Dünya Haberleri

DÜNYA

  Kıbrıs'ta 4 kanton

  Hürriyet Haber
  05 Şubat 2000 - 00:00Son Güncelleme : 05 Şubat 2000 - 00:01

  KIBRIS Rum Yönetimi, Cenevre'de devam eden dolaylı görüşmelerde, Güzelyurt ve Maraş'ı istedi, ayrıca Türk topraklarında Rum göçmenler için 4 kanton önerdi.

  Rum Yönetimi dünkü görüşmelerde de toprak ve mülkiyet konularını gündeme getirdi. Rum kaynaklara göre, Ada'da Türklerin elindeki toprak oranının % 36'dan % 24'e düşürülmesini isteyen Klerides, beraberinde getirdiği haritaları BM'ye sunmadı ancak, Rum göçmenlerin yerleşmesini istediği topraklar için hazırlanan istatistikleri masaya koydu. Söz konusu istatistiklerde, toprak ve evlerin tapu mülkiyeti, verimlilik kriterleri, mülkiyet değerleri, Kuzey'e yerleşecek Rumlar'ın ve yerlerini değiştirmek zorunda kalacak Türkler'in sayıları yer alıyor. Öneriler 180 bin Rum göçmenden % 67 ila 75'inin Türk tarafına yerleşmesini öngörüyor. Bu çerçevede Lefke, Karpaz, Akıncılar ve Koruçam bölgelerinde kantonlar oluşturulması hedefleniyor.

  Almanlar Denktaş'ı davet etti, Rumlar telaşlandı

  KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın Alman Dışişleri Bakanı Joschka Fischer'in davetlisi olarak 11 Şubat'ta Berlin'e yapacağı ziyaret, Rum Yönetimi'ni telaşlandırdı. Rum Dışişleri Bakanı Yannis Kassulides, bu davetin Türk tarafınca yanlış yorumlanabileceğini öne sürerek ‘AB, Denktaş’ın sözde devletini asla tanımayacak' dedi.

  Cenevre'de bulunan Kassulides Hürriyet'e verdiği demeçte görüşme davetinin Rum tarafını kızdırmadığını savundu, ‘Aksine bu ziyaret Kıbrıs sorununun çözümü açısından yararlı olabilir. Tabii ki, Denktaş, AB’nin vereceği mesajı alabilirse. AB, Denktaş'a, her ülkeden bir başvuru kabul ettiğini, iki ayrı tarafın birliğe üye olamayacağı mesajını iletecek. AB müzakereleri, o ülkenin hükümetiyle yapar' diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı