Dünya Haberleri

  Kıbrıs'ta Orams davası kararı

  A.A
  28.04.2009 - 21:55 | Son Güncelleme:

  Güney Kıbrıs'taki İngiliz Yüksek Komiserliği, Kıbrıs'taki taşınmaz mal sorununun ancak kapsamlı çözümle halledilebileceğini açıkladı.

  Komiserliğin yaptığı yazılı açıklamada, “Orams davasının politik değil hukuki bir süreç olduğunu ve Avrupa Toplulukları Adalet Divanı (ATAD) hükmünden sonra Orams davasıyla ilgili bir sonraki sürece İngiliz Yüksek Mahkemesi'nin karar vereceğini” belirtti.

  Açıklamada, “Görüldüğü üzere sadece siyasi süreçle gelecek kapsamlı bir çözümle halledilebilecek mülk konusu, Kıbrıs'ta pek çok insan için hassas ve duygusal bir konu olmaya devam ediyor” denildi.

  İngiliz Dışişleri Bakanlığının yurt dışı seyahat tavsiyelerine de değinilen açıklamada, bakanlık tarafından yapılan seyahat tavsiyelerinde amacın, İngiliz vatandaşlarını seyahatlerinde veya kalmaya karar verdikleri ülkelerde karşılaşabilecekleri zorluklar hakkında uyarmak olduğu ifade edildi.

  Uzun yıllar boyunca tavsiyelerinde “Kıbrıs”la ilgili olarak adada taşınmaz mal satın alma konusundaki risklerin gündeme getirildiği kaydedilen açıklamada, İngiliz Dışişleri Bakanlığı'nın tavsiyelerinde iki yıldır değişiklik olmadığı; Orams davasının muhtemel sonuçlarıyla ilgili olarak da tavsiyelerde değişikliğe gidilmediği belirtildi.

  Bu arada, İngiltere'nin Güney Kıbrıs Yüksek Komiseri Peter Millet, Rum haber ajansına yaptığı açıklamada, Avrupa Toplulukları Adalet Divanı'nın Orams davasına ilişkin görüşüyle ilgili olarak, “İngiltere'de nasıl hareket edileceğine İngiltere Temyiz Mahkemesi'nin karar vereceğini” söyledi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı