Gündem Haberleri

  Kıbrıs Rum Kesimi’nde haraçtan PKK iç savaşı

  Hürriyet Haber
  19.08.2009 - 00:52 | Son Güncelleme:

  PKK’da, değişik ülkelerde yaşanan “çeteleşme” tartışmaları Kıbrıs Rum Kesimine de sıçradı. Suriye ve Türkiye kökenli Kürtler arasında “rant kavgası yaşandığı” öne sürüldü.

  Kıbrıs Rum kesiminde örgütlenen Suriye kökenli teröristlerin, ülkede yaşayan Kürtlerden “bağış” ve “vergilendirme” adı altında haraç toplamasının yanı sıra uyuşturucu ve insan ticaretinden sağlanan paranın Orta Avrupa’daki bir ülkede bulunan banka hesaplarına aktardığı ortaya çıktı. Bu gelişmeler üzerine terör örgütünün Kıbrıs Rum Kesimi sorumlusu Abdullah G.’nin, Suriye kökenli kadroların “çeteleşme” faaliyetlerine ilişkin bir rapor hazırlayarak, sözde Avrupa sorumlusu Sabri Ok’a ilettiği ve acil olarak bu kadroların tasfiyesini talep ettiği bildirildi. Sabri Ok’tan gelen talimat üzerine harekete geçen Abdullah G. ve adamları, “çeteleşme” faaliyeti yürüttüğü iddia edilen 9 Suriye kökenli örgüt mensubunu Rum kesimindeki uzantısı derneğe hapsetti. Bu durumdan haberdar olan 20-25 kişilik Suriye kökenli örgüt mensubu, dernek binasını basarak arkadaşlarını kurtardı.

  Suriye kökenli terör örgütü mensuplarının, “Abdullah G.’nin alkolik olduğu, asıl çeteleşme faaliyetini kendisinin yürüttüğü, Suriyeli kadrolara kötü davrandığı ve dışladığı” şikâyetleri Kandil’deki sözde “Başkanlık Konseyi’ne iletildi. Bunun üzerine, Abdullah G. sorumluluktan alınarak yerine Suriye kökenli “Semir İzzettin” kod adlı bir kişi getirildi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı