Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kıbrıslı liderlere 2 gün çiftlik hapsi

  Ömer BİLGE / LEFKOŞA
  30 Ekim 2011 - 00:00Son Güncelleme : 30 Ekim 2011 - 12:09

  BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Kıbrıs’ta 3 yıldır bir anlaşmaya varamayan KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Rum lider Dimitris Hristofyas’ı, New York Long Island’da, Kıbrıs tipi sorunların görüşüldüğü tarihi Greentree çiftliğine kapatarak çözüm arayacak. Basının uzak tutulacağı çiftlikte bugün ve yarın kıran kırana al-ver pazarlığı yapılacak.

  BM Genel Sekreteri Long Island’daki Greentree çiftliğini, Kıbrıs sorunu için özellikle seçti. 100 yıllık tarihi çiftlik günümüzde uluslararası sorunların görüşüldüğü konferans merkezi olarak kullanılıyor. Çiftlik 1.6 kilometrekarelik arazisiyle New York’un en ünlü ve kalabalık yerinde olmasına rağmen, tecrit edilmeye de en uygun mekan.
  De Soto da kullandı
  Çiftliğin üzerinde bulundu toprağın Kıbrıs gibi ada olmasının yanı sıra Kıbrıs’la ilgili bir başka özelliği de bulunuyor. Çiftlik Ban Ki-moon’dan bir önceki BM Genel Sekreteri Kofi Annan döneminde Kıbrıs görüşmelerini yürüten Alvaro de Soto’nun ‘mekanı’ diye kabul edilmesi. Başarısız Annan planı referandumunun ardından BM adına Fas ile Batı Sahra arasındaki görüşmeleri yürüten ‘Kıbrıs uzmanı’ Alvaro de Soto, Fas krallığı ile bağımsızlık mücadelesi veren Polisario cephesini iki günlüğüne 2007’de bu çiftlikte kapatarak çözüm aradı.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı