Gündem Haberleri

  Kıbrıs sorununu kararlı politika çözer

  Ardıç AYTALAR/İSTANBUL
  10.02.2005 - 01:21 | Son Güncelleme:

  Kıbrıs Rum Kesimi anamuhalefeti DİSİ’nin lideri Anastasiadis, Başbakan Erdoğan’ın ‘Politika, problemleri çözmek içindir’ sözüne atıfta bulunarak, ‘Kıbrıs sorununu kararlı adımlar çözer’ dedi. Anastasiadis, Annan Planı referandumunda Güney’den hayır sonucu çıkmasının, Rumların çözüm istemediği anlamına gelmeyeceğini savundu.

  BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan’ın davetiyle Türkiye’ye gelen Kıbrıs Rum Kesimi anamuhalefet partisi Demokratik Seferberlik Partisi’nin (DİSİ) lideri Nikos Anastasiadis, ‘Kıbrıs’ta sancılı, travmalı dönemin kapanması gerektiğini’ söyledi. Dün İstanbul’da Sabancı Üniversitesi İstanbul Politikalar Merkezi’nde düzenlenen konferansa katılan Anastasiadis, ‘Türk, Rum ve Yunan politikacıların üzerlerine düşen sorumlulukları yerine getirmedikçe yeni nesillerin geçmişin bölünmüşlüğü, sefaleti ve uyumsuzluğu içinde yaşamaya devam edeceklerini’ belirtti. DİSİ Genel Başkanı şunları söyledi:

  GEÇMİŞ TARİHE AİT

  ‘Artık sancılı, travmalı dönemi kapatmanın zamanı gelmiştir. Atılacak kati politik adımlar, tarihi ve ileri görüşlü kararlar olacaktır. Başbakan
  Erdoğan’ın sürekli kullandığı cümleyi kullanmak istiyorum: Politika problemleri çözmek içindir. Geçmiş tarihe aittir. Bunu da tarihçiler yargılayabilir. Fakat gelecek, ileriyi gören, kararlı adımlar atan politikacılara aittir. Gelecekte her iki tarafında kabul edip kazanabileceği kazan-kazan durumunu birlikte yaratabiliriz.’

  HAYIR, HAYIR DEĞİL

  Kıbrıs’ın AB’ye tam üyeliğinin, adanın gibi özlenen sonuçları sağlamadığına değinen Rum Parti Lideri, Kıbrıs Rum halkının her zaman iki bölgeli, iki toplumlu federasyona inandığını belirtti. Annan Planı ile geçen yıl nisan ayında yapılan referandumun adayı birleştiremediğini anımsatan Anastasiadis, ‘Bir kere daha altını çizmek ve tüm kalbimle söylemek isterim ki bu referanduma hiçbir çekincesi ve şüphesi olmadan evet diyen politikacı olarak, Kıbrıs Rum toplumunun hayır demesi çözüme hayır demek değildir. İki bölgeli iki toplumlu federasyon hálá temel hedefimiz oluşturuyor. Bu, parti olarak yakın ilişki içerisinde olduğumuz Kıbrıs Türk Partileriyle ortak hedefimizdir’ dedi.

  AKP’nin dilekçesi ile VIP’i kullandı

  RUM Lider lider Anastasiadis, Türkiye’ye normal yolcularla beraber değil, önemli kişilerin kullandığı VIP’ten girdi. VIP girişini devlet adamları, üst düzey bürokrat, asker ve diplomatlarla birlikte ana muhalefet partisi liderleri de kullanabiliyor. Ancak Türkiye, Kıbrıs Rum Kesimi’ni tanımadığı için Rum ana muhalefet lideri, VIP’i anamuhalefet lideri olduğu için değil, AKP’nin Atatürk Havalimanı Mülki Amirliği’ne yazdığı dilekçe sayesinde kullanabildi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı