Dünya Haberleri

DÜNYA

  Kıbrıs'ta Türk tarafının al-ver önerisine ret iddiası

  A.A.
  25 Aralık 2009 - 13:23Son Güncelleme : 25 Aralık 2009 - 13:23

  KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas'ın 11 Ocak 2010'da başlayacak yoğunlaştırılmış görüşmelerinde, Kıbrıs Türk tarafının, "Kıbrıs sorununun üç başlığında al-ver prosedürüne başlanmasını" önerdiği ve Rum tarafının bu öneriyi reddettiği iddia edildi.

  Rum Fileleftheros gazetesi, Talat'ın "Yönetim", "Ekonomi" ve "AB" başlıklarında al-ver prosedürünün başlamasını önerdiğini, ancak bu önerinin Rum tarafınca reddedildiğini yazdı.

  Gazeteye göre Rum tarafı, al-ver prosedürünün, Talat'ın önerdiği üç başlığın ötesinde, "Toprak", "Garantiler", "Mülkiyet" ve Rumların "yerleşikler" olarak tanımladığı Türkiye kökenli KKTC vatandaşları konuları da masadayken başlayabileceği argümanını ortaya koydu.

  Taraflar arasında 11, 12 ve 13 Ocakta yapılacak yoğunlaştırılmış görüşmelerin ilk üç gününde 3 başlığa ilişkin karşılıklı görüş ve tezler ortaya konulacak. Yoğunlaştırılmış görüşmelerin 18, 19 ve 20 Ocaktaki aşamasında ise kararlar alınması hedefleniyor.

  Liderler, yoğunlaştırılmış görüşmelerde, "Yönetim ve Güç Paylaşımı", Ekonomi" ve "Avrupa Birliği" konularının ele alınmasını kararlaştırmıştı. Yoğunlaştırılmış görüşmelerde "Mülkiyet" konusunun da ele alınması planlanıyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı