Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kıbrıs’ta karar zamanı

  Hürriyet Haber
  29 Ekim 2011 - 00:00Son Güncelleme : 29 Ekim 2011 - 01:58

  Kıbrıs’ta 3 yıldır devam eden müzakereleri tamamlayan Türk ve Rum liderler KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Dimitris Hristofyas, BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon başkanlığında New York Long Island’da 2 gün sürecek tarihi zirveye katılmak üzere adadan ayrıldı

  AL-ver sürecinin yaşanacağı zirvenin ardından Ban Ki-moon, uluslararası konferans düzenleme, ‘anlaşamıyorlar’ tespitiyle müzakereleri sonlandırma ya da görüşmelere devam kararı verecek.

  KKTC ve Türkiye, tarihi zirveden müzakerelerin uzamaması ve bir sonuca ulaşılmasını istiyor. Bu nedenle Türk tarafı yarın başlayacak al-ver pazarlığına hazırlıklı gidiyor. Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas ise, zirve öncesinde umutsuz konuştu. Hristofyas, zirveden büyük bir beklentisi olmadığını belirterek bugüne kadar ilerleme olmamasından Türk tarafını suçladı.
  Genel Sekreter Temmuz ayında Cenevre’de yapılan bir önceki zirvede taraflardan tüm konuları son bir kez ele almalarını istemiş ve ilerleme olması halinde New York zirvesinin ardından Kıbrıs sorununa kesin çözüm bulmak amacıyla garantör ülkeler Türkiye, Yunanistan ve İngiltere’nin de dahil olacağı uluslararası konferans çağrısı yapacağını açıklamıştı.

  Görüşmelerde gelinen nokta

  Kıbrıs sorunu 6 ana başlıkla ele alınıyor. Müzakerelerde gelinen son nokta şöyle:
  YÖNETİM: Taraflar, yasama ve yargıda anlaştı.  Dönüşümlü başkanlık konusunda anlaşma olmadı.
  MÜLKİYET: Rumlar bireysel mülkiyette 1974 öncesine dönülmesini ve Rumların KKTC topraklarında bıraktıkları mülklerini geri almasını istiyor. KKTC, topraklarının büyük bölümünün eski Rum mülkü olması nedeniyle karşı çıkıyor, tazminat ve takas yöntemleriyle çözüm istiyor. 
  AB İLE İLİŞKİLER: KKTC muhtemel anlaşmanın, bireysel davalarda Avrupa mahkemelerinde çökertilmemesi için AB’nin birincil hukuku içine girmesini istiyor. Rumlar karşı çıkıyor.
  EKONOMİ: Anlaşmaya yaklaştılar.
  TOPRAK: Rumlar 160 bin Rum göçmenin dönebileceği oranda toprak istiyor. Güzelyurt’un yanı sıra stratejik öneme sahip Karpaz yarımadasını da talep ediyor.
  GARANTİLER: Rumlar, Türkiye’nin garantörlüğünün tamamen kalkmasını ve askerlerin tümünün çekilmesini istiyor.

   

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı