Dünya Haberleri

  Kıbrıs'ta ev ziyaretleri 11 Ocak'ta başlıyor

  A.A.
  04.12.2009 - 13:26 | Son Güncelleme:

  Kıbrıslı liderler, Ada'da kapsamlı çözüm bulmayı amaçlayan müzakereleri 11 Ocak'tan itibaren evlerinde sürdürecek. Ev ziyaretlerinde sabahtan akşama kadar çalışılacak ama gece kalınmayacak.

  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, Kıbrıs sorununa kapsamlı çözüm bulmayı amaçlayan ve Eylül 2008'den beri devam eden müzakereler çerçevesindeki görüşmelerini, Ocak ayında daha yoğun bir şekilde evlerinde sürdürecek. 

  Talat ve Hristofyas, Ocak ayında, birbirlerinin evinde üçer günlük, sabahtan akşama, tam gün sürecek yoğunlaştırılmış müzakereler yapacak. 

  Türk tarafı, Nisan ayında KKTC'de yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimi nedeniyle, Şubat ayı ortalarına kadar müzakerelerden bir sonuç almayı hedefliyor.

  Evlerde yoğunlaştırılmış müzakerelerin ilki 11, 12 ve 13 Ocak'ta Hristofyas'ın Kellaki'deki yazlığında yapılacak ve görüşmelere; birkaç günlük aranın ardından 18, 19 ve 20 Ocak'ta Talat'ın Girne'deki evinde devam edilecek.

  Talat dün yaptığı açıklamada, "görüşmelerde gece kalınmayacağını, ama görüşmelerin tam gün sabahtan akşama süreceğini" söyledi.

  Liderlerin evlerindeki görüşmelere Birleşmiş Milletler (BM) görevlisi de katılacak.

  Liderler 9 Aralıkta yapacakları görüşmede, “Ekonomi” başlığını ele alcak.

  CUMHURBAŞKANI TALAT'IN AÇIKLAMASI
  Bu arada, bugün İngiltere giden Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, dün gece Esnaf ve Zanaatkarlar Odası üyelerine müzakere süreci hakkında bilgi verdi.

  Cumhurbaşkanı Talat, müzakereleri Şubat ortalarına kadar sonlandırmak, en azından önemli ilerleme sağlamak hedefiyle çalışmaya devam ettiklerini söyledi.

  Kıbrıs sorununun herkesi etkilediğini, “psikolojileri bozduğunu” ve geleceği belirsizleştirdiğini ifade eden Talat, bunu sağduyulu olan herkesin gördüğünü, bu konunun sağ-sol ideolojik anlayışı ile ilgili de olmadığını kaydetti.

  İki halkın da onay vereceği bir çözüm aradıklarını ifade eden Talat, “iki halkın onay vereceği bir çözümün iki halkın da hazmedeceği bir çözüm demek olduğunu” vurguladı. Talat, çözümü elde edebilmek için çalışacaklarını, ama son kararı halkın vereceğini anlattı.

  Kıbrıs Türk tarafının Kıbrıs sorununun çözümü için acele ettiğini belirten Talat, “Her geçen gün zararımıza olduğuna göre, erken zamanda çözüm istiyoruz ve bunun için çalışıyoruz” dedi.

  RUM TARAFI AB ZİRVESİNE ODAKLANDI
  Kıbrıs Rum tarafının Türkiye'nin üyelik sürecinin değerlendirileceği AB zirvesine odaklandığını ve o güne kadar “konuların etrafında dolanmak” gibi bir eğilim içinde olduğunu kaydeden Talat, şöyle konuştu:

  “Biz de yoğunlaşmanın Ocak ayında yapılmasını öngörüyoruz. Üç günlük seanslar halinde iki görüşme ayarladık. Biri güneyde, diğeri kuzeyde ve evlerimizde olacak. BM yine orada olacak. Umuyoruz ki yoğunlaşmış çalışmada adımlar atabileceğiz. Nisana ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerine giderken belki bitirebileceğiz. Hiç olmazsa ciddi atılım yapabileceğiz. Yani umudumuz bu. Bizim temel hedefimiz Nisana kadar çözümdü, ama makul olarak olaya bakıp seçim yasaklarına baktığımızda Şubat ortalarına kadar bir sorun yok. Şubat ayı ortalarından sonra Cumhurbaşkanının hareket imkanı sınırlanıyor. Hem de kampanyanın görüşmelere zarar verebileceği dikkate alınacak olursa çok verimli olamayacağını düşünüyoruz. Mümkünse Şubat ortalarına kadar müzakereleri sonlandırmak, önemli ilerlemeler sağlamak hedef olmaya devam ediyor.”

  “SORUMLULUĞU BİZ YÜKLENMEYİZ”
  Müzakere sürecinin hedefinin çözüm olduğunu, ancak bunun sadece Kıbrıs Türk tarafının isteğiyle olamayacağını belirten Talat, “Ama başarısızlık Kıbrıslı Türkler yüzünden olmazsa sorumluluğu biz yüklenmeyiz. Biz istikrarlı bir şekilde çözüm için çalışacağız, eğer çözümü elde edemezsek çözüm için çalışmanın yararlarını elde edeceğiz” diye konuştu.

  Kıbrıs Türk tarafını kimsenin çözüm için yeterli gayreti ortaya koymamakla suçlayamayacağını vurgulayan Talat, önerilerin önemli kısmının da Türkiye ile istişare halinde Türk tarafından çıktığını söyledi.

  Londra'da yoğun bir programı olan Cumhurbaşkanı Talat, bugün TSİ 17.00'de Birleşik Krallık Başbakanı Gordon Brown ile görüşecek.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı