Kıbrıs'ın yarısı bankazede oldu

Hürriyet Haber
13.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

KUZEY Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) ülke ekomisini sarsan bankacılık krizi nüfusun yarısından fazlasını mağdur etti. Faaliyetleri dondurulan ya da devlet tarafından kayyum atanan dört bankadaki mağdur mudi sayısının 25 binden fazla olduğu bildirildi. Bir ailenin asgari dört kişiden oluştuğu hesaplandığında bu rakam 200 bin nüfuslu KKTC'de halkın yarısının kriz kurbanı olduğunu gösteriyor.

Balkaner Holding'e ait Kıbrıs Yurtbank, Kıbrıslı İşadamı Elmas Güzelyurtlu'ya ait Everestbank, Koç Holding'in ortaklıktan vazgeçtiği Hürbank ve Kıbrıslı işadamı Fehim Küçük'e ait dört bankadaki mevduat toplamının ise yaklaşık 50 trilyon lira olduğu belirtiliyor. Bu rakam da 320 trilyonluk KKTC bütçesinin altıda birini oluşturuyor.

‘‘Bankazedeler Eşgüdüm Komitesi’’ adı altında toplantılar yapan banka mağdurları, hükümete baskısını yoğunlaştırıyor. Geçtiğimiz hafta dört bine yakın kişinin katıldığı bir eylem yaparak Başbakanlık binasını taş ve yumurta yağmuruna tutan mudiler, tüm mevduatların devlet güvencesine altına alınmasını istiyorlar. Mevduatların 7 bin sterline kadar olan bölümüne devlet garantisi veren Bankacılık Yasası'nda değişiklik yapılmasını talep eden bankazedeler, aksi takdirde yeni eylemler yapacaklarını vurguluyorlar.

Bu arada, önceki gece Finansbank'ın Lefkoşa'daki bir şubesine el bombası atılması krizin boyutlarını ortaya koyarken, Başbakan Derviş Eroğlu, saldırıyı provokasyon olarak niteledi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı