"Yorgo Kırbaki" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yorgo Kırbaki" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yorgo Kırbaki

Kıbrıs’ta çözüm isteyen ‘hain’ papaz

‘Kıbrıs Kilisesi Sen-Sinod Meclisi Başkanı Başmetropoliti Sayın Hrisostomos, Bildiğiniz üzere Omorfo (Güzelyurt) metropoliti Neofitos, Kıbrıs halkının mücadelesini baltalamakta, Türkiye’ye itaat eden Talat yönetimi ile konuşmaktadır. Adanın yeniden birleşmesi bahanesiyle illegal rejimi legalleştirmekte, Kıbrıs’ta taksimi daimi kılmaktadır. Morfu Metropoliti bu yaptıklarıyla Kıbrıs davası için tehlikeli hale gelmektedir ve Kıbrıs Helenizminin büyük çoğunluğunun referandumla dile getirdiği iradesine saygı göstermemektedir. Kilisenin gerekli tedbiri almasını öneriyorum. İmza: Kirinia (Girne) Metropoliti Pavlos’

Metropolit Pavlos bu mektupla, diğer metropolitlere seslenerek üç aşağı beş yukarı ‘Susturun şu adamı’ demek istiyordu. Pavlos’u kızdıran ve ‘Milli davaya ihanet’ saydığı şey, Neofitos’un KKTC’de yayınlanan Halkın Sesi gazetesine verdiği demeçte ‘Rumların Annan planı için söyledikleri ‘hayır’ Hıristiyan felsefesi ile bağdaşmaz’ demesi oldu.

Girne metropolitinin, Güzelyurt metropoliti ile kavgası yeni bir şey değil. İlki Rum kilisesinin ‘katı milliyetçi’, ikincisi ise ‘uzlaşmacı’ kanadın liderleri. Neofitos, eskiden sıkı komünistti. Yani Tanrı ile pek işi yoktu. Kıbrıs (Rum) Üniversitesi’nde hukuk eğitimi görürken komünist AKEL partisinin üyesiydi. Okul bittiğinde, ne olduysa nasıl olduysa avukatlık yerine din adamlığını tercih etti. Rum Kesimi’nde geçen yıl Annan planı için yapılan referandumda ‘evet’çi ana muhalefet partisi DİSİ’den daha ‘evet’çi bir tavır sergiledi. Rum din adamlarının tek bir ağızdan ‘şeytanın işi’ sayıp, aforoz ettikleri Annan planını ‘Tanrı’nın lütfu’ gibi savundu.

Kendisiyle geçtiğimiz aylarda Fener Patrikhanesi’nde düzenlenen ve Kudüs Patriği’nin azledilmesinin kararlaştırıldığı Ortodoks zirvesi sırasında İstanbul’da görüşmüştük. Sorularımızdan biri de Kıbrıs Kilisesi’nin milliyetçi fanatikliği idi. Şöyle izah ediyordu durumu:

‘Megalo Idea (Yunanistan’ın üç kıta ve beş denize yayılması) görüşü iflas ettikten sonra, kendisine Yunanistan’dan başka bir mekan aradı ve elverişli ortamı Kıbrıs’ta buldu. Enosis (Tüm Kıbrıs’ın Yunanistan ile birleşmesi) hayali, Megalo Idea hayalinin devamından başka bir şey değildi. Bu politikalara kilise çanak tuttu. Enosis hayalleri 1974’te bitti.’

Kıbrıs Rum Kesimi’nde, Neofitos gibi din adamlarına ihtiyaç var diye düşünüyoruz. Ancak, metropolit Pavlos’un yazdığı mektup, adadaki gerçeklerin çok farklı olduğunu gösteriyor.

Bul karayı kap Euro’yu

Atina’da, Selanik’te ve Yunanistan’ın dört bir yanında küçük yerel televizyonlarda yayınlanan büyük ödüllü ‘yarışma’ programları geçtiğimiz hafta ekonomi bakanlığının 2 numarası Adam Reguzas’ı koltuğundan etti.

Ekonomi Bakan Yardımcısı’nın suçu, bu yarışmalarla 10 ay içinde 115 bin kişinin 10 milyon eurosunu dolandıran Vasilis Hristidis adlı ‘işadamının’ yakın dostu olması ve aynı zamanda küçük televizyon kanalları sahibi dostuna devlet reklamlarından pay vermesi.

Hristidis’in kanallarında ya da anlaştığı başka yer televizyonlardaki yarışmalar inandırıcı olmayacak kadar basitti.

Örnek 1: Ekranda genç bir kadın. Sağında solunda cep telefonları dolaşıyor. ‘Sevgili izleyiciler bu cep telefonlarından birini kazanmak için bizi arayıp az sonra ekranlarınızda göreceğiniz soruya doğru cevap vermeniz yeterli’ diyor... Ekranda soru görünüyor: ‘Kiremitlerde yürümeyi seven, mart ayı geldi mi iyice azan, miyav miyav diye bağıran, sokakta adım başı rastlayabileceğimiz resimdeki hayvan hangisi?’ Altyazıda 090’la başlayan bir telefon numarası...

- Alo...

- Adım Yiannis .

- Hoş geldin. Çok şanlısın bize doğru cevabı söyle.

- Dana.

- Hayır bilemedin. Hemen ikinci şanslı izleyicimize geçelim.

- Ağaçkakan...

- Hayır sen de bilemedin. Üçüncü şanslı...

- Deve!

Örnek 2: Ekranda boylu poslu bir delikanlı. Hemen arkasında birbirine tıpatıp benzeyen iki fotoğraf. Yalnızca birinde söz konusu adamın iki kolu eksik. Aradaki farkı bulana 3 bin Euro ödül var!

- Birinci şansı izleyicimiz ile bağlandık. Doğu cevap ne?

- Adam ikinci resimde kel.

- Bilemediniz, üzgünüz,

- Sağdaki resimde adamın tırnakları daha uzun...

- Siz de bilemediniz...

Örnek 3: Ekranda koskocaman Britney Spears fotoğrafı. Şarkısı da çalıyor: ‘Soyadı Spears, adını bilene 3 bir Euro!’

- Alo, doğru cevabı alalım.

- Maria.

- Josephine.

- Jasmine...

*

Sanki genel kültürü mağara çağından kalmış ne kadar insan varsa bu diyarda, bu yarışmaları arıyor; tesadüfe bakın ki telefonlar hemen bağlanıyor ve yanlış cevaplar veriyorlardı. Eh akıllılar ne güne duruyordu. Sarılıveriyorlardı telefonlara bekle babam bekle. Her ne hikmetse sıra kendilerine gelmeden birileri çıkıp doğru cevapları buluyordu: Örnek 1: Kedi; Örnek 2: Adamın iki kolu eksik; Örnek 3: Britney... gibi.

Ve bu 115 bin akıllı, Euroları götürmek yerine, telefon faturaları geldiğinde Hristidis’in şirketlerine ceplerinden Eurolar ödüyorlardı.

Soruşturmada yanlış cevapları da, doğru cevapları da verenlerin, hálá komploya uğradığını ve masumiyetini kanıtlayacağını söyleyen Hristidis’in adamları olduğu ortaya çıktı.

Vatandaşlar ‘Kazıklandık, paramızı geri isteriz’ diye veryansın ediyorlar şimdi.

Haklılar mı?
X