Dünya Haberleri

  Kıbrıs'ta Türk ve Rum partileri toplandı

  Lefkoşa
  09.03.2005 - 12:39 | Son Güncelleme:

  Kıbrıs'ta bazı Türk ve Rum siyasi parti başkan ve yetkilileri, Slovakya'nın Güney Kıbrıs Büyükelçiliği tarafından düzenlenen rutin ortak toplantılar çerçevesinde, ara bölgedeki Ledra Palas Otel'de bir araya geldi.

  Ev sahipliğini Cumhuriyetçi Türk Partisi'nin (CTP) yaptığı toplantıya, Başbakan ve CTP Genel Başkanı Mehmet Ali Talat da katıldı. Toplantıya, KKTC'den 6, Güney Kıbrıs'tan da 8 partinin başkan ve temsilcileri katıldı.

    

  Toplantıya KKTC'den, CTP, Demokrat Parti (DP), Toplumcu Kurtuluş Partisi (TKP), Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP), Yeni Kıbrıs Partisi (YKP) ve Kıbrıs Sosyalist Partisi (KSP), Güney Kıbrıs'tan da AKEL, Demokratik Seferberlik Partisi (DİSİ), Demokratik Parti (DİKO), Sosyal Demokratlar Hareketi (EDEK), Birleşik Demokratlar Hareketi (EDİ), Avrupa Demokratik Reformcu Parti, Kıbrıs Yeşiller Partisi ve ADİK katıldı.

    

  ORTAK ÇALIŞMA GRUBU TOPLANTISI YAPILAMAMIŞTI

    

  Bu arada, Slovakya Büyükelçiliği'nin organizasyonuyla rutin olarak Ledra Palas Otel'de bir araya gelen Türk ve Rum siyasi partiler tarafından 22 Kasım 2004'te alınan kararla oluşturulan ”Sürdürülebilir Ekonomik Kalkınma İçin Çalışma Grubu”nun 2 Mart'taki toplantısı, yeterli katılım olmaması nedeniyle geçen hafta yapılamamıştı.

    

  Türk ve Rum siyasi partiler, en son 10 Ocak'ta bir araya gelmişti. Bu toplantıda, 17 Aralık 2004'te yapılan Avrupa Birliği zirvesinde alınan sonuçlar konusunda görüş alışverişinde bulunulmuş, Türk ve Rum siyasi parti yetkilileri, Kıbrıs sorununun çözümü için müzakerelere yeniden başlanmasını sağlayacak somut çabaların, her iki toplum tarafından da en kısa sürede gösterilmesi ümidini dile getirmişlerdi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı