Gündem Haberleri

  Kıbrıs’ta çapraz müzakere dönemi

  Razi CANİKLİGİL/NEW YORK - Ömer BİLGE/LEFKOŞA
  25.09.2013 - 01:06 | Son Güncelleme:

  Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nun New York görüşmelerinde önemli bir gelişme yaşandı.

  Davutoğlu, Yunanlı mevkidaşı Venizelos’un yaptığı görüşmede KKTC ve Kıbrıs Rum Yönetimi’nin çapraz bir şekilde Atina ve Ankara ile temas kurması kararlaştırdı. Taraflar Kıbrıs’ta yeni bir sürece giriyor.

  KKTC-ATİNA TEMASI

  Türkiye ve Yunanistan’ın anlaştığı “çapraz müzakere,” KKTC’nin Kıbrıs sorunu tarihinde ilk kez garantör ülkelerden Yunanistan ile doğrudan temas kurmasını sağlayacak. Aynı şekilde Türkiye’nin tanımadığı Kıbrıs Rum yönetimi de Ankara ile masaya oturacak. Hem KKTC, hem de Kıbrıs Rum yönetiminde siyasi liderler yerine özel temsilcilerin Ankara-Atina ziyaretleri, resmi tanıma problemini de ortadan kaldıracak. İlk ziyaretlerin ekim ayında olması bekleniyor.
  KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun eski temsilcisi Kudret Özersay, aynı teklifin iki yıl önce BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon tarafından yapıldığını, ancak kabul görmediğini söyledi.

  East River diplomasisi

  BM Genel Kurulu’na katılmak üzere New York’ta bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu yoğun bir görüşme trafiği yaşıyor. Davutoğlu’nun görüştüğü mevkidaşları arasında, ABD Dışişleri John Kerry ve İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ile yaptığı toplantılar, nükleer müzakereler arifesinde önemli bulundu.

  Baş başa yürüdüler

  Davutoğlu ve Zarif, BM binasından ayrılarak baş başa East River (Doğu Nehri) kıyısında uzun süre yürüyüş yaptı. İki bakan arasındaki görüşmede ağırlıklı olarak Suriye’deki durum ele alınırken, İran’ın nükleer programına ilişkin pazarlıklar da konuşuldu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı