Dünya Haberleri

  Kıbrıs'ta liderler yılın son görüşmesini yapıyor

  Hürriyet Haber
  21.12.2009 - 16:18 | Son Güncelleme:

  KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde, yılın son görüşmesi için Lefkoşa ara bölgede bir araya geldi.

  Kıbrıs sorununa kapsamlı çözüm bulmak amacıyla Eylül 2008'de başlayan görüşmeler çerçevesinde bugün 59. kez görüşen liderler, Ocak ayında yapılacak yoğunlaştırılmış müzakerelerin gündemini de ele alacak.

  Daha önce, üçer gün liderlerin evinde yapılacağı duyurulan yoğunlaştırılmış görüşmelerin, BM Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Temsilcisi Taye Brook Zerihoun'un Lefkoşa ara bölgedeki evine alındığı açıklanmıştı. Liderler, müzakerelerin prosedürünün belirlendiği 3 Eylül 2008 görüşmesini de Zerihoun'un evinde yapmıştı.

  Müzakerelere, bugünkü görüşmenin ardından, Ocak ayına kadar ara verilecek. Görüşmeye, BM Genel Sekreteri Kıbıs Özel Danışmanı Alexander Downer ve Kıbrıs Özel Temsilcisi Taye Brook Zerihoun yurt dışında olduğu için katılmazken, görüşmede BM'yi, BM İyi Niyet Misyonu Koordinatörü Yaser Sabra temsil ediyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı