Dünya Haberleri

DÜNYA

  Kıbrıs’ta bu fırsat kaçmamalı

  Ömer BİLGE / LEFKOŞA
  21 Temmuz 2015 - 21:39Son Güncelleme : 21 Temmuz 2015 - 00:21

  Kıbrıs’ta önceki akşam şafak nöbeti ile başlayan Barış Harekâtı’nın 41’inci yıldönümü anmalarına dün Cumhurbaşkanı Erdoğan da katıldı. Erdoğan, KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı’nın Rumlarla sürdürdüğü barış sürecine tam destek verdi.

  1974 Kıbrıs Barış Harekâtı’nın 41’inci yıldönümüne katılmak üzere Lefkoşa’ya gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’dan Rumlarla 2 aydır süren müzakerelerle ilgili birebir bilgi aldı ve tam destek verdi. Erdoğan, “Sayın Akıncı ve Türk müzakere heyetinde büyük azim gördüm. Dilerim Kıbrıs sorununa noktayı koyarlar. Garantör ülke olarak desteğimiz tamdır” dedi.
  KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’yla Lefkoşa’ya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı 21 pare top atışı ve askeri törenle karşıladı. Törenler için Ada’da bulunan Meclis Başkanı İsmet Yılmaz ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç da görüşmeye katıldı. Erdoğan, ortak basın toplantısında, “Sayın Akıncı ile müzakere sürecini birebir değerlendirdik. Gelinen aşamada bu fırsat kaçırılmalı. Temennim bu süreçte son noktayı konulur” dedi.

  ANAVATAN-YAVRUVATAN

  Erdoğan, Akıncı’yla Cumhurbaşkanı seçildiği mayıs ayında yaşanan ‘Anavatan-kardeş vatan’ polemiği ve Ankara ziyaretinden sonra ikinci kez bir araya gelmiş oldu. Akıncı’nın ‘kardeş vatan’ tutumuna rağmen Erdoğan, “Kuzey Kıbrıs Türk yönetimine anavatandan yavruvatana desteğimizi sürdüreceğiz. KKTC’nin modern bir ülke olmasına yönelik katkılarımız sürecek” diye konuştu.

  ‘74 SAVAŞTI’ SÖZÜ POLEMİK YARATTI

  Akıncı’nın önceki gün BRT televizyonunda yayınlanan konuşması yeni bir polemik yarattı. Akıncı, “Biz ‘Barış Harekâtı’ desek de bu bir savaştı... Kıbrıs Rum toplumu da Yunan cuntasının sebep olduğu 1974 trajedisinin en büyük mağdurlarından birisi oldu” dedi. Rum medyası “Akıncı, en büyük mağdurunun Rumlar olduğunu itiraf etti” dedi. Bazı KKTC gazeteleri de Akıncı’nın sözlerini ön plana çıkardı.

  Etiketler: kktc , KIBRIS , AKINCI
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı