Dünya Haberleri

  Kıbrıs'a ‘sosyete’ parmağı

  Hürriyet Haber
  18.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik girişimler yoğunlaşırken BM ve AB'den sonra dünyanın en zengin sekiz ülkesinden oluşan G-8'ler de devreye girmeye hazırlanıyor. G-8'lerin KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve Rum Yönetimi Lideri Glafkos Klerides'i masaya oturtmaya çalışacağı belirtiliyor.

  G-8 girişimi çerçevesinde Rusya Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Aleksander Avlov'un nisan ayında Kıbrıs'a geleceği açıklandı. Avlov'un iki liderle ayrı ayrı bir araya gelmesi bekleniyor. Rus diplomatın ziyareti, Kıbrıs sorununda diğer ülkelere göre daha uzakta duran ve Rum görüşlerine destek veren Rusya'nın aktif olarak devreye girmesi anlamına geliyor. Rumların BM'deki en büyük destekçisi olan ve Rumlar'a en fazla silah satan ülke olan Rusya, S-300 füzeleri yüzünden Türk tarafıyla restleşmeye girmişti.

  Bu arada adadaki görevi sona eren İngiltere'nin Lefkoşa Yüksek Komiseri Büyükelçi David Madden, G-8'lerin devreye girmesini sevindirici bir gelişme olarak niteledi. Dün Klerides'e veda ziyaretinde bulunan Madden, ‘Kıbrıs sorununa ilgi duyanların sayısının artması çözümü kolaylaştırır’ dedi.

  HÜKÜMET KRİZİ

  Bu arada, Güney Kıbrıs'ta ciddi bir hükümet krizi yaşanıyor. S-300'lerin Girit'e gönderilmesi kararından sonra koltuğu sallanan Klerides, bu kez de Hükümet Sözcüsü Hristos Stilyanides'in şok istifasıyla sarsıldı. Stilyanides'in Bakanlar Kurulu'nun, yolsuzlukla suçlanan Dinos Mihailides'i aklamasına tepki olarak önceki Klerides'e istifasını sunmuştu. İstifa Klerides'i geniş tabanlı yeni bir hükümet arayışına iterken, Mihailides, Klerides'i korumak için bugün istifa edeceğini açıkladı.

  Öte yandan Siyasi Çağdaşlaşma Hareketi üyesi Stilyanides'in istifasıyla Klerides'e dışarıdan destek veren tek parti olarak başkanlığını Yorgo Vasiliu'nun yaptığı Birleşik Demokratlar Hareketi kaldı. Sosyalist EDEK Partisi S-300 krizinden sonra Hükümet'ten ayrılmıştı. Rum Yönetimi'nin AB'yle üyelik müzakerelerini yürüten heyetin başkanlığını yapan Yorgo Vasiliu'nun partisi Tarım Bakanlığı'nı da elinde bulunduruyor.

  Birleşik Demokratlar'ın halkın güvenini kaybeden kabinede geniş çaplı değişiklikler yapılması için Klerides'e baskıları artıracağı kaydediliyor. Birleşik Demokratlaar'ın taleplerinin kabul edilmemesi halinde Vasiliu'nun görevinden ayrılacağı ve istifadan Güney Kıbrıs'ın AB'ye üyelik sürecinin olumsuz etkileneceği öne sürülüyor.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı