözlemcilerini Suriye'den çekiyor

  Hürriyet Planet
  25 Ocak 2012 - 00:00Son Güncelleme : 24 Ocak 2012 - 14:45

  Basra Körfezi’ndeki Arap ülkeleri, Arap Birliği’nin başlattığı Suriye’ye gönderdiği gözlem heyetinde yer alan üyelerinin geri döneceğini açıkladı.

  Körfez İşbirliği Komisyonu (KİK) tarafından yapılan açıklamada, “Üye ülkeler Suudi Arabistan’ın ardından Suriye’deki gözlemcilerinin görevini sona erdirmeye karar verdi” denildi.

   

  KİK yetkilisi Adnan El Hodeyir, Suriye'de bulunan KİK ülkelerine bağlı 55 gözlemcinin Suriye'yi terk edeceğini belirtti. Hodeyir, Suriye'den dönecek gözlemciler adına bu kararı vatandaşı oldukları ülkelerin aldığını, Suriye'de kalan diğer gözlemcilerin geri dömesi için alınacak kararın da ülkelerinden gelmesi gerektiğini ifade etti.

   

  Arap Birliği, 10 aydan bu yana rejim karşıtı protestolara direnen Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın görevini yardımcısına devretmesini teklif etmişti. Suriye, bu teklifi “iç işlerine müdahale” olarak yorumlayarak sert dille eleştirmişti.

   

  KİK’ndan yapılan açıklamada, “Suriye’de kan dökülmesinin devam edeceği ve Şam hükümetinin Arap Birliği’nin kararlarıyla tavrını değiştirmeyeceği kesin görünüyor” ifadesi kullanıldı.

   

  Arap Birliği bugün toplanarak, Suriye'deki gözlemci heyetini geri çekip çekmemek konusunda bir karara varacak.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı