Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kıbrıs Rum Kesimi doğalgaz projelerinde kararlı

  AP
  06.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme: 06.01.2011 - 11:30

  Kıbrıs Rum Kesimi Enerji Hizmetleri Direktörü Solon Kassinis, açık denizde petrol ve doğalgaz arama çalışmaları için lisans verme çalışmalarını sürdüreceklerini açıkladı. Kararın Türkiye ile tansiyonu daha da yükseltmesi bekleniyor.

  Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor

   

  Kassinis yaptığı yazılı açıklamada, ikinci tur lisans dağıtımının 2011’in ikinci yarısında duyurulacağının öngörüldüğünü ifade etti.   

                  

  Kıbrıs adasının güneyinde bulunan 51 bin kilometrekarelik arama alanı 13 birime bölünmüş durumda. Kassinis, 2007 yılında yapılan ilk tur lisans dağıtımının dışında tutulan en doğudaki iki birimin ikinci tura dahil edileceğini belirtti.

   

  Kıbrıs Rum Kesimi ABD’li Noble Energy şirketine, geniş doğalgaz yataklarının bulunduğu İsrail karasuları sınırında yer alan 1,250 mil karelik bir alanda arama lisansı verdi. Bölgedeki en büyük doğalgaz yatağında 450 milyar metreküplük gaz bulunduğu tahmin ediliyor.

   

  Ancak Kıbrıs Rum Kesimi’nin karasularındaki gaz rezervleriyle ilgili ortada henüz bir tahmin yok çünkü sondaj çalışmaları başlamadı.

   

  Kassinis, İsrail’deki yatakları da çalıştıran bir konsorsiyumun parçası olan Noble’ın Ekim 2011-Ekim 2013 döneminde Kıbrıs Rum Kesimi karasularındaki ilk arama kuyusuyla çalışmaya devam etmek zorunda olduğunu belirtti.

   

  Doğu Akdeniz’deki bu petrol ve doğalgaz arama çalışmaları bölgede tansiyonu yükseltebilir.

   

  Türkiye geçtiğimiz ay İsrail ve Kıbrıs Rum Kesimi arasında imzalanan münhasır ekonomik alanlar anlaşmasına Kıbrıslı Türklerin haklarını göz ardı ettiği gerekçesiyle tepki göstermişti.

   

  Ankara’dan yapılan açıklamada bölgedeki ülkelerin adada birlik müzakerelerine zarar verecek adımları desteklemekten kaçınması gerektiğini belirtirken, Kıbrıs Rum Kesimi hükümet sözcüsü Stefanos Stefanou, bu eleştirilere “Bizim egemenlik haklarımız dahilindeki konular, diğer ülkelerin yetki alanına girmez” şeklinde yanıt vermişti.

   

  Associated Press'in "Cyprus to license offshore oil and gas search" başlıklı haberinden derlenmiştir.

   

  Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
  http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

   

  Planet'i Twitter'da takip etmek için:
  http://twitter.com/HurriyetPlanet

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı